W ostatnich dniach zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych zapisów tego projektu okazały się przepisy dotyczące zamówień wewnętrznych (tzw. in-house). Związek Miast Polskich w maju ub roku wystąpił z wnioskiem aby nowe przepisy Prawa zamówień publicznych, włączyły do kategorii zamówień in-house również usługi w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów. Wówczas to samorządy mogłyby udzielać zamówień w tym zakresie własnym spółkom z pominięciem procedur konkurencyjnych. Postulat ten poparł w grudniu ub. roku Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego składając do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 3 lutego br. Związek Gmin Wiejskich w swym oficjalnym stanowisku poparł również likwidację przetargów w gospodarce odpadami.

Zdecydowanie przeciwko likwidacji konkurencji na rynku odbierania i zagospodarowania odpadów wypowiadają się przedstawiciele przedsiębiorców i pracodawców zrzeszeni w branżowych organizacjach i izbach gospodarczych. Podkreślają oni w swych stanowiskach, że przyznanie spółkom samorządowym monopolu na prowadzenie działalności oznaczałoby wywłaszczenie z rynku i likwidację spółek prywatnych, które posiadają obecnie ok 60% udział w tym rynku.

Czytaj opinię PIGO i ZPGO nt. projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Likwidacja konkurencji w tej dziedzinie usług spowodowałaby także nieuchronny wzrost opłat za śmieci dla mieszkańców. Przedsiębiorców z branży odpadowej popierają także ogólnopolskie organizacje gospodarcze: Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja LEWIATAN oraz Pracodawcy RP wskazując, że dopuszczenie w przepisach o zamówieniach publicznych do bezprzetargowego udzielania zamówień przez różne instytucje publiczne swoim spółkom także w innych sektorach usług publicznych prowadziłoby do eliminowania tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, które wykonują obecnie na zamówienie gmin usługi związane z utrzymaniem czystości, ochroną, usługami informatycznymi, utrzymaniem dróg, zieleni i wielu innych sektorach usług publicznych.

W ostatnich dniach przeciwko zamówieniom in-house wypowiedzieli się przedstawiciele związków zawodowych. Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” popierając generalnie rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji prawa zamówień publicznych stwierdziła, “Związek negatywnie opiniuje zapisy dotyczące usług wykonywanych przez podmioty podległe zamawiającemu. “Solidarność” podkreśla, że powierzanie zleceń spółkom komunalnym bez przetargu doprowadzi do monopolizacji rynku usług publicznych, a przede wszystkim wpłynie na podwyższenie cen usług i obniżenie ich jakości. Konieczność stawania do przetargu, konkurencja wymuszają optymalizację kosztów oraz stałe dążenie do poprawy jakości świadczonych usług. W sytuacji zaproponowanej przez twórców projektu, spółki komunalne nie będą zainteresowane poprawą jakości i optymalizacją kosztów.”

Czytaj komunikat KK NSZZ Solidarność: Związek popiera projekt ustawy o zamówieniach publicznych

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ