JAK BUDOWAĆ PSZOK-I. Rekomendacje Ministerstwa Środowiska

1964

Jak organizować punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz ponownego użycia lub napraw? – praktyczne wskazówki dla gmin, które są odpowiedzialne za tworzenie takich punktów na swoim terenie, można znaleźć w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Środowiska.

W dokumencie znalazły się rekomendacje dotyczące m.in. lokalizacji PSZOK ze względu na rodzaj gminy i liczbę jej mieszkańców. Zawarte zostały także informacje, jak zorganizować przyjmowanie odpadów, np. w zależności od ich typu (odpady niebezpieczne oraz inne). Ekspertyza zawiera ponadto przykładowy regulamin i plan tworzenia PSZOK-u oraz porady dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na jego budowę. Zainteresowani mogą również zapoznać się z przykładami PSZOK-ów w innych krajach Unii Europejskiej.

Sieci napraw i ponownego użycia

Dla sieci napraw i ponownego użycia w ekspertyzie przedstawiono uwarunkowania prawne i organizacyjne tworzenia takich punków, a także różne modele ich finansowania i utrzymania. Dokument zawiera ponadto przykłady takich jednostek funkcjonujących w Polsce oraz w krajach UE.

Ekspertyza pn. „Rekomendacje dla budowy sieci napraw i ponownego użycia oraz wytyczne dotyczące minimalnej funkcjonalności punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla jednostek samorządu terytorialnego” (plik .pdf, rozmiar: 5,3 MB)

Źródło: mos.gov.pl

1 KOMENTARZ

  1. Opracowanie..dlaczego tworzą go teoretycy ?
    Wyposażenie PSZOKów w zwykłe kontenery otwarte to strata pieniedzy, paliwa i ect ect
    Może trzeba było pokazać PSZOK krakowski to co poniektórzy eksperci z bożej łaski by coś zrozumieli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *