W dniach 14-15 czerwca 2016 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania. Konferencja jest wydarzeniem cyklicznym. Tematem wiodącym szóstej edycji konferencji był „Odzysk i recykling odpadów opakowaniowych w Polsce – aspekty prawne, ekonomiczne i organizacyjne”.

Konferencję zaszczyciło swoją obecnością ponad 100 osób, w tym przedstawiciele przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, firm gospodarki odpadami, urzędów marszałkowskich oraz uczelni wyższych, dla których istotny jest problem właściwego gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce.

Podczas konferencji poruszone zostały tematy ważne z punktu widzenia ochrony środowiska. Pani Katarzyna Michniewska – Prezes Zarządu organizatora Konferencji firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. na pytanie „Dlaczego temat opakowań jest tak ważny?” odpowiedziała: „iż opakowania stanowią 1/3 masy odpadów komunalnych
a ich zagospodarowanie według standardów unijnych stanowi nie lada wyzwanie dla Polski”.

Yuko FukaiGościem specjalnym VI Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania była Pani Yuko Fukai z International Cooperation Office for Waste Management, Clean Authority of TOKYO (CAT 23). Yuko Fukai pozyskała uwagę słuchaczy wystąpieniem, podczas którego omówiła funkcjonowanie „Modelu tokijskiego”. Oto fragment wypowiedzi Yuko Fukai, który świadczy o tym jak ważna jest dla Japończyków ochrona środowiska i właściwe postępowanie z odpadami: „Japońskie doświadczenie w dbałości o środowisko i zarządzanie odpadami sięga czasu samurajów. Już wtedy wypracowano pierwsze skuteczne rozwiązania. W dzisiejszych czasach mamy bardzo precyzyjne procedury dotyczące recyklingu i wiele restrykcyjnych uregulowań prawnych, łącznie z karą więzienia za ich nie przestrzeganie. Recykling to temat bardzo istotny w japońskiej gospodarce
i ochronie środowiska.”

VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania odbyła się dzięki współpracy z firmą DSS Recykling Sp. z o.o. – złotym sponsorem konferencji oraz BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. K. – partnerem konferencji. Podziękowania kierujemy również do Nashi Art za organizację oprawy artystycznej, w tym w szczególności do grupy „Chamski i przyjaciele” oraz Tomasza Podsiadły. Patronat nad VI Międzynarodową Konferencją Logistyka Odzysku – Opakowania objęły Polska Izba Opakowań, Polska Izba Gospodarki Odpadami oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań. Dziękujemy za objęcie wydarzenia patronatem. Czasopismom i portalom branżowym dziękujemy za patronat medialny.

VI Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania została podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczył aspektów ekonomicznych odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. Prelekcje w tym bloku zaprezentowali Manuela Reben z firmy DSS Recykling Sp. z o.o. z wystąpieniem na temat recyklingu odpadów szklanych. Drugim mówcą był Karol Wójcik, który opowiedział o segregacji surowców wtórnych działającej w zakładzie Byś – Wojciech Byśkiniewicz oraz Maciej Kamola z firmy EQUIPO Sp.
z o.o.

Drugi blok tematyczny, obejmujący aspekty organizacyjne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce, rozpoczęła wspólna prelekcja Andrzeja Bednarza, dyrektora ds. marketingu w firmie BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. K. oraz Matthew Kemp, inżyniera sprzedaży eksportowej w Atritor Ltd. Wystąpienie dotyczyło odzysku opakowań i odpadów bioorganicznych w Turboseparatorze. Z kolei Wojciech Piesik, dyrektor ds. energetyki
w spółce Novago przedstawił prezentację pt. „Energetycznie pasywny zakład przetwarzania odpadów”.

W trzecim bloku („Aspekty prawne odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
w Polsce”) pojawiły się wyczekiwane przez klientów oraz przedstawicieli administracji publicznej wystąpienia organizatora i współorganizatora konferencji. Błażej Fidziński, ekspert w Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. omówił nowe wymagania w odniesieniu do Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, natomiast Grzegorz Walętrzak z firmy M&M Consulting wymienił „Główne nieprawidłowości w realizowaniu obowiązków przedsiębiorców”.

Każdy blok tematyczny konferencji wieńczyła debata, podczas której uczestnicy zadawali pytania i dyskutowali z prelegentami danego bloku. Były to niezwykłe okazje do wymiany myśli i poglądów, niekiedy wymiany dość burzliwej. Ciekawym elementem były także rozmowy interdyscyplinarne, które służą budowie społeczności zrównoważonego łańcucha dostaw kontrahentów spółki Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań Spółka Akcyjna. Każdy z przedstawicieli klientów miał jedną minutę na zaprezentowanie swej usługi – biznes mix cieszył się ogromnym zainteresowaniem sali.

Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji była Gala IV edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2015.

 

Zwycięzcami IV edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2015 zostali:
·        w kategorii EKO-HIT PRODUKT
I miejsce – REUSE Iwona Bazylak za Reuse BoxII miejsce – Crosswood za materiał RESYSTAIII miejsce – BIOKOMPO Sp. z o.o. Sp. K. za urządzenie Turboseparator

Wyróżnienie – RAJAPACK Sp. z o.o. za linię ekologicznych opakowań
·        w kategorii EKO-HIT USŁUGA
I miejsce – Mavi Organic Sp. z o.o. za sklep Nagie z natury

II miejsce – H & M HENNES & MAURITZ Sp. z o.o. za akcję ekologiczną Garment Recykling

III miejsce – Carlsberg Polska Sp. z o.o. za kampanię ekologiczną „Weź mnie w obroty”

laureat_konkursu_pes

W drugim dniu VI Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania uczestnicy mogli skorzystać z wyjazdu studyjnego opcjonalnie do jednego z dwóch zakładów: Lumileds Poland S.A. w Pabianicach działającego w dziedzinie systemów oświetleniowych lub Dell Products (Poland) Sp. z o.o. w Łodzi – dostawcy rozwiązań z branży IT.

W związku z licznym przybyciem gości na VI Międzynarodową Konferencję Logistyka Odzysku – Opakowania oraz cały czas aktualnym zagadnieniem sprawnej organizacji procesów logistyki odzysku, już teraz zachęcamy do udziału w VII Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2018 roku we Wrocławiu pod hasłem „Polska jako państwo Zero Waste”.

Dodatkowo prosimy pamiętać o III Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Odpady, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-20.09.2017 r. i poruszać będzie niezmiernie kontrowersyjną w Polsce i na świecie tematykę spalania odpadów komunalnych.

W trakcie konferencji gala V edycji konkursu PES 2016. „Konkurs Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo ma ogromne znaczenie dla promowania koncepcji gospodarki bezodpadowej czyli zero waste – mówi dr Katarzyna Michniewska. Sama idea wymaga wysiłku od konsumentów zarówno w kwestii decyzji zakupowych, jak i procesów segregacji, dlatego szczególnie cenne są produkty i usługi które wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom. Jedynie współpraca biznesu, społeczeństwa i polityków da nam szanse na odniesienie sukcesu na tym polu. Nawiązując do laureatów poprzedniej edycji – nagieznatury.pl – sklepy w których towary nie zawierają zbędnych opakowań są idealnym przykładem do czego powinniśmy dążyć”.

Również przypominamy o II Międzynarodowej Konferencji ekoCSR, która odbywa się zawsze w Warszawie i ma charakter multimedialno-artystyczny a porusza kwestie ekologicznej odpowiedzialności w zrównoważonych łańcuchach dostaw. 22 maja 2017 roku obrady dotyczyły będą praktycznych działań i ustawowych obowiązków związanych
z ekologią w CSR.

Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w naszych imprezach i zapraszamy ponownie!

www.logistykaodzysku.com

www.fb.com/konferencjalogistykaodzysku

www.efektywnysurowcowo.pl
www.fb.com/efektywnysurowcowo