Interpelacja w sprawie ograniczeń w finansowaniu budowy spalarni odpadów

2037

Poseł Łukasz Zbonikowski zwrócił się do Ministra Środowiska o wyjaśnienie zapisów w projekcie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami ograniczającymi możliwość finansowania z funduszy publicznych i UE budowy spalarni odpadów oraz ograniczeń w wykorzystaniu paliw alternatywnych produkowanych z odpadów.

Interpelacja nr 3541

do ministra środowiska

w sprawie projektowanych zapisów Krajowego planu gospodarki odpadami

Zgłaszający: Łukasz Zbonikowski

Data wpływu: 23-05-2016

Szanowny Panie Ministrze!

Sprawa, z którą występuję dotyczy projektowanych zapisów Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, a w szczególności zapisu: „umożliwienie finansowania ze środków publicznych, to jest ze środków funduszy ochrony środowiska, funduszy UE, jak i budżetu państwa oraz samorządów, ITPOK (dotyczy to również współspalania odpadów pochodzących z odpadów komunalnych), jeżeli udział w województwie lub kraju masy termicznej przekształconych odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów komunalnych przekroczy 30% (udział ten uwzględnia możliwości spalania odpadów w cementowniach i innych obiektach przekształcających termiczne odpady komunalne)”.

W województwie kujawsko-pomorskim 30%-wy udział jest przekroczony przez możliwości termicznego przekształcania odpadów komunalnych dwóch instalacji, tj. Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Pronatura sp. z o.o. oraz Lafarge Cement S.A. oddział w Bielawach. Możliwości te istnieją jedynie w teorii, natomiast w praktyce ww. instalacje nie są w stanie przyjmować odpadów o kodach 19 12 12 i 19 12 10.

Na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach, przedsiębiorstwa specjalizujące się w zbiórce i przetwarzaniu odpadów nie mają możliwości zagospodarowania odpadów o kodzie 19 12 12, w związku z czym prowadzą prace mające na celu budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych na frakcję typu RDF (po wyselekcjonowaniu wszystkich możliwych odpadów surowcowych w celu recyclingu), które są obecnie na zaawansowanym etapie.

Przedmiotowy zapis KPGO uniemożliwia jednak tym przedsiębiorstwom budowę ww. instalacji.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na pytanie, czy zapisy Krajowego Planu Gospodarki Odpadami dotyczące ograniczenia finansowania budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów zostaną zmienione w ten sposób, aby nie uniemożliwiały licznym zakładom zajmującym się zbiórką i przetwarzaniem odpadów budowy tych instalacji?

Z poważaniem

Łukasz Zbonikowski

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ