Paliwa alternatywne, czyli drugie życie foliowej torebki

1916

Tegoroczna Akcja Sprzątanie świata (15-17 września) odbywa się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. O tym, że wiele przedmiotów można powtórnie wykorzystać, wie polska branża cementowa. Należąca do CEMEX Polska Cementownia Chełm to branżowy lider w stosowaniu paliw alternatywnych, pochodzących w dużej mierze z odpadów komunalnych. W kolejnych latach wspomniane paliwa mają zapewniać chełmskiemu zakładowi nawet 86% ciepła potrzebnego do wypalania klinkieru – półproduktu do produkcji cementu.

W polskich cementowniach paliwa alternatywne są wykorzystywane od kilkunastu lat w zastępstwie węgla kamiennego. Ważna część tych paliw pochodzi z odpowiednio wyselekcjonowanych odpadów, produkowanych przez gospodarstwa domowe. Do cementowni, po wcześniejszym rozdrobnieniu i segregacji, mogą trafić te odpady, które nie nadają się do recyklingu. W praktyce są to np. rozdrobnione reklamówki, foliowe opakowania po żywności, styropianowe tacki i różnego rodzaju tekstylia.

Cementownie CEMEX Polska wykorzystują paliwa alternatywne, pochodzące głównie ze wspomnianych odpadów komunalnych, a także przemysłowych. O dotychczasowym i planowanym zakresie zastosowania paliw alternatywnych w zakładach CEMEX Polska, możemy przeczytać w opublikowanym niedawno przez firmę Raporcie zrównoważonego rozwoju (www.raport.cemex.pl).

Z publikacji dowiadujemy się, że ciepło potrzebne do wytwarzania klinkieru w Cementowni Chełm i Cementowni Rudniki (także należącej do CEMEX Polska) pochodziło w ostatnich latach odpowiednio w ponad 80% i ponad 53% właśnie z paliw alternatywnych.

Taki wynik został osiągnięty w bardzo krótkim czasie. Jeszcze 10 lat temu było to mniej niż 25% w przypadku zakładu w Chełmie i mniej niż 5% w zakładzie w Rudnikach. Obecnie chełmska cementownia jest liderem w Polsce oraz grupie CEMEX na świecie pod względem wykorzystania paliw alternatywnych.

– Wykorzystując paliwa alternatywne do produkcji klinkieru, zmniejszamy oddziaływanie cementowni na środowisko i lokalną społeczność. Redukujemy emisję CO2, odciążamy lokalne składowiska i przyczyniamy się do ograniczenia ilości składowanych odpadów – wylicza Tadeusz Radzięciak, Dyrektor Cementowni Chełm, Członek Zarządu CEMEX Polska. – Dzięki zastosowaniu paliw alternatywnych na tak dużą skalę, zabezpieczamy odbiór odpadów nie tylko z Chełma i okolic, ale też innych miejscowości w woj. lubelskim. Pozytywnie wpływa to na rozwój lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami – dodaje.

Nominacja do Zielonego Oskara

Rezultat, z jakim CEMEX Polska wdraża paliwa alternatywne, został dostrzeżony także poza granicami naszego kraju. W 2017 r. Cementownia Chełm została nominowana do Europejskich Nagród EMAS AWARDS za działania pozwalające na oszczędzanie zasobów i wdrożenie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym znalazła się w prestiżowym gronie 20 firm i instytucji, docenionych przez Komisję Europejską w obszarze zarządzania ochroną środowiska.

www.cemex.pl

CEMEX jest jednym z wiodących, globalnych producentów i sprzedawców cementu, betonu towarowego i kruszyw. Globalna skala działania oraz dobra znajomość lokalnych rynków sprawia, że od ponad 110 lat CEMEX dostarcza wysokiej klasy rozwiązania budowlane w ponad 50 krajach na całym świecie. Dąży do innowacyjnych rozwiązań branżowych i promuje zrównoważoną przyszłość. CEMEX obecny jest na polskim rynku od 2005 roku. Polską bazę stanowią 2 cementownie (Cementownia Rudniki i Cementownia Chełm), 41 wytwórni betonu zlokalizowanych na terenie całego kraju oraz 7 kopalń kruszyw. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę: www.cemex.pl.

 

3 KOMENTARZE

  1. Jestem ciekaw jak bardzo ekologiczna jest ta metoda spalania. O ile duże firmy stać na używanie dobrych technologi i przestrzeganie norm o tyle mniejsze spalarnie mogą chcieć tu zaoszczędzić.

  2. Ciekaw jestem, czy gdyby tak dobrze policzyć to nie lepiej spalać te foliówki jako paliwa alternatywne niż produkować torby wielokrotnego użytku, które i tak staną się za jakiś czas śmieciem o wielokrotnie większej masie niż kilkadziesiąt standardowych foliówek

  3. Cementownie w ogóle coraz częściej i z coraz większą skutecznością obrabiają odpady komunalne czy z innych gałęzi przemysłu i używają ich jako paliw alternatywnych, co jest faktem mało znanym, a sądzę że istotnym. Jeśli chodzi o te komunalne to przerabiają 10% wszystkich polskich, warto to podkreślać, bo to ogromna ilość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *