Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6263
    coolmamcikcoolmamcik
    Uzytkownik

    Witam,
    Czy oczyszczalnia ścieków jest powiązana technologicznie z siecią kanalizacyjną? Dotąd sadziłam, że tak i napisałam wniosek o jedno pozwolenie na odpady.
    A tu 😯 ❓ urzędnik w starostwie twierdzi inaczej, że sieć kanalizacyjna nie jest instalacją, że nie jest jednym zespołem urządzeń powiązanych technologicznie z oczyszczalnią, że należy ją oddzielić od wniosku bo ma inny adres niż oczyszczalna i napisać oddzielną dokumentację np. informację o wytwarzanych odpadach.
    Pomocy ❗
    Jakieś interpretacje, przykłady, jak przekonać ❓

    #8459
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    To raczej Ty spytaj urzędnika o podstawę prawną takiej interpretacji.
    Skoro sieć kanalizacyjna według kogoś nie jest powiązana technologicznie z oczyszczalnią jako jej element to niech się wypowie dlaczego.
    A poza tym jakie odpady powstają podczas użytkowania sieci kanalizacyjnej?
    Chyba tylko związane z remontami i konserwacją, ale te są traktowane jako wytworzone przez firmę serwisową, na której spoczywa obowiązek posiadania stosownego uzgodnienia. Tak więc dla samej sieci kanalizacyjnej jak nawet ktoś się uprze to nie ma potrzeby sporządzania odrębnego opracowania odpadowego.

    #8460
    coolmamcikcoolmamcik
    Uzytkownik

    Eksploatacja sieci kanalizacyjnej ze wszystkimi przepompowniami to również utrzymanie jej w sprawności a wiec remonty i przeglądy.
    Odpady to: oleje hydrauliczne, żeliwo, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne, gruz, beton, ziemia i inne.
    Oczyszczalnia jako jej użytkownik (właściciel to miasto) sama prowadzi te prace konserwacyjno-remontowe. Kto wiec jest wytwórcą odpadów? Czy wymagany w takim razie jest program gospodarki odpadami jak w firmie budowlanej?

    Pytałam Urzędnika o podstawę prawną – cytuje POŚ i mówi, że to nie instalacja bo nie jest w jednym zakładzie, tylko w całym mieście.

    Jak powiedziałam, że budowla, której eksploatacja może powodować powstawanie odpadów też jest wg POŚ instalacją odpowiedział – mam inne zdanie.
    Cytowałam prawo budowlane o obiektach liniowych – tez nie działa.

    Może jakieś jeszcz masz pomysły?

    #8461
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Jeżeli miasto posiada swoją jednostkę prowadzącą prace związane z remontami i konserwacją to taki podmiot powinien posiadać program gospodarki odpadami.
    Natomiast jeżeli pracownicy miasta prowadzą prace związane z konserwacją dodatkowo, bez wydzielonej jednostki, to rzeczywiście należałoby uzyskać jakieś uzgodnienie.

    Jeżeli urzędnik powiedział, że budowla powodująca emisję nie jest instalacją to nie ma racji, jest to przecież wyraźnie napisane w POŚ.
    Możesz mu powiedzieć, że oczyszczalnia ścieków (tak jak np. składowisko odpadów) jest BUDOWLĄ !
    Tak więc jak wydał pozwolenie na wytwarzanie odpadów dla oczyszczalni, która jest budowlą, to dlaczego nie chce wydać dla sieci kanalizacyjnej, która też jest budowlą?!

    Poza tym, zgodnie z definicją instalacji z POŚ argument “tego samego adresu” dotyczy wyłącznie zespołu stacjonarnych urządzeń technicznych, a nie budowli – proponuję na to się powołać !!

    #8462
    coolmamcikcoolmamcik
    Uzytkownik

    Sprawa jest chyba skomplikowana.
    Miasto powołało spółkę, której aporem przekazało oczyszczalnię ścieków, sieć kanalizacyjną, klika stacji uzdatniania wody, wodociąg.
    Spółka sobie działała, aż poziom wytwarzanych osadów ściekowych zaczął przekraczać 5 tys. Mg rocznie, więc wystąpiła z wnioskiem do Starostwa o pozwolenie na wytwarzanie odpadów. We wniosku ujęto wszystkie odpady, z oczyszczalni, z remontów sieci kanalizacyjnej i wodociągu oraz ze wszystkich stacji uzdatniania wody.
    Starostwo protestuje przeciwko jednemu pozwoleniu, mimo że wszystko mieści się w jego jurysdykcji, a art. 181 p.1a POŚ na to pozwala.
    Pozwolenie owszem, dla oczyszczalni, ale dla każdej stacji uzdatniania wody, dla sieci kanalizacyjnej, dla wodociągu osobne informacje o odpadach.
    Argumentuje że:
    1 – sieć kanalizacyjna nie jest instalacją powiązaną technologicznie z oczyszczalnią i nie leży w jednym zakładzie (i jako obiekt liniowy nie może leżeć)
    2 – każda stacja uzdatniania wody mieści się gdzie indziej, wiec nie jest w jednym zakładzie (ale łączy je wodociąg jako obiekt liniowy)
    3 – uważa, że nie można informacji o odpadach przy pomocy ww. art. POŚ podczepiać pod pozwolenie, gdyby wszędzie było pozwolenie to tak, wtedy można.
    Już nie mam siły na rozmowę z nimi.
    Przecież tu chodzi, żeby załatwić wszystko jednym dokumentem. Aby firma nie musiała składać dodatkowo poza wnioskiem o pozwolenie jeszcze kilku informacji. Przecież to naczynia połączone, oczyszczalnia nie może działać bez sieci kanalizacyjnej, wodociąg bez stacji uzdatniania wody, wszystko trzeba w ramach eksploatacji utrzymywać w sprawności, więc remontować. Firma prowadząca oczyszczalnię robi to własnymi siłami.
    Starostwo chce chyba w ten sposób podnieść sobie statystyki ilości wydawanych decyzji, bo nie chodzi tu o kasę, przecież informacja o odpadach jest bezpłatna. A może nie wiedzieli, że skończy się na informacjach, myśleli, że wszędzie będą pozwolenia, a teraz nie chcą się wycofać?
    Pomóżcie, może ktoś zna podobne przypadki w kraju i podeśle uzasadnienie wydanej decyzji?
    A może to ja nie mam racji?
    Pozdrawiam.

    #8463
    marek112marek112
    Uzytkownik

    jeśli potrzebujesz oczyszczalnie przydomowe lub porady na ich temat to warto udać się do Primeko 🙂

    #12761
    ydicadydicad
    Participant
    #13179
    pawel9pawel9
    Participant

    ja skorzystałem z biologicznych oczyszczalni: przydomowe-oczyszczalnie-sciekow.pl/biologiczne-oczyszczalnie i jestem bardzo zadowolony.

Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.