Strona główna Forum Odpady.net.pl Recykling AGD. Przetwarzanie wybranych odpadów

  • This topic is empty.
Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6508
    robertoroberto
    Uzytkownik

    Mam takie pytanie, czy prowadząc zakład przetwarzania ZSEiE muszę przetwarzać, usuwać elementy niebezpieczne tak jak to określiłem w raporcie oddziaływania na środowisko ze wszystkich odpadów? Czy mogę np. wybierać tylko te które najbardziej mi się opłaca np.sprzęt komputerowy itp., a resztę odpadów nie ruszonych przekazać do innego zakładu przetwarzania.
    Przykładowo z przetwarzania mam wyłączone odpady zawierające olej sprężarkowy i tych nie wolno mi ruszać więc idą dalej w całości.
    Ciekawi mnie czy przyjmując wiec odpad którego nie chcę demontować mogę przekazać go dalej bez usuwania z niego elementów niebezpiecznych typu akumulatory,baterie itp…

    #9094
    aneczka1908aneczka1908
    Uzytkownik

    Witam. Jak głęboko musisz prowadzic przetwarzanie określa art. 44 ust. 2 ustawy o zużytym sprzecie elektrycznym i elektronicznym oraz decyzja zezwalajaca na odzysk.
    Jeżeli nie posiadasz zezwolenia na demontaż jakiegoś rodzaju sprzętu to możesz przekazać go innemu przetwarzającemu ale powinieneś posiadać zezwolenie na zbieranie takich odpadów i spełniać wymogi określone dla zbierajacego zużyty sprzęt. Co do przekazania niezdemontowane sprzętu na który posiadasz zewolenie na odzysk to raczej nie jest to możliwe art. 47 ustawy o ZSEE
     Prowadzący zakład przetwarzania jest obowiązany przekazać odpady powstałe w wyniku przetworzenia zużytego sprzętu prowadzącemu działalność w zakresie recyklingu lub prowadzącemu działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku, wpisanym do rejestru, o którym mowa w art. 6.
    2. Prowadzący zakład przetwarzania może dokonać eksportu odpadów w celu poddania ich odzyskowi lub recyklingowi do instalacji spełniających wymagania nie niższe niż określone dla instalacji eksploatowanych na terytorium kraju.
    3. Odpady powstałe w wyniku przetworzenia zużytego sprzętu nieprzekazane do recyklingu lub innego niż recykling procesu odzysku prowadzący zakład przetwarzania jest obowiązany przekazać prowadzącemu działalność w zakresie unieszkodliwiania odpadów.
    4. (80) Prowadzący zakład przetwarzania jest obowiązany do przekazania zużytych baterii i zużytych akumulatorów zbierającemu zużyte baterie lub zużyte akumulatory lub prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.

    Sa jeszcze sankcje niestety

    Kto:
    1) wbrew przepisowi art. 44 ust. 1, nie przyjmuje zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych od zbierającego zużyty sprzęt albo przyjmuje zużyty sprzęt odpłatnie,
    1a) wbrew przepisowi art. 44 ust. 2, nie usuwa składników niebezpiecznych, materiałów lub części składowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy,
    2) wbrew przepisom art. 47 ust. 1 i 3, nie przekazuje odpadów powstałych w wyniku przetwarzania zużytego sprzętu prowadzącemu działalność w zakresie recyklingu, prowadzącemu działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku lub prowadzącemu działalność w zakresie unieszkodliwiania odpadów,
    2a) wbrew przepisowi art. 47 ust. 4, nie przekazuje zużytych baterii i zużytych akumulatorów zbierającemu zużyte baterie lub zużyte akumulatory lub prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów,
    3) wbrew przepisowi art. 50 ust. 2, nie przekazuje zaświadczeń o zużytym sprzęcie albo sporządza zaświadczenia nierzetelne,
    4) wbrew przepisowi art. 51 ust. 1, nie składa sprawozdania o masie przyjętego zużytego sprzętu oraz o masie odpadów powstałych z przetworzenia zużytego sprzętu albo składa sprawozdanie nierzetelne
    – podlega karze grzywny.
    Trochę dużo pewno tych wiadomości, ale myślę że warto przypomnieć sobie rozdział 7 ustawy dotyczacy prowadzacego zakład przetwarzania sprzętu

    #9095
    robertoroberto
    Uzytkownik

    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Ale na przykład jeżeli chciałbym przekazać sprzęt na który posiadam zezwolenie na odzysk do zakładu przetwarzania który posiada również linie recykligu i jest wpisany GIOŚ np. KGHM ECOREN to mogę nie przetwarzać tego odpadu i przekazać go do takiej firmy?
    Czyli np. jak dostanę “stary telewizor” do swojego zakładu przetwarzania to muszę go koniecznie rozkręcić i zdemontować wszystkie elementy z usunięciem elementów niebezpiecznych czy mogę go w całości przekazać do takiej firmy jak np.ECOREN, która i tak podda go w swoim zakładzie recyklingowi. 💡

    #9096
    aneczka1908aneczka1908
    Uzytkownik

    Przepisy ustawy ZSEE nie zezwalają przetwarzającym na przekazanie sprzętu innemu przetwarzajacemu. Mówi się jedynie o przekazaniu zdemontowanych części. Ponadto jest obowiązek wymontowania części i elementów o których mowa w zał. 2 do ustawy (pisałam o tym w poprzedniej wiadomości)

    Podsumowując nie możesz postapić tak jak opisujesz.

    Pozdrawiam

    #9097
    robertoroberto
    Uzytkownik

    Ok. dziękuję za tą odpowiedź.

    Mam jeszcze pytanie trochę z innej beczki ale przy okazji zapytam.
    Jeżeli przy rozbiórce powstają różne frakcje odpadów i np. zostaje mi odpad stalowy który powinien również trafić do recyklera a takim jest np. huta
    to czy mogę go przekazać go przez pośrednika czyli firmę która skupuje ten złom i w dużych ilościach przekazuje do hut.
    Chodzi mi o to że mam ograniczoną powierzchnie magazynowania i muszę się pozbywać takich odpadów częściej ale w mniejszych ilościach, a wiadomo że huta nie będzie chciała odbierać tak małych transportów (3-4 tony).

    Wkleję tekst i podam link do strony na której jest to opisane. Jest to wypowiedź z 2008 roku i nie wiem czy jest to aktualne i czy na pewno dotyczy mojego pytania.

    http://komunalny.pl/index.php?name=archive&op=show&id=8345

    “…Przekazywanie odpadów
    Inną kwestią wymagającą wyjaśnienia było przekazywanie odpadów powstających w wyniku przetwarzania zużytego sprzętu do prowadzących działalność w zakresie recyklingu i innych niż recykling procesów odzysku. Zgodnie z art. 47 ustawy prowadzący zakład przetwarzania jest obowiązany przekazywać odpady powstałe w wyniku przetworzenia zużytego sprzętu prowadzącemu działalność w zakresie recyklingu lub innych niż recykling procesów odzysku, wpisanym do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Przepisy ww. artykułu nie wskazują jednak, że przekazanie nastąpić bezpośrednio z zakładu przetwarzania do prowadzących działalność w zakresie recyklingu lub innych niż recykling procesów odzysku (może to nastąpić przy pomocy pośrednika).
    Zgodnie z art. 25 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251, z późn. zm.) posiadacz odpadów może je przekazywać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenie właściwego organu na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami.
    Biorąc pod uwagę konieczność utrzymania przejrzystości systemu gospodarowania zużytym sprzętem i wiarygodności sprawozdań przesyłanych do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska przez podmioty gospodarujące zużytym sprzętem i odpadami powstałymi po jego przetworzeniu, w łańcuchu przekazania odpadów podmiot pośredniczący nie może występować jako podmiot wpisany do rejestru prowadzonego przez GIOŚ. W przypadku jego uwidocznienia, np. innego zakładu przetwarzania, pojawia się możliwość przekazywania sprzecznych z rzeczywistością informacji w sprawozdaniu do GIOŚ (zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy). W konsekwencji występowałby dysonans pomiędzy informacjami dotyczącymi ilości przetworzonego zużytego sprzętu a tymi o ilości odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi. Możliwe jest przekazanie omawianych odpadów przy skorzystaniu z usług podmiotu posiadającego prawomocne zezwolenie na ich zbieranie.
    Nawet w przypadku korzystania z pośrednika to zakład przetwarzania jest odpowiedzialny za powstałe odpady, które ostatecznie zostaną przekazane do prowadzących działalności w zakresie recyklingu i innych niż recykling procesów odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. W przypadku, gdyby tak się nie stało, prowadzący zakład przetwarzania mógłby w określonych okolicznościach ponieść odpowiedzialność na podstawie art. 77 pkt 2 ustawy o ZSEE.
    Ustawa nie reguluje natomiast kwestii związanych z formą przekazania wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego dokonanie recyklingu lub innych niż recykling procesów recyklingu. Zależy on od umowy pomiędzy zakładem przetwarzania, pośrednikiem a finalnym odbiorcą…”

    Kinga Kulesza
    Ministerstwo Środowiska, Warszawa

    #9098
    aneczka1908aneczka1908
    Uzytkownik

    Witam.
    Co do ostatniego pytania to sytuacja prawna nie jest tutaj do końca klarowna. Wprawdzie wyjasnienie pracownika Ministerstwa Środowiska wskazuje, że tak można, ale ustawa wskazuje, że trzeba do odzyskujacego lub unieszkodliwiajacego. W przypadku przekazania zbierajacemu nie bardzo wiem jakie posiadałbyś dokumenty potwierdzajace, że faktycznie ten złom trafił do huty. Chyba, że zbierajacy przekaże jedna z kart przekazania odpadów

    Pozdrawiam

    #9099
    robertoroberto
    Uzytkownik

    Serdecznie dziękuję za informację.
    Jak na razie to się wstrzymam na parę miesięcy z tym zakładem przetwarzania i zajmę się na razie zbiórką przy której lepiej poznam temat ZSEiE i zbiore więcej informacji, kontaktów z odbiorcami,recyklerami i dopiero ruszymy z przetwarzaniem. Miejsce pod tą działalność mam już przygotowane według wytycznych GIOŚ (separator,nieprzepuszczalne podłoże, wentylator itp…)
    Na dniach mam dostać decyzję od starosty na zbieranie i transport i od razu miałem wystąpić z wnioskiem na przetwarzanie do Urzędu Marszałkowskiego, ale na razie się wstrzymam z tym.
    Widzę że nie jest to łatwy temat, a nie chciał bym strzelić jakiejś gafy na początku nowej działalności, a tym bardziej nie miałem z tym wcześniej do czynienia.
    Myślę że jeszcze nie jedno pytanie napiszę na tym forum no ale po to ono jest i super że są tacy pomocni ludzie jak Aneczka1908
    Dziękuję 😀

    #9100
    aneczka1908aneczka1908
    Uzytkownik

    Ciesze sie, że mogłam pomóc Miło jest słyszeć, że sa tacy, którzy chca gospodarkę odpadami prowadzić “z głową” i do tego solidnie

    Powodzenia

    #9101
    kryst.potegkryst.poteg
    Uzytkownik

    rzeczywiście “garść” przydatnych informacji, dzięki 🙂 i Pozdorawiam

    #9102
    kasia35kasia35
    Uzytkownik

    oj to prawda są tacy co prowadzą gospodarkę odpadami dobrze a są też i tacy , którzy traktują to jako świetny biznes .

Przeglądasz 10 wpisy - 1 do 10 (z 10 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.