Strona główna Forum Odpady.net.pl Recykling AGD. płytki elektoniczne z rtv/ agd

  • This topic is empty.
Przeglądasz 11 wpisy - 1 do 11 (z 11 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6169
    JalilJalil
    Uzytkownik

    mam pytanie, czy w jakiś ekologiczny sposób da się wykorzystać płytki elektroniczne ze sprzętu rtv i agd

    czy są tam jakieś elementy, które nadają się do ponownego użycia??
    moze jakieś metale tak jak w częściach komputerowych??

    prosze o info

    #8162
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Witam!

    Przetwarzanie płytek elektronicznych, w celu odzysku określonych frakcji, jest możliwe przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn i urządzeń. Pisząc w skrócie, taka linia technologiczna funkcjonuje w następujący sposób:

    1. Płytki są ładowane do młynkowej rozdrabniarki łańcuchowej, która prowadzi wstępne rozdrabnianie odpadów, w wyniku czego na odpowiednim sortowniku strumieniowym wydzielają się dwie frakcje tzw. ciężka (elementy pow. 10 cm) i lekka (elementy mniejsze niż 2 mm).

    2. Frakcja ciężka jest kierowana do strzępiarki dokładnie rozdrabniającej odpad wyposażonej w separator magnetyczny pozwalający na oddzielenie elementów żelaznych, a reszta przemiału trafia na pas sortowania w celu segregacji i rozdziału mieszanki metali nieżelaznych.

    3. W kolejnym etapie frakcja lekka oraz wysortowane elementy z frakcji ciężkiej są przetwarzane w młynie młotkowym dzięki czemu dokonuje się dokładne mielenie odpadów oraz formowanie jednorodnych kulek metali miękkich.

    4. Tak przygotowany materiał jest poddawany separacji magnetycznej (np. przy zastosowaniu magnesów neodymowych) oraz separacji elektrostatycznej przy użyciu wiroprądowego separatora metali nieżelaznych.

    Uzyskiwany na końcu procesu materiał podzielony jest na frakcję metaliczną (m. in. miedź, żelazo, aluminium, cynę, chrom, złoto) i niemetaliczną (tworzywa sztuczne, ceramika), które są zdatne do ponownego zastosowania w procesach produkcyjnych.
    Oczywiście na każdym etapie przetwarzania funkcjonują filtry, dzięki którym cząstki metali z odprowadzanego z procesu powietrza są zatrzymywane i zawracane do dalszego przetwarzania.

    Zbliżoną do opisanej linię technologiczną oferowała jeszcze niedawno firma WICHARY TECHNOLOGIES z Siemianowic Śląskich.

    Pozdrawiam!

    #8163
    JalilJalil
    Uzytkownik

    ok, dzięki za pouczającą odpowiedź, ale hmm nie uzyskałem w niej zasadniczej odpowiedzi na zadane pytanie: czy w płytkach elektronicznych z różnych sprzętów (od monitora, przez naped dvd, czy lodówke, czy mikser) są zastosowane metale które się odzyskuje

    a drugie pytanie, to jakie ewenualnie metale mogą się znajdować w takich układach (płytkach) i co po takim przemieleniu można zrobić chodźby z przemiałem samej plastikowej czesci płytki??

    #8164
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Przecież pytałeś o ekologiczny sposób wykorzystania płytek elektronicznych, który Ci opisałem.

    Jeżeli chodzi o stosowane w płytkach metale to przyjmuje się, że z 1000 kg płytek elektronicznych można odzyskać:
    -> miedź 100 – 200 kg
    -> stal 50 – 100 kg
    -> ołów 10 – 50 kg
    -> nikiel 10 – 30 kg
    -> srebro 0,5 – 3 kg
    -> pallad 0,04 – 0,3
    -> złoto 0,003 – 0,1
    Są to podstawowe rodzaje metali wchodzące w skład płytek elektronicznych, być może w jakichś określonych typach są jeszcze inne.

    Jeżeli chodzi o przemiał frakcji tworzywowej, ceramicznej, czy innej to może ona być wykorzystana jako składnik do produkcji paliwa alternatywnego stosowanego w przemyśle cementowym.

    #8165
    jolalegiajolalegia
    Uzytkownik

    Może sie Pan orientuje jak w ogóle droga jest taka maszyna do recyklingu plytek ?

    #8166
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Niestety nie znam poziomu cen takich maszyn.
    W Polsce takie maszyny oferuje między innymi firma WICHARY TECHNOLOGIES z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

    Jeżeli zależy Ci na jakiejś ofercie zwróć się do nich.

    #8167
    zohaa3492zohaa3492
    Uzytkownik

    Zapraszam na strone o granulatorach kabli :

    #8168
    marcelimarceli
    Uzytkownik

    A orientuje się ktoś może w jakich miejscach można takie odpady wyrzucać? Ogólnie elektronikę. Rozumiem, że trzeba jakieś specjalne punkty zbiórki wyszukiwać?

    #8169
    smieciarkasmieciarka
    Uzytkownik

    Nie, elektronikę powinni przyjmować w każdym sklepie z RTV i AGD.

    #8170
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    można też elektronikę zebrać do odpowiedniej ilości i sprzedać. Obecnie wiele firm zajmuje się skupem tego typu odpadów. Ceny są różne w zależności od sprzętu. Z woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego polecam firmy Biosystem lub MB Recycling.

    #8171
    smieciarkasmieciarka
    Uzytkownik

    Ostatnio dzwoniłam do firmy zajmującej się wywożeniem odpadów od nas z firmy – umówiłam się na konkretny dzień i godzinę i bez problemu zabrali ode mnie całkiem sporą ilość elektro-śmieci z biura. Nie musiałam się głowić do jakiego pojemnika wrzucać, ani wieźć ich na własna rękę do skupu/sklepu, tudzież innego punktu. Polecam to rozwiązanie 🙂

Przeglądasz 11 wpisy - 1 do 11 (z 11 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.