Strona główna Forum Archiwum Archiwum wiadomości charakterystyka odpadu i karta zgodności

  • This topic is empty.
Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #5704
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 7 września 2005 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania do składowania na składowisku odpadów danego typu (Dz. U. Nr 186, poz. 1553) od kilku dni obowiązuje wymóg przekazywania zarządzającemu składowiskiem “podstawowej charakterystyki odpadu” oraz “testów zgodności” przed umieszczeniem odpadu na składowisku.

    Proszę o wyjaśnienie, czy Państwa zdaniem obowiązek zlecenia badań i przedłożenia ich wyników zarządzającemu składowiskiem – dotyczy każdego podmiotu, który dostarcza odpady na składowisko(bez względu na to, czy jest to osoba fizyczna, czy podmiot prawny), gdyż taką interpretację otrzymałam podczas szkolenia od osoby z Ministerstwa Ochrony Środowiska. Moim zdaniem (i na zdrowy rozsądek) dotyczy to wyłącznie wytwórców odpadów prowadzących instalację, o czym mowa w § 4 wyżej wymienionego Rozporządzenia. Być może moja interpretacja jest błędna, jednak nie wyobrażam sobie żądania “kart charakterystyki” i badań odpadu dostarczanego przez osobę fizyczną, która np. jednorazowo przywozi papę odpadową…

    Drugim problemem, który mnie nurtuje jest wymaganie w/w badań od firm, zajmujących się wywozem odpadów z posesji na zlecenie miasta. W tym przypadku mam na myśli niesegregowane odpady komunalne, odpady wielkogabarytowe, itp. W jaki sposób to egzekwować i czy zamknąć składowisko do momentu, gdy każdy z dostarczających odpady uzyska wymagane badania? Gdyż tak by to wynikało z § 8 ust. 2 “W przypadku niedostarczenia testów zgodności odmawia się przyjęcia odpadów na składowisko”.

    Rozporządzenie to nie określa wyraźnie kto (zarządca składowiska, czy wytwarzający) raz w miesiącu pobiera próbki odpadów, a następnie przechowuje je przez okres co najmniej miesiąca, oraz w jaki sposób to przechowywać – chodzi mi o to czy muszą to być określone pojemniki, lodówki?

    Bardzo proszę o informację, jak Państwo rozwiązujecie – lub zamierzacie rozwiązać te kwestie

    Pozdrawiam

    #7508
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Temat bardzo na czasie szkoda że brak odpowiedzi praktyków, czy są np. jakieś specjalne wzory formularzy?

    #7509
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Przypuszczam, że jeśli nawet będą jakieś wzory, to będą dotyczyć laboratoriów akredytowanych, które będą wykonywać badania

    #7507
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Jestem dopiero po szkoleniu. Interpretacja byla taka ze skoro osoba fizyczna nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów to nie jest zobowiązana do wykonania karty charakterystyki , za to musi ją sporzadzac firma odbierajaca odpady komunalne i przekazujaca je na składowisko. W przypadku odpadów komunalnych nie trzeba przeprowadzac tych badan w laboratorium akredytowanym a podstawowa charakterystyka musi zawierac tylko te podstawowe informacje. Za to problem lezy gdzie indziej- otoz napisane jest ze trzeba przynajmniej raz w miesiacu pobrac proby odpadów i trzeba je przechowywac przez miesiac. czy ktos w ogole wie jak maja byc pobierane proby przez kogo i do czego ile ta próba ma wazyc i gdzie ma byc trzymana?? Bo nie wyobrazam sobie sytuacji gdzie p. Kaziu idzie ze sloikiem pobiera mi litr szlamu albo kawalek gumy i trzyma go przez miesiac u siebie. Sa owszem normy do poboru prób , ale tam zeby pobrac próbe reprezentatywną danego rodzaju materialu ( szlamu,, sypkiego bądz stalego) trzeba zaangazowac pol zakładu. Pani na szkoleniu nie umiala mi na to odpowiedziec.Moze ktos wie?

    #7506
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    do J.Sz
    Karta charakterystyki nie jest dokumentem ewidencji.
    Ewidencjonowanie odpadów zgodnie z ustawą prowadzi się przy pomocy kart przekazania odpadów, kart ewidencji odpadu (art 36 ust. 4).

    Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy osób fizycznych, które wykorzystują odpady na własne potrzeby (art. 36, ust.3) a tu chdzi o przekazanie do unieszkodliwiania oraz wytwórców odpadów komunalnych.

    A z rozporządzenia wynika wyraźnie, że zarzadzający nie powinien przyjmować odpadów bez podstawowej charakterystyki.

    #7510
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Rozporządzenie to nie dotyczy osób fizycznych, gdyż zgodnie z innymi uregulowaniami nie mogą one zajmować się transportem odpadów. Mogą to robić wyłacznie podmioty gospodarcze posiadające stosowne decyzje. tym samym obowiązek ten ciąży na tych podmiotach. Jeżeli odpady zbierane są z aglomeracji miejskiej warto posługiwać się aktualnymi badaniami morfologicznymi odpadów komunalnych które opisują dosyć dokładnie odpad. Wówczas mamy charakterystykę uśrednioną. Jeżeli chodzi o przetrzymywanie próbek to można podejść do tego na kilka sposobów.
    1. Ambitny – przetrzymywać w chłodni próbki z każdego transportu do miejsca unieszkodliwienia.
    2. Ambitny lżej – wyznaczyć miejsce na kwaterze składowiska i przechowywać je pod przysłowiową chmurką lub pod wiatą.
    3. Prosty – nie zbierać próbek, w przypadku kontroli z WIOŚ-u zaprowadzić inspektora na kwaterę będącą w fazie eksploatacji i niech kontroluje. Można żartem dodać, że te są od Kazia, a te od Ixsińskiego.

    #7505
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Do p. Ewy MK

    Radziłabym skontaktować się z p. Marią Duczmal która raczej wie te wszystki rzeczy- można by kontakt uzyskać przez Legnicką Izbę Handlową, gdzie prowadzi szkolenia.
    Na mój rozum w przypadku firmy odbierającej sprawa wyglada na to że kartę będzie sporządzała np. gmina która zleca usługę odbioru odpadów. To by było chyba logiczne .

    #7511
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Czy ktoś wie jak ma wyglądać charakterystyka odpadu i czy może jest jakiś wzór karty charakterystyki i karty zgodności. Gdyby ktoś znał odpowiedź na nurujące mnie pytania byłabym wdzięczna za odpaowiedź:-)

    #7504
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 7 września w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku danego typu, wyraźnie podaje jakie informacje powinna zawierać karta charakterystyki, ale nie ma wzoru takowej karty i jest to sprawa indywidualnego podejścia posiadacza odpadów przekazującego odpady do składowania. Paragraf 3 punkt 2 wyżej cytowanego rozporządzenia mówi, że podstawową charakterystykę może stanowić kopia decyzji lub przekazanej informacji, o których mowa w art. 17 ustawy o odpadach, jeśli zawiera informacje wymagane w rozporządzeniu.
    Podobna sytuacja jest z wnioskami do organów administracyjnych o wydanie decyzji w sprawie gospodarki odpadami. Ustawa o odpadach podaje tylko jakie warunki powinien spełniać wniosek, natomiast nigdzie nie ma mowy o wzorze takiego wniosku, nie ma nawet ustawowej delegacji dla odpowiedniego ministra, w sprawie wydania rozporządzenia określającego taki wzór.
    Więc, powinnaś sama zrobić sobie wzór takiej karty, zapisać go w kompie i korzystać.
    Pozdrawiam.

    #7512
    archiwumarchiwum
    Uzytkownik

    Mnie nurtuej problem podstawowej karty juz ponad miesiac. Jestem inspektorem w firmie, która stara sie o pozwoelenie zinetegrowane. Naszymi odpadami, ktróre wytwarzamy zajmuje sie firma- spólka, która je dalej gospodaruje. W ten sposób my ich nie składujemy, a robi to za nas spólka, która w zasadzie przekazuje je specjalistycznym firmom. Dostalismy od firmy robiacej dla nas pozwolenie zintegrowane zalecenie , aby zrobic podstawowe karty chrakterystyki. Ale ja uwazam ze takowych nie mozemy zrobic, wkoncu my nie skladujemy odpadów. Pomozcie rozwiazac mi problem, czy wytwórca odpadów ma taki obowiazek? Zaznaczam, ze firma społka nie robi takich kart i nie ma zamiaru.

Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Forum, Archiwum wiadomości jest zamknięty na nowe tematy i odpowiedzi.