Strona główna Forum Odpady.net.pl Prawo, definicje, interpretacje. Odpady z demontażu konstrukc powstające na terenie inwestora

  • This topic is empty.
Przeglądasz 7 wpisy - 1 do 7 (z 7 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6596
    iwciajiwciaj
    Uzytkownik

    hejka:)

    nasza firma dokonuje demontażu obiektu z konstrukcji stalowych na terenie inwestora i w kotrakcie zobowiązała sie do zagospodarowania odpadami powstałymi z demontażu tego obiektu. Orzymałam od firmy która zagospodarowała te odpady karty przekazania odpadu (na złom, mieszaniny metali, kable…) na kody ktorych nie mam w decyzji.

    Czy ilości i rodzaje tych odpadów musze mieć ujęte w decyzji na wytwarzanie odpadów, którą posiadam w związku z eksploatacją instalacji??

    #9240
    Hanna MarliereHanna Marliere
    Uzytkownik

    Teoretycznie w decyzji sektorowej (w tym przypadku zezwoleniu na wytwarzanie odpadów) należy mieć ujęte wszystkie kody odpadów, jakie zakład wytwarza.
    W praktyce jednak zdarzają się sytuacje (szczególnie w przypadku np. firm takich jak Pani, prowadzących prace rozbiórkowe), gdy decyzja nie obejmuje jakiejś szczególnej grupy odpadów, ponieważ np. sporadycznie zdarza się, że odpad taki jest wytwarzany i wnioskując o decyzję nie uzwględniliście go Państwo.
    W tej sytuacji odbiorca odpadów postąpił zgodnie z prawem – wystawił KPO na kod odpadu odpowiadający jego charakterowi. Sugeruję zwrócić się do właściwego organu (WIOŚ, Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe) z informacją o zaistniałej sytuacji i krótkim wyjaśnieniem (z uwzględnieniem rodzaju i ilości odpadów, o jakie chodzi) i prośbą o informację jak w tej sytuacji postąpić.
    Sugeruję też złożenie wniosku i rozszerzenie posiadanej decyzji o wszystkie kody odpadów, jakie możecie Państwo potencjalnie wytwarzać w związku z prowadzoną działalnością, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

    #9241
    iwciajiwciaj
    Uzytkownik

    Dziękuję za odpowiedz.

    Wniosek został już złożony. Niestety wszystkie kody odpadów z rozbiórek i demontażu typu 17 … pani w Starostwie mi usunęła powiedziała, że absolutnie takich odpadów sie nie uwzględnia w decyzji ponieważ nie powstają one w związku z eksploatacją instalacji. Mialam jeszcze wiele innych kodów, ktore też musiałam wykreślić, także lista odpadów o ktore wnioskowałam została zmniejszona o połowę.
    Zobaczymy jak to wszystko się będzie miało w praktyce i czy będę musiała tłumaczyć sie z każdego zamieszczonego w sprawozdaniu odpadowym kodu odpadu a nie znajdującego sie w decyzji.
    🙄
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

    #9242
    iwciajiwciaj
    Uzytkownik

    Witam,

    nasówa mi sie jeszcze jedno pytanie w związaku z powyższym. Kto jest posiadaczem odpadu jeżeli my na terenie inwestora jesteśmy wykonawcą usługi remontu wymiany części ale sami tego nie wykonujemy tylko za pośrednictwem podwykonawcy??
    Mamy zawartą umowę z inwestoem na wykonanie prac i tam m.in. jest zawarte wśród zobowiązań wykonawcy do: segregacji, zbierania odpaów, wywozu odpadow z terenu zamawiającego oraz zagospodarowania lub likwidacji zgodnej z ustawą o odpadach. Napisane też jest że wykonawca jest obowiązany do prowadzenia ewidencji wytworzonych odpadow a na koniecu jest napisane że posiadaczem odpadów i odpowiedzialnym za ich zagospodarowanie jest wykonawca umowy.
    Rozmawiałam z urzędnikiem w tym temacie i powiedział, że wystawianiem dokumentów KPO i KEO powinien sie zająć podwykonawca, ponieważ to on wytworzył ten odpad. Ja skolei otrzymałam KPO, gdzie w pierszej rubryce jesteśmy wpisani my? i my musimy teraz złożyć sprawozdanie roczne do innego województwa i prowadzić osobna ewidencję dla tego województwa.

    Jak Waszym zdaniem ten obowiązek powinien być prawidłowo rozpatrzony.

    #9243
    iwciajiwciaj
    Uzytkownik

    Witajcie

    Czy ktoś ma podobna sytuację?? tzn. wytwarza odpady u klienta w wyniku serwisu, remontu, demontażu? i składa sprawozdania rzeczywiście do innych województw??
    Jaka jest podstawa prawna do wykonania tego obowiązku?? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    Pozdrawiam 🙂

    #9244
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    sprawozdania roczne o gospodarowaniu odpadami sporządza się do marszałka województwa w którym te odpady zostały wytworzone. Podstawa prawna to ustawa o odpadach. Na stronach urzędów marszałkowskich jest stosowna informacja na ten temat.

    #9245
    iwciajiwciaj
    Uzytkownik

    Bardzo dziękuje za odpowiedź!!! rzeczywiście wszystko jest opisane na stronach Urzędów Marszałkowskich 😀

    Pozdrawiam

Przeglądasz 7 wpisy - 1 do 7 (z 7 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.