• This topic is empty.
Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6199
    Bartek1Bartek1
    Uzytkownik

    Czy jest na forum ktoś, od kogo mogę otrzymać informacje
    dotyczące recyklingu opon samochodowych?

    #8224
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Witam!
    Na pewno ktoś się znajdzie.
    Pytaj.. 😀

    #8225
    Bartek1Bartek1
    Uzytkownik

    Witam
    Na wstępie dziękuje za zainteresowanie.
    Od pewnego czasu noszę się z myślą zakupu linii do recyklingu opon licząc na to, że będzie to dobry biznes. Śledzę trochę ogłoszenia i zauważyłem, że proponowane linie to linie sprowadzone chyba z Tajlandii. Co sądzisz o nich i czy innych na rynku nie ma?
    – jak wygląda rynek pozyskania zużytych opon. Czy jest to problem, czy w miarę dostępne i jak wygląda to kosztowo
    – jeśli chodzi o linię- czy trzeba zakupić kompletną czy można część i też coś z tego uzyskać
    – jest może jakaś literatura na temat recyklingu opon z której można się podszkolić w temacie?
    Żeby Cię nie zniechęcić na razie tyle.
    Pozdrawiam

    #8226
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Z tego co się orientuję to około 60% wszystkich zebranych w Polsce odpadów opon trafia do spalenia w piecach obrotowych w cementowniach. Na przykład Cementownia Górażdże posiada taką instalację do spalania. Warto tu zauważyć, że cementownia przyjmuje opony do spalenia za darmo (przynajmniej kiedyś tak było), a firmy recyklingowe każą sobie płacić za odbiór opon.

    Reszta opon poddawana jest recyklingowi materiałowemu (cięcie, rozdrabnianie) i takie instalacje masz pewnie na myśli.
    Ich wadą jest na pewno duża energochłonność i wysoki poziom hałasu.

    Szczerze mówiąc to nie podpowiem nic w zakresie technicznym, nie znam jakości i parametrów tych linii do recyklingu.
    Literatury fachowej też nie znam.
    W zakresie recyklingu opon miałem kiedyś przygotowywać dokumentację pod inwestycję polegająca na pirolizie opon (uzyskuje się oleje, gazy paliwowe, grafit i metale), ale inwestor wycofał się z powodu zbyt wysokich kosztów.

    A co do opłacalności Twoich zamierzeń to zasada przy odpadach jest zawsze taka sama.
    Zorientuj się jaki strumień surowca jesteś w stanie uzyskać.
    Jeżeli dopływ odpadów będzie duży i stały to każda inwestycja będzie opłacalna.

    Aktualnie potentatem na rynku jest warszawskie Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A. Obsługują oni całą Polskę w zakresie odbioru i zagospodarowania opon.

    Mam nadzieję, że jakieś informacje się przydadzą.
    Pozdrawiam!

    #8227
    Bartek1Bartek1
    Uzytkownik

    Witam
    Dzięki za informacje choć takie ogólne i powiem szczerze liczyłem na trochę więcej .Dziwię się trochę. że nikt poza Tobą nie napisał a post ten jest licznie odwiedzany .A może wiesz jak jest ze zbytem tego co uzyskamy z opony ?

    Pozdrawiam

    #8228
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    No przykro mi, to nie jest moja specjalizacja.
    Zwłaszcza, ze Ty potrzebujesz dość szczegółowe dane techniczne.

    Ze zbytem produktów powstałych po recyklingu opon jest tak samo z każdym towarem.
    Jak masz dobry kontakt na zbyt granulatu gumowego to nie masz problemu, myślę, że najlepiej skontaktować się z firmami odbierającymi tego typu towar.
    Granulat stosuje się najczęściej jako składnik nawierzchni placów zabaw, boisk sportowych, a także jako materiał na wykładziny dźwiękochłonne, dywaniki samochodowe, maty gumowe itp.
    Pozdrawiam!

    #8229
    EkogrEkogr
    Uzytkownik

    O recyklingu mozesz sobie znalezc sporo informacji.

    “Kiedy należy zutylizować opony?
    Jest kilka przypadków, kiedy należy bezwzględnie wymienić oponę na nową. Może to nastąpić na skutek zużycia bieżnika, do krytycznej, określonej przepisami głębokości, czy też w wyniku uszkodzenia, nie nadającego się do naprawy, bądź też z racji wieku.
    Stare, zużyte opony z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane, nie ulegają degradacji w środowisku naturalnym, dlatego muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.”
    Wiecej tutaj:

    Pozdrawiam

    #8230
    EkogrEkogr
    Uzytkownik

    @Ekogr wrote:

    O recyklingu mozesz sobie znalezc sporo informacji.

    “Kiedy należy zutylizować opony?
    Jest kilka przypadków, kiedy należy bezwzględnie wymienić oponę na nową. Może to nastąpić na skutek zużycia bieżnika, do krytycznej, określonej przepisami głębokości, czy też w wyniku uszkodzenia, nie nadającego się do naprawy, bądź też z racji wieku.
    Stare, zużyte opony z uwagi na materiał, z jakiego są wykonane, nie ulegają degradacji w środowisku naturalnym, dlatego muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.”
    Wiecej tutaj: https://www.motointegrator.pl/uslugi/10310-utylizacja-opon-samochodowych

    Pozdrawiam

Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.