Rewolucja śmieciowa – co wiemy po dwóch latach |debata warszawska

1736

Już w najbliższy wtorek, 15 marca, o godz. 18.00 odbędzie się piąta debata z cyklu „ekoWarszawa” tym razem poświęcona systemowi gospodarki odpadami komunalnymi. Wydarzenie będzie można śledzić również w internecie. Start debaty i transmisji o godz. 18.00.

Już w najbliższy wtorek, 15 marca, o godz. 18.00 odbędzie się piąta debata z cyklu „ekoWarszawa” tym razem poświęcona systemowi gospodarki odpadami komunalnymi. Wydarzenie będzie można śledzić również w internecie. Start debaty i transmisji o godz. 18.00.

„ekoWarszawa – rozmowy wokół Programu Ochrony Środowiska” to przestrzeń do dyskusji z wszystkimi, którym bliska jest troska o środowisko stolicy i właściwy rozwój ekosystemu miejskiego.

To będzie już piąte spotkanie z mieszkańcami. Tym razem warszawiacy, wspólnie z ekspertami i urzędnikami, dyskutować będą pod hasłem „Rewolucja śmieciowa – co wiemy po dwóch latach?”. Debata będzie okazją do rozmowy na temat systemu gospodarowania odpadami komunalnymi; jego zasadach, wdrożeniu i doświadczeniach zebranych podczas dwóch lat jego funkcjonowania. Będzie to również okazja do analizy w jaki sposób śmieciowa rewolucja wpłynęła na świadomość ekologiczną mieszkańców, a szczególnie w jakim stopniu miała wpływ na selektywną zbiórkę odpadów. Korzystając z wiedzy i doświadczenia uczestników spotkania przedstawione zostaną również przykłady dobrych praktyk w zakresie miejskiej gospodarki odpadami komunalnymi.

W spotkaniu, które odbędzie się w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213, gmach główny, wejście A, Sala Darczyńców) udział wezmą:

  • Sławek Brzózek – Prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia;
  • Marta Jabłońska – Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszania „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON”;
  • Marcin Podgórski – Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego;
  • dr inż. Edyta Soboniak – IPROEKO Sp. z o.o. Biuro Realizacji Projektów: Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Moderatorem spotkania będzie Adam Mierzwiński z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Ekoekspert Sp z o.o.

Wydarzenie „Rewolucja śmieciowa – co wiemy po dwóch latach?” na portalu Facebook. Link do transmisji on-line.

Informacje dot. funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych w stolicy
System funkcjonuje od dnia 1 sierpnia 2014 r. na terenie całej Warszawy. Z terenów poszczególnych dzielnic odpady komunalne odbierane są przez trzech operatorów: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawa Sp. z o.o., PPHU LEKARO Jolanta Zagórska i SITA Polska Sp. z o.o.

Na terenie nieruchomości objętych systemem mamy ponad 100 tys. punktów odbioru odpadów komunalnych, które operatorzy wyposażyli w ponad 195 tys. pojemników na odpady. Codziennie na ulice Warszawy wyjeżdża ponad 270 specjalistycznych pojazdów. W okresie od 1 sierpnia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. z terenu m.st. Warszawy odebrano łącznie ponad 1066 tys. ton odpadów komunalnych, w tym blisko 845 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych. Pozostałych odpadów odebrano ponad 221 tys. ton, w tym prawie 116 tys. ton odpadów surowcowych, ponad 32 tys. ton odpadów zielonych i innych odpadów ulegających biodegradacji oraz prawie 52 tys. ton odpadów wielkogabarytowych. W październiku 2015 r. na terenie m.st. Warszawy rozpoczęły działalność dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), zlokalizowane dla wygody mieszkańców po obu stronach Wisły. Dodatkowo, punkty PSZOK są wspomagane odpowiednio przystosowanymi samochodami, tzw. mobilnymi punktami selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (MPSZOK).

Źródło: Rewolucja śmieciowa – co wiemy po dwóch latach | Warszawa – oficjalny portal stolicy Polski

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ