Wspólna deklaracja przemysłu i Ministerstwa Środowiska ws. Europejskiego Systemu Redukcji Emisji

1272

W związku z toczącymi się pracami nad nowelizacją dyrektywy ETS (Europejski System Handlu Emisjami) Ministerstwo Środowiska wraz z organizacjami gospodarczymi podpisały wspólną deklarację postulującą zmiany tej dyrektywy pozwalające zachować europejskiej gospodarce konkurencyjność przy jednoczesnym, efektywnej redukcji gazów cieplarnianych.

Komunikat Ministerstwa Środowiska.

Wspólna deklaracja, której inicjatorem było Ministerstwo Środowiska, została podpisana w związku z toczącymi się pracami nad projektem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę nr 2003/87/WE w celu wzmocnienia racjonalnych pod względem kosztów redukcji emisji oraz inwestycji niskoemisyjnych. Znalazły się w niej m.in. postulaty o uwzględnienie szeregu rozwiązań, które będą chronić europejski przemysł przed ucieczką emisji, umożliwią redukcję emisji w sposób efektywny kosztowo, pozwolą zachować konkurencyjność sektorów objętych Europejskim Systemem Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) na arenie międzynarodowej oraz zapewnią utrzymanie zachęt dla inwestycji i innowacji.

– Podpisana dziś deklaracja to ważny głos organizacji branżowych w dyskusji dotyczącej zmian w Europejskim Systemie Handlu Emisjami. Jest potwierdzeniem, że dostrzegają one szansę na wprowadzenie w systemie EU ETS zmian, które zapewnią efektywne ograniczanie emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności europejskiego przemysłu na arenie globalnej – podkreśla Paweł Sałek, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. – Liczę na to, że grono sygnatariuszy się powiększy i wkrótce dołączą kolejni.

Pod Deklaracją podpisali się przedstawiciele: Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz oraz Forum CO2, Związku Pracodawców Polskie Szkło, Stowarzyszenia Papierników Polskich, Konfederacji Lewiatan, Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i Stowarzyszenia Producentów Cementu. Jest ona jednak otwarta i będą ją mogły podpisać kolejne organizacje.

Przedstawiciele organizacji branżowych zadeklarowali na spotkaniu, że będą wspierali polski rząd w rozmowach dotyczących reformy dyrektywy EU ETS w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim i na Forum Unii.

Przeczytaj treść Wspólnej deklaracji dotyczącej sytuacji przemysłu w związku z pracami nad projektem dyrektywy EU ETS (plik .pdf, rozmiar 564 kB).

O reformie EU ETS

W październiku 2014 r. Rada Europejska przyjęła porozumienie w sprawie ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. Zakładają one, m.in., ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie o co najmniej 40% do 2030 r. w porównaniu  z 1990 r.

W ramach realizacji unijnej polityki klimatycznej, obecnej, jak i przyszłej, emitenci gazów cieplarnianych (np. przemysł) zakupują uprawnienia do emisji tych gazów w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami EU ETS. Reforma systemu EU ETS ma na celu dostosowanie przepisów dyrektywy nr 2003/87/WE do porozumienia Rady Europejskiej z października 2014 r., czyli na okres po 2020 r.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ