Strona główna Forum Odpady.net.pl Badania, prace naukowe, konsulting. KIP przewidywane ilości odpadów jak oszacować

  • This topic is empty.
Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6640
    ankakaankaka
    Uzytkownik

    Witam,
    jestem tu nowa i z góry przepraszam jeśli na forum znalazła się już odpowiedź na moje pytanie a ja się jej nie dokopałam.
    Mianowicie chodzi mi o to w jaki sposób oblicza się przewidywane ilości odpadów podawane w karcie informacyjnej przedsięwzięcia (chodzi o odpady z etapu budowy) przede wszystkim.
    Z góry dziękuję za pomoc.

    #9322
    Hanna MarliereHanna Marliere
    Uzytkownik

    Temat jest trochę bardziej skomplikowany – jaka inwestycja? jaki obszar budowy? Jakie budynki/budowle? Czy będzie przemieszczanie mas ziemnych?

    #9323
    ankakaankaka
    Uzytkownik

    rozbudowa kurnika z fragmentem drogi dojazdowej; jeśłi przemieszczenie mas ziemnych to wykopy pod fundamenty – to tak bedzie. Chodzi mi generalnie o zasadę bo znalazłam gdzieś informację że przepicza się ilość metrów 3 odpadów na kilogramy (przelicznik bodajże 1 m3 + 0,150 MG) czy taką metodę można zastosować?
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    #9324
    ankakaankaka
    Uzytkownik

    rozbudowa kurnika z fragmentem drogi dojazdowej; jeśłi przemieszczenie mas ziemnych to wykopy pod fundamenty – to tak bedzie. Chodzi mi generalnie o zasadę bo znalazłam gdzieś informację że przepicza się ilość metrów 3 odpadów na kilogramy (przelicznik bodajże 1 m3 + 0,150 MG) czy taką metodę można zastosować?
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    #9325
    Hanna MarliereHanna Marliere
    Uzytkownik

    Niestety takiej metody przeliczeniowej nie można wprost stosować. Każdy odpad ma swój ciężar nasypowy.
    Na etapie realizacji przedsięwzięcia (budowa) jeśli masy ziemne będą wykorzystane w innym miejscu nieruchomości, to nie są one wykazywane jako odpady. W KIP należy to jednak zaznaczyć.
    Sugerowałabym oszacować inne potencjalnie wytwarzane odpady – gruz, żelazo, papier i karton, folie, odpady budowlane – przejrzeć katalog odpadów i zastanowić się, które grupy mogą się pojawić i w jakich ilościach. Następnie należy zaznaczyć, że w tym przypadku wytwórcą odpadów będzie wykonawca robót budowlanych i to on będzie posiadał niezbędne pozwolenia. Zwykle w decyzji środowiskowej ten element nie jest szczegółowo opisywany.
    W razie dalszych wątpliwości, proszę pytać!

    #9326
    ankakaankaka
    Uzytkownik

    serdecznie dziękuję za odpowiedź!
    jeśli takiej metody nie można stosować to jaką się stosuje? Chodzi mi o to że nawet jeśli wymyślę sobie ile dajmy na to powstanie odpadów w m3 to nie bardzo wiem jak przeliczyć to na tony. czy istnieje jakieś zestawienie na podstawie się to określa. Nawet jeśli urząd nie ocenia tego wnikliwie to jednak nie chciałabym popełnić jakiegoś oczywistego błędu.
    Pozdrawiam!

    #9327
    Hanna MarliereHanna Marliere
    Uzytkownik

    Niestety takich dedykowanych zestawień nie ma. Każdy opracowujący KIP, raport czy inny dokument bazuje na swoich doświadczeniach i pewnych średnich danych, które pojawiają się przy okazji konferencji czy artykułów branżowych. Jeśli poda Pani rodzaje odpadów, można się wspólnie zastanowić nad właściwym szacunkiem.

    #9328
    juliettjuliett
    Uzytkownik

    to tak bedzie. Chodzi mi generalnie o zasadę bo znalazłam gdzieś informację że przepicza się ilość metrów 3 odpadów na kilogramy (przelicznik bodajże 1 m3 + 0,150 MG) czy taką metodę można zastosować?

Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.