Koniec wymówek: nadszedł czas aby uwolnić się od foliowych toreb.

2139

foliówki

Kraków, 3 lipca 2017

Ponad siedem miesięcy po upływie terminu przyjęcia dyrektywy UE, dotyczącej jednorazowych toreb plastikowych, obchodzimy dzisiaj po raz 8. Międzynarodowy Dzień bez Foliówek. W tym szczególnym roku problem zanieczyszczenia oceanów plastikiem został uznany za globalny priorytet. Mimo to  zgodność krajowego prawa ze wspomnianą dyrektywą nie spełnia oczekiwań. Także poziom jej realizacji przez Polskę, w odniesieniu do redukcji zużycia toreb jednorazowych, jest niewystarczający. 

Przyjęta w kwietniu 2015 unijna dyrektywa 2015/720, dotycząca jednorazowych lekkich toreb, miała na celu redukcję ich zużycia w Europie. Kraje członkowskie zostały zobowiązane do przystosowania tejże dyrektywy do prawa krajowego do 27 listopada 2016 oraz do wprowadzenia środków umożliwiających osiągniecie skromnego, jednak istotnego celu zmniejszenia zużycia jednorazowych toreb do 90 na osobę rocznie do 31 grudnia 2019. Następnie liczba ta miałaby zostać zredukowana do 40 w okresie do 31 grudnia 2025.

Rocznie w Europie zużywa się ponad 100 miliardów toreb jednorazowych. Większość z nich trafia na wysypiska, do spalarni odpadów lub wprost do środowiska, w tym wodnego. Torby te rozkładają się setki lat, wyrządzając ogromne szkody, szczególnie w środowisku morskim.  Proces ich produkcji wymaga zużycia milionów baryłek ropy rocznie, przyczyniając się znacznie do zmian klimatycznych. W 2014 badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską pokazało, że 92% respondentów oczekiwałoby zdecydowanych działań zmierzających do redukcji konsumpcji tych zbędnych opakowań[1].

Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek obchodzony na całym świecie 3 lipca, to wyjątkowa okazja dla naszych organizacji i całego ruchu Break Free From Plastic[2], do szerzenia poglądu, że świat bez plastikowych torebek jednorazowych jest możliwy. Warunkiem tego jest zastosowanie dobrej dla środowiska naturalnego alternatywy dla jednorazowych toreb plastikowych.

Ponad siedem miesięcy od przyjęcia dyrektywy UE dotyczącej jednorazowych toreb plastikowych skutki są niezadowalające, gdyż wiele państw nie traktuje w pełni poważnie zobowiązań, których się podjęły. Polska planuje wprowadzenie obowiązkowej opłaty dla użytkowników jednorazowych torebek plastikowych, jednak żadne prawo nie jest jeszcze w tej kwestii obowiązujące. Niestety trzeba powiedzieć, że Polska nie wykazała determinacji i skuteczności w przyjęciu niniejszej obowiązkowej dyrektywy, z ogromną szkodą dla środowiska.

Podczas gdy Unia Europejska dąży do wzmocnienia swojej pozycji jako lidera w zwalczaniu zanieczyszczenia środowiska plastikiem, niektóre z państw członkowskich niweczą wysiłki na drodze do osiągniecia pełnego sukcesu w tej kwestii, podczas gdy obywatele wspólnoty europejskiej niejednokrotnie wymagają bardziej ambitnych celów ochrony przyrody.

W Międzynarodowym Dniu Bez Foliówek, wzywamy Rząd Polski do podjęcia poważniejszych kroków mających na celu przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska plastikiem, zapewnienie pełnej zgodności z ww. dyrektywą unijną oraz dążenie do wycofania z użycia jednorazowych toreb plastikowych.

Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska stwierdza:

„Naszego społeczeństwa nie stać na marnowanie zasobów na nietrwałe produkty, takie jak jednorazowe torebki, które dodatkowo stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego i będą je stanowiły przez następne kilkaset lat. Podobnym zagrożeniem są tzw. torebki oxo-degradowalne.”,  i dodaje:

 “Sprawa niepotrzebnych plastikowych toreb wyraźnie pokazuje, że poprawa jakości środowiska i gospodarka odpadami nie polega tylko na nowoczesnych rozwiązaniach, ale często dotyczy zmian społecznych. Bardzo często musimy przyjrzeć się sposobom konsumpcji, które znamy z przeszłości, i które miały znacznie mniejszy wpływ na środowisko, w tym przypadku opakowania wielokrotnego użytku. Nie ma powodu, aby Polska stawała przeciwko tej pożytecznej zmianie w modelach konsumpcji. Rząd Polski powinien zatem czym prędzej wprowadzić w życie odpowiednie prawo, a nie prokrastynować te działania”.

Więcej informacji:
www.plasticbagfreeday.org

www.surfrider.eu/en/ban-the-bag

#EnoughExcuses: link do Surfrider Foundation Europe’s video and report

#BreakFreeFromPlastic: link do Break Free From Plastic movement

Link do grupy społecznościowej https://www.facebook.com/groups/dzienbezfoliowek/

Link do polskiego wydarzenia https://www.facebook.com/events/114767822456134/permalink/124272368172346/

Link do spotkania i transmisji na żywo Green Talks Polska #2 Bez torebek foliowych https://www.facebook.com/events/1935584936673383/
Kontakt dla mediów:
Małgorzata Gęca – koordynator Polskiego Dnia bez Foliówek – e-mail: malgorzata@geca.pl
Aleksandra Niewczas – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste – e-mail: aleksandra.niewczas@gmail.com

Piotr Barczak – koordynator polityk odpadowych w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska – tel: +32489288981;            e-mail: piotr.barczak@eeb.org

W imieniu organizacji popierających postulaty Dnia bez Foliówek:

– Polskie Stowarzyszenie Zero Waste

– Europejskie Biuro Ochrony Środowiska

– Oddam Odpady

– Altereko

– Little Greenfinity

– Interseroh

– Zero Waste Europe

– Instutyt Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

– Stowarzyszenie Wolnej Herbaty
[1] European Commission press release, 30th June 2014

[2] https://www.breakfreefromplastic.org/

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ