Strona główna Forum Odpady.net.pl Prawo, definicje, interpretacje. Niszczenie dokumentów. Pytanie

  • This topic is empty.
Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6416
    kaza118kaza118
    Uzytkownik

    Witam ostatnio mialem kilka pytan od klientów na temat niszczenia dokumentów i tak sobie mysle.

    Czy wystarczy kupic przemyslową niszczarkę i belownice ? Czy trzeba miec jakis certyfikat ze sie niszczy dokumenty ?

    Ciekawi mnie ten temat. Jeśli ktos wie czy wystarczy pozwolenie na zbieranie plus maszyna czy trzeba cos wiecej prosze o wskazówki.

    Pozdrawiam

    #8890
    PPPP
    Uzytkownik

    posiadam niszczarkę dokumentów w zakładzie przetwarzania zseie, mam pozwolenie na wytwarzanie odpadów papieru 19 12 01, wystawiam potwierdzenie, że dokumenty zostały zniszczone podpisane przez dwie osoby i fakturę za usługę

    #8891
    kaza118kaza118
    Uzytkownik

    Aha czyli nie wystarczy miec poswolenmia na zbieranie i robic tego na takiej zasadzie jak belowanie makulatury i puszek czy butelek pet ? Szkoda szkoda

    #8892
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Z punktu widzenia ochrony środowiska niszcząc dokumenty wytwarzasz odpad o kodzie 19 12 01 jak słusznie zostało zauważone.

    Co do certyfikatu to nie musisz go nigdzie uzyskać, w zależności od tego jaką masz niszczarkę i jaki stopień tajności w niszczeniu dokumentów maszyna jest w stanie uzyskać taki możesz sobie wpisać na certyfikacie, który tak na prawdę jest zwykłym potwierdzeniem wykonania usługi.

    Stopnie tajności reguluje norma DIN 32757 wyróżniając IV stopnie.
    Moja niszczarka w zakładzie niszczy zgodnie z III stopniem tajności co oznacza, że powstające ścinki są o szerokości nie większej niż 2 mm, a powierzchnia ścinki wynosi maksymalnie 320 mm kwadratowych, co wystarcza do niszczenia dokumentów wewnętrznych, danych osobowych i innych dokumentów poufnych.
    Mając taką maszynę z dumą wpisuję, że zniszczyłem klientowi dokumenty z zachowaniem III stopnia tajności według normy DIN 32757, co fajnie brzmi, ale wynika wyłącznie z jakości posiadanego sprzętu, a nie jakiegoś zewnętrznego certyfikatu.

    Podsumowując – jaką niszczarkę kupisz taki certyfikat wystawisz, ale z punktu widzenia ochrony środowiska będziesz wytwórca odpadów.
    Niekoniecznie musisz mieć nawet zezwolenie na zbieranie odpadów – wiele firm nie oddaje dokumentów do niszczenia jako odpadu i nie wymaga KPO, dla nich to tylko usługa.

    #8893
    kaza118kaza118
    Uzytkownik

    Rozumiem czyli mozna by to podpiąć juz nie pod odpady tylko poprotu pod dzialalnosc niszczaca dokumenty i z tej dzialalnosci mialbym odpdad w postaci makulatury ?

    #8894
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Dokładnie tak!
    Możesz mieć firmę usługową niszczącą dokumenty i być tylko wytwórcą odpadów, a zbieranie w takim przypadku jest zbędne.

    Pamiętaj tylko, że mając niszczarki powstawać będą nie tylko ścinki pod kodem 19 12 01 ale również karton, palety, folie, oleje z maszyn, czyściwo itp.

    #8895
    kaza118kaza118
    Uzytkownik

    Okej dziekuje bardzo za rozjaśnienie nie bede mówił juz ze jestes niezastąpiony bo mowilem juz tyle razy wiec wiesz ;p;p

    Pozdrawiam

    #8896
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Do usług.
    Pozdrawiam!

    #8897
    magda77magda77
    Uzytkownik

    Korzystał ktoś z usług firmy zewnętrznej w zakresie niszczenia dokumentów? Zastanawia mnie skorzystanie z oferty jednej z firm : http://www.lrg.pl/niszczenie.html

    #8898
    irekkairekka
    Uzytkownik

    ja mogę polecić inną firmę zajmującą się niszczeniem dokumentów, profesjonalne podejście do klienta, można im zaufać i ogólnie dobrze się z nimi współpracuje. Warto się tym zainteresować bo niezłe kwiatki mogą wyjść, jak się wyrzuca dokumenty gdzie popadnie:/

Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.