Strona główna Forum Odpady.net.pl Recykling AGD. jak przebiega logistyka odpadów AGD?

  • This topic is empty.
Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #5865
    guruksguruks
    Uzytkownik

    Witam serdecznie.Jestem studentem V roku Politechniki Śląskiej,i pracuje nad swoją pracą magisterską :”Projektowanie zorientowane na recykling urządzeń elektrycznych i elektronicznych z uwzględnieniem logistyki powstałych odpadów poeksploatacyjnych”. Przedmiotem mojego zainteresowania jest logistyka odpadów zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, determinowana przede wszystkim przez Dyrektywę WEEE. Chciałbym uzyskac informacje,np.mając elektromarket Media Markt, jak przebiega odbiór zużytego sprzętu, czy przyjeżdza do klienta transport czy w gestii klienta jest go oddać do sklepu? dzieje się z tymi odpadami, czy są sortowane, segergowane i gdzie się to odbywa, gdzie następnie składowane są te odpady, czy na terenie sklepu,w specjalnym miejscu, czy też przewożone do jakichs punktów zbiórki?i jaki jest finalny proces tego “łańcucha logistycznego”? Za wszelkie informacje, z góry badzo dziekuje. Z pozdrowieniami Jacek Lachowski

    #7703
    eko-opracowaniaeko-opracowania
    Uzytkownik

    Dostarczenie Zużytego sprzętu (ZSEiE) jest po stronie klienta, ale niektóre markety przywożąc nowy sprzęt mogą przy okazji odebrać stary. Kwestia jest tylko tego typu, czy będzie musiał za to zapłacić. Jednak nie pobieranie opłat za transport jest jednym z czynników decydujących, że ktoś kupi właśnie tam, gdzie go nie skasują za transport.
    Magazynowanie odpadów ZSEiE nie może zajmować przestrzeni magazynowej, przeznaczonej na towar nowy – do sprzedaży. Po drugie jest zapis ustawy o odpadach, mówiący że “odpady przeznaczone do odzysku lub unieszkodliwiania, z wyjątkiem składowania, mogą być magazynowane, jeżeli konieczność magazynowania wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych i nie przekracza terminów uzasadnionych zastosowaniem tych procesów, nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat”.
    Sklepy i hurtownie mają tylko jedną możliwość – przekazać ZSEiE do zakładów przetwarzania ZSEiE zarejestrowanych w rejestrze GIOS rzseie.gios.gov.pl

    Pozdrawiam

    #7704
    bargoobargoo
    Uzytkownik

    To kolejny kulawy system, podobnie jak system zbierania i demontażu pojazdów. Sklep powinien przyjąc bezpłatnie od osoby fizycznej zuzyty sprzet 1 za 1 czyli kupujesz nowy tv i oddajesz swój stary tv (a nie na przykład pralkę). Takie duże placówki maja obowiazek prowadzenia magazynu. Zużyty sprzet musi być magazynowany selektywnie i jak przedmówca podniósł, docelowo winien trafić do stacji przetważania. Ponadto sklep taki musi się zarejestrować u starosty/prezydenta miasta (dot. zbiarania odpadów na któtre nie jest potrzebne uzyskanie zezwolenia) i/lub uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów (tych spoza listy odpadów , dla których takiego obowiązku nie ma). W przypadku niewyzwiazania się przez jednostke handlową z ww obowiązków zastosowanie mają przepisy kodeksu ds wykroczeń

    #7705
    RomekRomek
    Uzytkownik

    podnoszę wątek.

    rozumiem że sklepy mają taki obowiązek wymiany 1 za 1. ale nigdy się z czymś takim nie spotkałem. wręcz przeciwnie, jeden pan na dziale chłodziarek i lodówek dał mi wręcz do zrozumienia, że nie jest to u niech praktykowane. bezkarność??

    #7706
    kasia_tkasia_t
    Uzytkownik

    Widziałem dziś ciężarówkę z napisem: Bezpłatny odbiór odpadów AGD, Elektroniki itp.

    Numer to chyba 2222 333 00, korzystał ktoś?

    #7707
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    Firmy zbierające ZSEiE na ogół odbierają odpady elektroniki bezpłatnie, niekiedy jeszcze nawet płacą za przekazane im odpady.

    #7708
    kasia_tkasia_t
    Uzytkownik

    Hehe fajnie jakby płacili:) mam stary sprzęt electro, zastanawiam się czy do nich nie zadzwonić.

    #7709
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    Polecam np. firmę Biosystem z Krakowa lub MB recycling z Kielc. Jeśli odpadów jest wystarczająco dużo to przyjadą na zlecenie.

    #7710
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    Polecam np. firmę Biosystem z Krakowa lub MB recycling z Kielc. Jeśli odpadów jest wystarczająco dużo to przyjadą na zlecenie.

    #7711
    smieciarkasmieciarka
    Uzytkownik

    Sklep, w którym kupujemy np. nowy telewizor ma obowiązek przyjąć nasz telewizor stary. Nie ma tu znaczenia marka czy poprzednia cena starego sprzętu. Właściciel sklepu musi to zrobić. Jeśli tego nie zrobi – wystarczy powiadomić rzecznika praw konsumenta. Z tym nigdy nie wygra.

Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.