UE ogranicza użycie plastiku

1735

24.10.2018 w  czasie posiedzenia plenarnego Parlament Europejski ogromną większością głosów poparł plany Komisji Europejskiej ograniczenia zanieczyszczeń spowodowanych przez plastikowe produkty jednorazowego użytku.

Niektóre, najbardziej problematyczne produkty mają być objęte już od 2021 r. zakazem produkcji i sprzedaży. Pozostałe produkty z tworzyw sztucznych, dla których nie istnieją obecnie zamienniki będą podlegały radykalnym ograniczeniom do 2025 roku. Ograniczenia te będą obejmować m.in. lekkie torebki plastikowe, jednorazowe patyczki, talerze, sztućce, słomki i mieszadła do napojów, pojemniki na żywność fast-food i kubki ze spienionego polistyrenu.

W najbliższych tygodniach przedstawiciele państw członkowskich UE spotkają się w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska i rozpoczęcia trójstronnych negocjacji pomiędzy rządami, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Kraje UE zobowiązane będą do osiągnięcia 25% zmniejszenia zużycia pojemników na żywność i kubków do napojów. Wprowadzony zostanie obowiązek selektywnego zbierania 90% butelek na napoje i zapewnienia, że do 2025 r. zostaną wyprodukowane w 35% z materiału pochodzącego z recyklingu.

 

 

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ