W czasie czwartkowej konferencji prasowej Minister Środowiska, Prof. Jan Szyszko zaprezentował wyniki audytu wewnętrznego przeprowadzonego w resorcie środowiska.

Wśród najważniejszych zaniedbań poprzedniego Rządu, raport wskazuje przede wszystkim na brak transpozycji wielu dyrektyw w zakresie gospodarki wodnej oraz jakości powietrza.

mazurekslawomir konferencjaSławomir Mazurek (od lewej), Podsekretarz stanu w MŚ (fot. mos.gov.pl)

Najważniejszym mankamentem w zakresie gospodarki odpadami są zaniechania w zakresie eliminowania szarej strefy przy równoczesnym osłabieniu Inspekcji Ochrony Środowiska. W uzasadnieniu tej tezy raport przytacza dane Krajowej Izby Gospodarczej, z których wynika, że budżet państwa traci rocznie ok. 2 mld zł wskutek braku skutecznych środków monitorowania przemieszczania odpadów. Raport wskazuje również na brak wiarygodnych i spójnych danych w zakresie wytwarzania, odbioru i przetwarzania odpadów, wskazując przy tym nieprawidłowości przy postępowaniu przetargowym na sporządzenie bazy danych o odpadach. W podsumowaniu rozdziału dotyczącego gospodarki odpadami autorzy projektu wskazują na błędne i nieskuteczne wprowadzenie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które konfliktuje społeczeństwo i powoduje wzrost kosztów dla mieszkańców.

Raport wymienia również zaległe akty prawne. Wśród nich m.in. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska wskazując w komentarzu, że rozporządzenie to powinno spowodować podwyższenie opłat dla strumieni odpadów, które powinny być poddane recyklingowi. Zwraca się również uwagę na opóźnienie w przyjęciu uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami.

Raport poddaje również krytyce politykę finansową prowadzoną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, któremu zarzuca się m.in. brak pełnego wykorzystania środków z funduszu ISPA w latach 2000-2006 a także doprowadzenie do kryzysu Banku Ochrony Środowiska jako spółki giełdowej. Zarzuty dotyczą także dotowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez międzynarodowe koncerny, jak EDF czy VEOLIA.

Czytaj: „Bilans otwarcia przeprowadzony w Ministerstwie Środowiska (stan na 19.11.2015)”

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ