Strona główna Forum Odpady.net.pl Prawo, definicje, interpretacje. Czy pozostałość po segregacji to dalej odpad zmieszany?

  • This topic is empty.
Przeglądasz 3 wpisy - 1 do 3 (z 3 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6549
    Jacek52Jacek52
    Uzytkownik

    Witam,

    Mam pytanie, jak w temacie – czy pozostałość po segregacji odpadów w domu to dalej jest odpad zmieszany, czy raczej już inny odpad?

    Ustawa o odpadach określa to tak;

    Quote:
    Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    ……………………………
    7) odpadach komunalnych – rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych; zmieszane odpady komunalne pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości

    Cały problem jest z tym sformułowaniem “znaczący” – czy w wyniku segregacji w warunkach domowych można mówić o znaczącej zmianie właściwości odpadów? W sumie to przecież odbiera się ze zmieszanych odpadów kilka frakcji i ta pozostałość została przez to w znaczący sposób zmieniona, prawda?

    Chociaż inni twierdzą, że dopiero segregacja na profesjonalnych liniach sortowniczych powoduje znaczącą zmianę właściwości odpadów, przez co ta pozostałość to już nie są odpady zmieszane…

    Proszę o Wasze opinie na ten temat, bo nie mogę w tej sprawie porozumieć się z gminą – ja uważam, że pozostałość po segregacji (odbierane jest 5 frakcji: papier, plastik, szkło, biodegradowalne, metale nieżelazne) nie jest już zmieszanym odpadem komunalnym, a oni twierdzą, że dalej jest…

    #9152
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    Według mnie dalej jest to odpad zmieszany. Tak jak Pan przytoczył w definicji odpadu komunalnego:
    “…rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych…”. Segregacja odpadów ma na celu nie zmianę ich charakteru głównego ale:
    1. Ograniczenie masy odpadów przekazywanych do składowania
    2. osiągnięcie odpowiednich poziomów odzysku/recyklingu niektórych frakcji odpadów komunalnych.
    Odpady np. popiołu z gospodarstw same w sobie nie są odpadami zmieszanymi, można je odbierać w innym kodzie lecz jeśli w tym strumieniu odpadu znajdzie się kilka innych rodzajów odpadów (szmatki, tw. sztuczne nie nadające się do segregacji itp.) to są to już odpady zmieszane. Można oczywiście obstawać przy swoim i odbierać odpady w konkretnym kodzie (wiadomo, nikt nie będzie szukał innych odpadów w popiele z gospodarstwa, nie na tym polega odbiór odpadów) ale w takim przypadku należy odpady “doczyścić” na sortowni zanim nastąpi ich odpowiednie zagospodarowanie.

    #9153
    SedalogaSedaloga
    Uzytkownik

    Oh, it is useful to have knowledge and have really good material.

Przeglądasz 3 wpisy - 1 do 3 (z 3 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.