Święta w zgodzie z naturą

1923

Święta w zgodzie z naturą

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Okazja do refleksji, spotkań z najbliższymi i odpoczynku od codzienności. Jednak aby odpowiednio przygotować święta, warto spokojnie wszystko zaplanować i pomyśleć także o środowisku – nie kupować na zapas i nie produkować dodatkowych śmieci. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby nasze święta były eko?

Prezent dla środowiska

  • Przed zakupami prezentów warto wcześniej zrobić listę i przede wszystkim przemyśleć, co najbliżsi chcieliby dostać, co sprawi im radość i będzie przydatne. Można też ich o to zapytać, aby prezenty nie okazały się nietrafione.
  • Jeśli jednak nic nie przychodzi nam do głowy, można kupić praktyczny jadalny podarunek, np. kawę, herbatę, kakao, czekoladę czy konfitury albo wykonać prezent samodzielnie, np. zrobić szalik na drutach lub wydrukować zdjęcia i wkleić je w ozdobną ramkę.
  • Kupując zabawki na baterie, warto dokupić akumulatory lub ładowarkę. Dzięki temu nie trzeba będzie płacić za kolejne zestawy baterii, a akumulatory będą mogły być wykorzystywane w innych urządzeniach.
  • Wybierając prezenty, nie kupujmy zbędnych opakowań, takich jak karton, folia czy pudełko, które staną się później odpadem. Ważniejsza jest zawartość. Prezent można zapakować w opakowania wielokrotnego użytku, np. dekoracyjne torebki z poprzedniego roku, albo papier z recyklingu samodzielnie ozdobiony, związany kolorowymi sznurkami czy wstążkami lub udekorowany przyklejonymi gałązkami iglaków i jemioły.
  • Opakowanie również może stać się częścią prezentu, jeśli będą to np. świąteczne obrusy, ściereczki, a nawet zimowe skarpety – można do nich włożyć inne drobiazgi.

Choinka – naturalna czy sztuczna? Wybierzmy świadomie

  • Choinkę naturalną najlepiej kupić z polskich legalnych źródeł, np. w nadleśnictwach. Z kolei na targach nie bójmy się sprawdzać, czy sprzedawca posiada świadectwo potwierdzające legalne pochodzenie drzewka.
  • Przy wyborze żywej choinki, warto zdecydować się na tę z korzeniami w doniczce lub w worku. Po świętach będzie ją można posadzić w ogrodzie lub na działce. Przed zakupem trzeba się jednak upewnić, czy korzenie są w dobrym stanie. Inaczej przesadzone drzewko może się nie przyjąć.  Jeśli nie mamy ogrodu lub działki, sprawdźmy, czy w okolicy nie odbywają się zbiórki choinek. Drzewka mogą na przykład zostać przekazane do kompostowni, gdzie przerobi się je na biomasę.
  • Jeśli nie możemy mieć w domu naturalnego drzewka, rozwiązaniem jest sztuczna choinka, która też może być ekologiczna. To produkt wielokrotnego użytku – wystarczy na kilka lat.
  • Zarówno żywą, jak i sztuczną choinkę warto przystroić naturalnymi ozdobami. Własnoręcznie wykonane dekoracje są nie tylko oryginalne, ale przede wszystkim przyjazne środowisku. Do ich przygotowania można zaangażować dzieci i wykonać np. gwiazdę ze słomy, ozdoby z suszonych plasterków owoców, orzechów, pierniczków czy masy solnej. Dzięki temu unikniemy kupowania plastikowych ozdób, które po wyrzuceniu będą zaśmiecać środowisko przez wiele lat.

Świąteczne potrawy

  • Zwykle na święta przygotowujemy sporo jedzenia. Nie przesadzajmy jednak z robieniem zapasów. Wyrzucanie żywności to marnotrawstwo.  Nie zapominajmy o tym podczas zakupów.
  • Najlepiej kupować regionalne produkty w lokalnych sklepach, dzięki temu nie obciążamy środowiska efektem transportu, podczas którego do atmosfery emitowany jest szkodliwy CO2.
  • Pamiętajmy również o humanitarnym traktowaniu karpi. Nie kupujmy żywych ryb bez świadectwa pochodzenia i zwracajmy uwagę na to, w jakich warunkach są przechowywane, sprzedawane i transportowane.
  • Na zakupach przydatna też będzie własna torba. Najlepiej, by była ona wielokrotnego użytku, np. z materiału lub naturalnej plecionki.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ