Strona główna Forum Odpady.net.pl Odzysk i recykling. zbieranie nakrętek

  • This topic is empty.
Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 20 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6031
    Filip GralinskiFilip Gralinski
    Uzytkownik

    Witam!

    Prowadzę serwis poświęcony listom łańcuszkom, legendom miejskim i tym
    podobnym przejawom folkloru współczesnego. Opracowuję teraz materiał
    na temat akcji zbierania różnego rodzaju, powiedzmy, śmieci na cele
    charytatywne. Chodzi o to, że po zebraniu iluś tysięcy kodów
    kreskowych, przywieszek po herbacie Lipton czy papierków po gumie
    Orbit ktoś tam dostanie wózek inwalidzki. Akurat jeśli chodzi o
    wymienione rodzaju “śmieci” to bzdura, ale spotkałem się też z akcjami
    zbierania nakrętek po butelkach. Ponoć udało się jakieś
    fundusze z tego nawet uzyskać, ale chciałem się dowiedzieć u osób
    znających się na rzeczy:

    – jaka jest wartość plastikowej nakrętki od butelki, powiedzmy jednego
    kilograma takich nakrętek?

    – czy nakrętka jest cenniejsza od butelki? czy nie byłoby sensowniej
    zbierać butelek zamiast nakrętek?

    – podobno nakrętki po przetworzeniu wykorzystuje się jako “podkład pod
    autostrady”, czy to prawda?

    – czy spotkaliście się z takimi akcjami? czy jakaś firma recyklingowa
    zamieniła nakrętki na wózek? (po prostu jako równowartość nakrętek czy
    może dopłacając część kwoty w ramach filantropii?)

    Z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu tych kwestii.
    F.G.

    #7974
    mskromakmskromak
    Uzytkownik

    STALOWA WOLA
    26 listopada 2007 – 0:01
    Wózek za nakrętki
    Do Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu i Inicjatyw Obywatelskich w Stalowej Woli wpłynęło już piętnaście tysięcy plastykowych nakrętek.
    Jeżeli uda się zebrać pięćdziesiąt tysięcy siedmioletni Kuba z Przeworska dostanie inwalidzki wózek.
    Od kilku tygodni nakrętki były zbierane dla siedemnastoletniego Marka z Nowej Dęby. Jednak już znalazła się firma, która ufundowała mu wózek. W takiej sytuacji stalowowolskie Centrum Wolontariatu postanowiło pomóc Kubie.
    ZBIERA CAŁA POLSKA
    – Do zbiórki przyłączyły się także takie miasta jak Łódź, Gdynia, Kraków, Gdynia – powiedziała Aneta Chodorowska, koordynator biura Centrum Wolontariatu. Z Kielc przywieziony został worek z szesnastoma kilogramami nakrętek.
    Akcja polega na zbieraniu plastykowych nakrętek. – Jakichkolwiek, małych i dużych, z butelek i słoików – wylicza Aneta Chodorowska.

    W Centrum jest już kilka worków z nakrętkami, przeliczają je dzieci ze dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej “Tęcza”. Wysypują worek z nakrętkami na podłogę, sortują i przeliczają każdą dostawę.

    – Rodziców Kuby nie stać na kupno wózka inwalidzkiego za kilka tysięcy złotych. Chce pójść w ślady Marka i także dostać wózek za nakrętki – mówi Aneta Chodorowska.

    SZUKAJĄ SPONSORA

    Centrum szuka także firmy recyklingowej, która w zamian za nakrętki ufunduje chłopcu wózek. – Na pewno ta akcja to będzie dobry biznes także dla tej firmy – zapewnia koordynatorka. – Liczy się każda nakrętka – zapewnia.

    Chętni do przyłączenia się do akcji mogą kontaktować się z biurem Centrum Wolontariatu przy ul. Wojska Polskiego 5 w Stalowej Woli, te. 15/844-79-97.

    #7975
    Filip GralinskiFilip Gralinski
    Uzytkownik

    Tak, o tej akcji słyszałem i już napisałem na swojej stronie. Ostatecznie Kuba dostał wózek od dobroczyńcy (nie za nakrętki). Cały czas mnie jednak ciekawi, ile są warte te nakrętki…

    #7976
    heniohenio
    Uzytkownik

    Same nakrętki nie mają specjalnej wartości. Chodzi raczej o wyrobienie nawyku, żeby je odkręcać i wyrzucać do śmieci np. pety, czy iinne opakowania bez zamknięcia. Wtedy zajmują mniejszą objętość na składowiskach

    #7977
    Muszka_MMuszka_M
    Uzytkownik

    Aktywnie zbieram nakrętki i oddaje na potrzeby akcji charytatywnych

    Chciałabym się dowiedzieć do kogo można napisać, z kim się skontaktować aby nawiązac bezpośrednią współpracę , to znaczy problem jest mniej wiecej taki:

    Jestem aktywnym sportowcem, trenuję badmintona mój klub nie specjalnie ma pieniądze na to byśmy mogli godnie reprezentować jego barwy, wpadliśmy więc na pomysł że skoro można zbierac nakrętki i dostać wózek to może dałoby sie zbierać nakrętki i otrzymać od sponsora jakiś sprzęt sportowy typu lotki, albo dresy do klubu…
    problem w tym że niewiemy jak zacząć

    Bardzo proszę o odpowiedź co moglibyśmy zrobić? na jakiej zasadzie działa to zbieranie butelek, kto jest sponsorem itd

    bardzo chętnie przyjmę kontakt do sponsora aby przedstawić swój pomysł

    #7978
    aldeaaldea
    Uzytkownik

    Witam wszystkich

    Pozwolę sobie zauważyć iż zakrętki to nie jest żaden uznany środek płatniczy w zamian za który można dostawać różne dobra… wózek inwalidzki lub też sprzęt sportowy.

    Poza tym dlaczego tylko nakrętki ? inne tworzywa są równie dobre do odzysku mają jakąś wartość. Więc jeśli na jeden kilogram trzeba zebrać ileśset nakrętek, czemu nie zbierać całych butelek PET????? Czemu tylko nakrętki są takie wspaniałe a stosy butelek po napojach chłodzących na składowiskach rosną po upływie każdego sezonu letniego ???

    Jednakże samo zbieranie zakrętek nie jest pozbawione sensu. Należy przy tym wziąć pod uwagę kilka aspektów: zdejmując zakrętkę z butelki dobrze jest również usunąć kołnierzyk, gdyż jest z tożsamego rodzajowo tworzywa. Po drugie, możemy przy tej samej okazji zdjęć etykietę. Dopiero wtedy butelka może być ponownie przetworzona.

    Jeżeli już uczymy dobrych nawyków – to od początku… Uczmy segregacji i nośmy do skupu wszystkie frakcje bo wszystkie można sprzedać i za wszystkie uzyskać jakieś pieniądze, wszystko jedno na co wydane.

    i tak jeszcze na koniec…. czy ktokolwiek się zastanawiał co się z tymi nieszczęsnymi nakrętkami dzieje, jak już je oddacie do skupu ?????
    Czy zostaną przetworzone tak, aby nie poczyniły większych szkód w środowisku ? a może je oddać bezpośrednio do jakiegoś zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych ?

    Pozdrawiam

    #7979
    radziaxradziax
    Uzytkownik

    Witam serdecznie

    Właśnie ruszyła akcja zbiórki plastikowych nakrętek w Toruniu i okolicach. Celem naszej akcji jest zebranie pieniędzy na obóz rehabilitacyjny dla nieuleczalnie chorego Natanka. Wszystkie szczegóły dotyczące akcji oraz aktualna lista miejsc zbiórki zakrętek znajdują się na stronie http://akcja-nakretka.socjum.pl/.
    Zachęcamy do zbierania plastikowych zakrętek. Zapraszamy do kontaktowania się z nami: akcja.nakretka@gmail.com – wszelkie sugestie, pomysły są mile widziane.

    Zapraszamy do akcji – pomóżmy Natankowi cieszyć się życiem.

    RAZEM możemy WIĘCEJ!!!

    Odnosząc się do pytań zawartych w pierwszym poście z tego tematu. Akcję zaczęliśmy od znalezienia firmy recyklingowej, która by odkupiła zebrane zakrętki. Znaleźliśmy ją w Gdańsku – firma odkupi od nas zakrętki i wpłaci pieniądze na konto fundacji Zdążyć z pomocą, pod której opieką jest Natanek. Wartość kilograma zakrętek rzeczywiście jest niewielka – udało nam się wynegocjowań 25 groszy za kilogram. Zainteresowanie akcją jest ogromne. Jesteśmy pewni, że uda nam się zebrać odpowiednią ilość zakrętek. Oczywiście można też zbierać butelki plastikowe – jednak butelki są dużo większe niż zakrętki ( problem magazynowania), poza tym butelki są już segregowane i zbierane przez MPO. Zbierając zakrętki pomagamy Natankowi, a przy okazji chronimy środowisko.

    #7980
    claudeclaude
    Uzytkownik

    Po pierwsze nalezy sobie uzmyslowic co rozumiemy przez pusta butelke? Wg mnie zadna butelka nie jest pusta. Potocznie mowiac pusta mowimy o butelce calkowicie wypelnionej powietrzem atmosferycznym. Moze go nie widac ale ono tam jest. Proponuje zakrecic butelke i ja zgniesc – i co udalo sie? a teraz prosze odkrecic nakretke i co? teraz sie udalo. To teraz oddajcie nakretke firmie zbierajacej nakretke i sprobojcie ja zakrecic 🙂 to taki zart oczywiscie. Firma ktora zbiea nakretki i funduje wozek to zazwyczaj firma recyklingowa dla ktorej zakrecona “pusta” butelka to koszmar. Dlatego jak odkupi 1kg nakretek to wie ze na smietnisko przyjedzie wkrotce kilkaset butelek bez nakretek wiec latwo sie je zgniecie. Zgnieciona butelka zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca zatem jest wiecej miejsca na inne smieci. Zatem jest zysk. Za ten zysk mozna ufundowac wozek.

    #7981
    PlastTradePlastTrade
    Uzytkownik

    Kg nakrętek ma swoją wartość. Osobiście zapłacę w granicach 50 gr za kilogram. Tylko ilości tonowe. tel 505638333

    #7982
    kasia_tkasia_t
    Uzytkownik

    Naprawdę warto zbierać nakrętki? zawsze wywalam. co z nimi później jest robione? czyszczone, jakoś obrabiane i znów nakładane na butelki? jak wygląda ich recycling?

    #7983
    czarnotaczarnota
    Uzytkownik

    robi się z nich kolejne nakrętki albo klocki dla dzieci

    #7984
    kamilos747kamilos747
    Uzytkownik

    z tego co nam przedstawiono niedawno cena nakrętek to ok 0,80 zł/kg. Jest to cena samej nakrętki bez żadnego przerobu.

    #7985
    miklaszewskimiklaszewski
    Uzytkownik

    Słyszałem o akcjach charytatywnych z nakrętkami ale nie przemawiają do mnie – bo nigdy nie wiedziałem sensownego potwierdzenia, że to faktycznie działa. Za to rozumiem, że dobre jest odkręcanie nakrętek z butelek, które bez tego mogą być zagrożeniem i zajmują dużo więcej miejsca – niepotrzebnie. Nigdy nie zastanawiałem się nad ceną używanych nakrętek ale jak widać ich kilogram jest droży od jabłek ;).

    #7986
    kasia35kasia35
    Uzytkownik

    są takie akcje i mają sens, moje dzieci w szkole mają podobna i pieniązki idą na szczytny cel 🙂

    #7987
    smieciarkasmieciarka
    Uzytkownik

    Nakrętki na pewno mają jakąś wartość (kurczaczek, nie wiem jak to jest cenowo)ponieważ są stworzone ze specjalnego rodzaju plastiku czy coś takiego (tak kiedyś słyszałam) który doskonale zachowuje się podczas recyklingu i jest w pełni odzyskiwalny.

Przeglądasz 15 wpisy - 1 do 15 (z 20 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.