Z recyklingiem za pan brat.

338

Dzieci z 2 poznańskich szkół (Szkoły Podstawowe nr 11 i 93) uczestniczyły wczoraj (23 października 2018)  w wyjątkowym przeglądzie, który odbył się w ramach  Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Week -22 -26 października 2018 ). Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Inżynierki Wilczycy i zwierząt z Eko-patrolu  (animowane filmy Fundacji Culturelab)
i cieszyły się z drugiego życia samochodu poddanego recyklingowi (film Wspólnie zamknijmy Obieg). Pokazom filmowym towarzyszyła krótka prelekcja o ekonomii cyrkularnej, podana
w przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób. Dla najbardziej aktywnych uczniów organizatorzy przygotowali nagrody w quizie.

Przegląd Filmów GOZpodarnych to adresowany do uczniów szkół podstawowych cykl krótkich spotkań pokazujących najciekawsze i najbardziej wartościowe filmy mówiące o Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ). Przegląd odbył się 23 października 2018 roku (wtorek) w kinie Bułgarska 19  w Poznaniu, gdzie zorganizowane zostały dwa bezpłatne, godzinne pokazy kinowe o  godz. 10.00 i 11.30. W programie pokazano 2 filmy animowane Fundacji CultureLab (Eco-Patrol i Inżynierka Wilczyca) oraz 2 obrazy filmowe firmy Stena Recycling (It Starts Here oraz Wspólnie zamknijmy Obieg). Ten ostatni film został nagrodzony Brązową Tarczą podczas Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych 17 Celów. Organizatorzy przeprowadzili również krótką prelekcję wprowadzającą młodzież w temat gospodarki obiegu zamkniętego.Festiwal zorganizowany został  ramach konkursu grantowego „GOZpodarne wyzwanie” – inicjatywy Koalicji RECONOMY mająca na celu promocję gospodarki obiegu zamkniętego wśród firm, samorządów, organizacji pozarządowych i konsumentów.

Gospodarka obiegu zamkniętego (lub gospodarka cyrkularna) to system gospodarczy będący przeciwieństwem dotychczasowego modelu liniowego, który zakłada ciągły wzrost zużycia surowców. Obecnie coraz więcej państw i społeczeństw uświadamia sobie, że nie jest możliwy nieskończony wzrost na planecie o ograniczonych zasobach. Dlatego GOZ stara się ograniczać zużycie surowców i wielkość odpadów oraz emisję i utraty energii poprzez tworzenie zamkniętego obiegu, w których odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych. Główną ideą Tygodnia GOZ jest pokazanie dobrych praktyk, korzyści dla społeczeństwa oraz konkretnych wdrożeń rozwiązań GOZ. W ramach obchodów tygodnia organizowane są  panele dyskusyjne i debaty w całej Polsce, lokalne eventy i wydarzenia a także międzynarodowa konferencja tematyczna.

Warto zauważyć też, że coraz częściej w edukacji szkolnej wykorzystywane są narzędzia w postaci filmów. Przyczynia się do tego również ogromna popularność internetowego serwisu YouTube, uświadamiając nauczycielom, jakie formy przekazu najchętniej akceptują w dzisiejszych czasach osoby uczące się. (http://filmwedukacji.blogspot.com/2008/12/film-w-edukacji-szkolnej.html) Wydawnictwo PWN podkreśla rolę nowych technologii, filmików i zasobów portali internetowych, dzięki czemu uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje w najlepszy, najbardziej naturalny dla nich sposób (http://www.wszpwn.com.pl/pl/salonmetodyczny/internet-w-edukacji.html)

I można uznać, że obecnie najważniejszym kanałem komunikacji staje się produkcja filmowa, zarówno dokumentująca istotne wydarzenia, jak i objaśniająca zjawiska czy postawy.

Fundacja CSR Res Severa

  1. Poznańska 21/9, 60-850 Poznań
    KRS 0000609593
    fundacja@ressevera.pl

 www.ressevera.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *