GOZ to oszczędność pieniędzy i nowe miejsca pracy

    2062

    Według wyliczeń Ellen MacArthur Foundation prowadzenie gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) oznacza dla Unii Europejskiej oszczędność rzędu 340–630 mld dol. rocznie. Byłoby także w stanie wygenerować na terenie Wspólnoty ok. 580 tys. miejsc pracy. Czym jest GOZ i z jakimi jeszcze wiąże się korzyściami?

    „Gospodarka w obiegu zamkniętym polega głównie na wykorzystywaniu wszystkich ubocznych produktów poprodukcyjnych w ponownym procesie produkcji. W naszym przypadku są to popioły powstające ze spalania węgla, które wykorzystujemy do produkcji spoiw hydraulicznych używanych jako spoiwa drogowe” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Kamil Szczygielski, prezes Grupy Ekotech.

    Zaletą GOZ są niższe koszty wytwarzania produktów. Poza tym jej prowadzenie przekłada się na ochronę środowiska. Przykładem jest produkcja spoiwa hydraulicznego. W budownictwie drogowym zastępuje ono cement. „W ostatnich latach wyprodukowaliśmy tego spoiwa milion ton i dzięki temu byliśmy w stanie zredukować o 0,5 mln t emisję CO2 do atmosfery” – informuje ekspert.

    Wydaje się, że w Europie GOZ już się zadomowiła. Przekonuje się do niej coraz więcej firm. Przykładowo z materiałów z odzysku produkuje swoje meble IKEA. Jeśli chodzi o polskie przedsiębiorstwa, GOZ prowadzą m.in. KGHM i Grupa Azoty.

    Źródło: infoWire.pl

    UDOSTĘPNIJ

    BRAK KOMENTARZY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ