Zapotrzebowanie gospodarki krajowej na surowce mineralne było tematem pierwszej z cyklu regionalnych konferencji konsultacyjnych poświęconych projektowi Polityki Surowcowej Państwa (PSP). W spotkaniu wziął udział prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

„Mam nadzieję, że efektem tych spotkań będzie przyjęcie dobrej Polityki Surowcowej Państwa. Życzę, by wasze działania przyniosły spodziewane efekty” – powiedziała wicepremier Beata Szydło, otwierając konferencję.

Spotkanie poświęcone było pierwszemu filarowi PSP: Zapotrzebowanie gospodarki krajowej na surowce mineralne. Podczas trzech paneli dyskusyjnych jego uczestnicy rozmawiali o kwestiach dotyczących założeń polityki surowcowej państwa, zapotrzebowaniu na surowce oraz o społecznych aspektach gospodarowania surowcami i upowszechniania geologii w regionie małopolskim.

W trakcie spotkania wiceminister Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, omówił sytuację surowcową Polski. „Łatwiej powiedzieć o tym, czego nie mamy niż o tym, co mamy” – powiedział wiceminister Jędrysek. Jak zaznaczył Polska jest tak zasobna w bogactwa naturalne, że praktycznie nie ma w kraju obszaru pozbawionego złóż surowców. Podkreślił jednak, że ich zagospodarowanie napotyka na poważne przeszkody, takie jak rozbudowana infrastruktura, obszary Natura 2000, a także protesty społeczne, co sprawia, że duża ich część jest na razie niedostępna.

Projekt PSP składa się z 9 filarów, skupiających się kompleksowo na geologii, zapotrzebowaniu surowcowym państwa oraz na tworzeniu narzędzi i wyznaczaniu kierunków działań w tych dziedzinach.

Pierwsza z cyklu regionalnych konferencji poświęconych PSP odbyła się 17 stycznia br. w Krakowie. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele resortów oraz eksperci i przedsiębiorcy.

Inicjatorem serii spotkań w regionach Polski jest wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Konferencje konsultacyjne będą odbywać się w następujących miastach: Katowice, Toruń, Wrocław, Szczecin, Łódź, Kielce, Gdańsk, Poznań, Rzeszów oraz Warszawa. Każda z nich skupiać się będzie na jednym z dziewięciu filarów PSP oraz na problematyce danego regionu w zakresie geologii.

Więcej informacji na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB(link otwiera się w nowym oknie).

Źródło: mos.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *