“Czas powiedzieć prawdę – selektywna zbiórka odpadów nie działa”

1591

Właśnie skończyło się IV Bałtyckie Forum Biogazu. Jest to nie tylko coroczna okazja do spotkań biznesowych, ale przede wszystkim grunt dla dyskusji nad aktualnymi problemami i możliwościami w branży biogazu i przetwarzania odpadów. Jak mówi uczestnik tego spotkania, Michał Paca – ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami, Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o. – „Nie jest to duża impreza, ale jestem pod ogromnym wrażeniem tego, kogo udało się profesorowi Ceniarowi ściągnąć, bo byli tu goście z całego basenu Morza Bałtyckiego i na prawdę można było usłyszeć bardzo dużo, ciekawych rzeczy”.

Tegoroczne Forum tematycznie skoncentrowane było na zagadnieniach wykorzystania biomasy odpadowej, w tym rolniczej, wodnej i biodegradowalnych odpadów komunalnych na cele energetyczne. Wszystko to poprzez stosowanie technologii wykorzystujących biogaz i inne paliwa alternatywne. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu systemów kogeneracyjnych. Omawianie nowych rozwiązań technologicznych i szukanie współpracy to jedno z zasadniczych celów tego Forum. Bardzo ważną była wymiana doświadczeń z przedstawicielami firm z krajów, gdzie zarówno zakres działań jak i świadomość społeczna związana z OZE, recyklingiem czy wykorzystaniem technologii biogazu jest na nieco wyższym poziomie, niż jeszcze jest to u nas w Polsce. Jak relacjonuje ekspert Michał Paca, takie konfrontacje i rozmowy odsłaniają realny obraz rzeczywistości gospodarki odpadami również u naszych sąsiadów zza Bałtyku. „Na mnie zrobiło wrażenie to co powiedział Jan, Norweg, który prowadzi zakład gospodarki odpadami dla pięciu gmin norweskich, który jasno powiedział: U nich, w Norwegii, bioodpady czyli czysta frakcja organiczna, w której powinno być samo jedzenie, to w jego interpretacji tylko i wyłącznie odpady trochę mniej zmieszane.

90 proc. ludzi do segregacji się przykłada, ale 10 proc. to ludzi, którzy jej nie respektują, to sprawia, że traktują to jak de facto zmieszane odpady komunalne. Mam poczucie, że pada pewien mit tego, że my musimy zbierać odpady selektywnie. Inaczej nie da się osiągnąć właściwego poziomu recyklingu z odzysku. Czas, żebyśmy sobie powiedzieli, że zbiórka selektywna po prostu nie działa. Niestety nawet w takim społeczeństwie jak w Norwegii, 10 proc. ludzi udaje. U nas udaje znacznie więcej”.

Pozostają wnioski do wyciągnięcia dla nas i podjęcie działań, które będą miały zakres długoterminowy i pozwolą też uniknąć błędnych rozwiązań, które gdzie indziej się nie sprawdziły.

To co mamy, to są odpady tylko i wyłącznie mniej zmieszane. Czas żebyśmy się skupili na tym jak wyciągnąć jak najwięcej ze zmieszanych odpadów komunalnych” – podsumowuje Michał Paca.

Autor: Michał Paca – ekspert gospodarki odpadami, Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o., autor bloga www.sortowniaopinii.pl

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ