Po najbliższej nowelizacji Pzp należy rozpocząć prace nad zupełnie nową ustawą – opinia BCC

    2117

    Po najbliższej nowelizacji Pzp należy rozpocząć prace nad zupełnie nową ustawą – opinia BCC

    Zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 19 stycznia 2016 roku. Kluczowe zmiany wprowadzane w drodze omawianej nowelizacji dotyczą w szczególności: uproszczenia i uelastycznienia procedur udzielania zamówień publicznych, lepszego wykorzystania negocjacji jako sposobu doprecyzowania warunków umów z wykonawcami oraz zmniejszenia obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Nowelizacja prowadzi również do znaczącej elektronizacji zamówień publicznych, co ma nastąpić począwszy od 2018 roku. Pomimo licznych dobrych i pożądanych zmian, projekt zawiera również szereg mankamentów.

    BCC krytycznie ocenia przepisy dotyczące zamówień in-house, które umożliwiać będą jednostkom sektora finansów publicznych bezprzetargowe zlecenia realizacji zadań. Konsekwencją może być destabilizacja rynku oraz rażące ograniczanie zasady swobody prowadzenia działalności gospodarcze. Już obecnie około 40% zamówień publicznych wydatkowane jest poza przepisami ustawy Pzp.

    Z uwagi na swoją kontrowersyjność, jak i możliwość ograniczenia konkurencji na rynku, omawiane przepisy nie powinny być obecnie przedmiotem nowelizacji. Nowela ta musi bowiem wejść w życie już w terminie do 18 kwietnia 2016 roku (konieczność implementowania obligatoryjnych przepisów dyrektyw unijnych), w związku z powyższym obecnie należy przede wszystkim skupić się na prawidłowym wdrożeniu obowiązkowych regulacji dyrektyw, a nie wprowadzaniu dalszych zmian, których analiza skutków wymaga znacznie większej ilości czasu. Propozycje dotyczące zamówień in-house, w opinii BCC, powinny stać się przedmiotem prac nad zupełnie nową ustawą Prawo zamówień publicznych, która jest niezbędna.

    Szczegółowa analiza nowelizacji Pzp w załączeniu

    UDOSTĘPNIJ

    BRAK KOMENTARZY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ