Strona główna Forum Odpady.net.pl Odpady niebezpieczne. trociny zanieczyszczone olejem

  • This topic is empty.
Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6359
    JagaJaga
    Uzytkownik

    Witam serdecznie,
    pracuję w firmie produkującej drewniane podłogi i nie jestem specjalistą od ochrony środowiska:) Kupujemy drewno okrągłe i przecieramy je we własnym tartaku. Powstałe przy tym trociny sprzedajemy. Okazało się, że do smarowania maszyn używamy przepracowanego oleju (co chyba samo w sobie nie jest ok?) W każdym razie rzecz w tym że ten olej jakoś tam się przedostaje do tych trocin. Czy to powoduje że stają się one odpadem niebezpiecznym? Czy stężenie ma jakieś znaczenie (obliczyłam sobie że wagowo to będzie jakieś 0,2%)? Dodam, że nie ma możliwości zebrania trocin zanieczyszczonych bo smarowanie maszyn odbywa się tak, że co kilka minut leci “kapka” tego oleju:/
    Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc
    Jaga

    #8739
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Stosowanie oleju przepracowanego do smarowania maszyn przede wszystkim jest niezbyt dobre dla samych maszyn, ale to już sprawa technologów.
    Co do ochrony środowiska to jeżeli przyjmujecie ten olej od innych podmiotów to powinniście mieć zezwolenie na ich zbiórkę i odzysk.

    Trociny zanieczyszczone olejem to odpad niebezpieczny o kodzie 03 01 04*.
    Co do określania, w którym momencie odpad niebezpieczny nie jest niebezpieczny polecam nieśmiertelne rozporządzenie z Dz. U. 2004 nr 128 poz. 1347.

    Natomiast w praktyce jeżeli oleju rzeczywiście nie jest dużo, a odbiorcy pasuje taki surowiec to nie ma się czym przejmować. Nie mniej jednak dalej jest to odpad (03 01 05), którego przekazywanie musi być prowadzone w oparciu o stosowne dokumenty.

    #8740
    JagaJaga
    Uzytkownik

    Bardzo dziękuję.

    Trociny (03 01 05) częściowo sprzedajemy (firmom i osobom fizycznym) a częściowo spalamy, co oczywiście dokumentujemy (KPO, KEO…)

    Olej, którego używamy, jest wyłącznie nasz. Jak rozumiem muszę odpowiednio “zagospodarować” odpad w postaci zużytych opakowań, czyściwa nim zanieczyszczonego (odpady niebezpieczne przekazywane wyspecjalizowanej firmie) ale zastanawiam się co z samym olejem? Czy może być tak jak jest, tzn. zużywamy go do smarowania, finalnie przedostaje się do trocin ale stężenie jest tak niskie, że nie stają się one odpadem niebezpiecznym? Czy też powinniśmy ten olej komuś oddawać, co – powiem szczerze – nie wydaje mi się ani ekonomicznie ani ekologicznie uzasadnione, bo będziemy musieli kupić inny olej, który i tak wsiąknie w trociny i de facto do środowiska trafi podwójna ilość?
    W sumie w zakładzie zużywamy rocznie ok. 3,5-4 tys. litrów olejów (różnych)

    #8741
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Jeżeli używacie tylko własnego oleju to nie jest już tak źle.
    W zasadzie trudno wtedy nawet mówić o odpadzie, skoro jest to substancja, której nie zamierzacie się pozbyć tylko wykorzystać.
    Ważne żeby nie przyjmować takiego odpadu z zewnątrz.

    Inne odpady niebezpieczne – czyściwo i opakowania oczywiście należy zagospodarować zgodnie z przepisami.

    Czy trociny z niewielką ilością oleju są odpadem niebezpiecznym tego nie wiem.
    Tak jak napisałem – jeśli odbiorcy to pasuje i akceptuje kod inny niż niebezpieczny to jest OK, poza tym to wytwórca dokonuje klasyfikacji odpadu.
    W razie wątpliwości polecam lekturę wspomnianego rozporządzenia, może tam coś jest na temat stężenia substancji niebezpiecznej.

    #8742
    marvelousmarvelous
    Uzytkownik

    jak nie wiecie np. co zrobić, albo gdzie zutylizować jakieś odpady to możecie zajrzeć na ekobrokers.pl.

    #8743
    viavia
    Uzytkownik

    Olej może wpływać na odpady, a więc jeśli są zaolejone, należy je zakwalifikować do czyściw lub odpadów niebezpiecznych.

    #8744
    kowalski1kowalski1
    Uzytkownik

    Ciekawa sytuacja, mam wrażenie że to właśnie jeden z tych momentów, gdzie praktyka rozmija się z teorią.Ja mimo wszystko będę się trzymał rozporządzenia i uważam, że w ten sposób produkujecie odpady niebezpieczne.

    #8745
    smieciarkasmieciarka
    Uzytkownik

    Olej jako, że należy go utylizować w odpowiedni sposób zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych. Trociny, jeśli są zanieczyszczone olejem także wymagają specjalnego obchodzenia się z nimi – nie pozbędziemy się ich w taki sam sposób, jakby były bez oleju, dlatego za kowalskim1 zgadzam się – wspomniane trociny są także odpadem niebezpiecznym.

Przeglądasz 8 wpisy - 1 do 8 (z 8 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.