“Współpraca, nie rywalizacja” – ważne deklaracje Wicepremiera Morawieckiego

2510

Inauguracyjne wystąpienie w czasie Polskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się 27.01.2016 r. na Politechnice Warszawskiej, wygłosił Wicepremier, Minister Rozwoju

Mateusz Morawiecki Wicepremier, Minister Rozwoju (fot. www.mr.gov.pl)
Mateusz Morawiecki Wicepremier, Minister Rozwoju (fot. www.mr.gov.pl)

Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że Nowoczesne państwa konkurują jakością współpracy między przedsiębiorcami a urzędnikami, dlatego rząd stawia na współpracę, a nierywalizację. Podkreślił przy tym rolę Rady Dialogu Społecznego, jako forum do twórczej wymiany poglądów na temat regulacji oraz współpracy środowisk przedsiębiorców, pracowników, jak i administracji rządowej. Bardzo zależy nam na pozytywnym lobbingu polskich organizacji zrzeszających przedsiębiorców, by móc wspólnie wypracowywać polskie stanowisko w kluczowych kwestiach. Dlatego powinniśmy skupić się na budowaniu mechanizmów większego zaufania między światem biznesu i administracji -stwierdził Wicepremier Morawiecki.

“150-160 miliardów złotych rocznie, które wydajemy na zakupy w ramach zamówień publicznych, to jest gigantyczna kwota. To jest 10% naszego PKB. Chciałbym, aby większość tych zamówień była realizowana przez krajowe firmy” – podkreślił Morawiecki.

Z kolei Wiceminister Rozwoju Paweł Chorąży w czasie panelu “Uwolnić potencjał inwestycyjny!” mówił o nowych rozwiązaniach w projekcie prawa zamówień publicznych, w szczególności o klauzulach społecznych i zamówieniach in-house. W ramach nowelizacji Prawa zamówień publicznych nałożono na zamawiających obowiązek wymagania od wykonawców stosowania w toku realizacji zamówień na usługi i na roboty budowlane formy zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę. Nowe przepisy pozwolą na poprawę jakości zatrudnienia. Uchwalone zmiany będą więc skutkowały poprawą sytuacji grup dotychczas zatrudnianych na umowy czasowe czy cywilnoprawne. Pozwolą także na eliminację dumpingu płacowego i nieuczciwych praktyk konkurencyjnych. Umożliwią również zaistnienie na rynku zamówień publicznych tych przedsiębiorstw, które są społecznie odpowiedzialne, a także podmiotów ekonomii społecznej, których podstawowym celem istnienia nie jest zysk gospodarczy, tylko osiąganie korzyści społecznych.

Natomiast projektowane przepisy dotyczące zamówień publicznych in-house są oparte na przepisach dyrektyw, które stanowią skodyfikowanie dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o bezprzetargowe udzielanie zamówień spółkom publicznym, w tym samorządowym. Przewidziane w projekcie przepisy o zamówieniach in-house nie są prostym przeniesieniem przepisów dyrektyw. W stosunku do dyrektywy proponowane rozwiązanie zaostrza możliwości zlecania zadań bez przetargu.

Z kolei Wiceminister Mariusz Haładyj zaapelował do przedsiębiorców o dialog  stwierdzając Nie mamy waszego praktycznego wyczucia dotyczącego wielu regulacji. Potrzebna jest wasza pomoc. Swoją wiedzę o potrzebach przedsiębiorców czerpiemy od was samych.

Opracowano na podstawie: www.mr.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ