Małopolscy policjanci zatrzymali dwie osoby, które są odpowiedzialne za wywóz i składowanie nielegalnych odpadów w Czechach.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci wydziału dw. z przestępczością  gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Krakowie od miesięcy pracowali nad rozbiciem  zorganizowanej grupy przestępczej ,której członkowie zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów zagrażających życiu i zdrowiu oraz środowisku.

 O przestępczym procederze oraz wczorajszej akcji policji pisaliśmy tutaj

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na przestrzeni ostatniego półrocza. Wówczas zarzuty usłyszało 3 mężczyzn, którzy decyzją Sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wczorajsze działania ( 2.04.)  doprowadziły do zatrzymania 5 osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej.  Małopolscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu policjantów ze SPAP-u z Krakowa i Katowic weszli do kilkunastu wytypowanych hal jak również magazynów i mieszkań osób podejrzewanych.

Dzisiaj rano, miał miejsce dalszy ciąg zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej.  Są to dwaj mężczyźni  w wieku  38 i 27 lat. Obaj są mieszkańcami  Śląska i zostali zatrzymani w miejscach zamieszkania, bezpośrednio po tym jak wrócili z zagranicy po załatwieniu „interesów” związanych z upłynnianiem kolejnych partii odpadów. Starszy z nich organizował transport „towaru”  oraz wynajmował na fałszywe dokumenty hale. Jak ustalili policjanci był również odpowiedzialny za zapełnienie niebezpiecznymi substancjami szeregu takich magazynów na terenie Czech. Młodszy z mężczyzn  dopilnowywał rozładunku w halach zarówno w Polsce jak i w Czechach.  Obaj usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która  wbrew przepisom składowała oraz  transportowała  odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło  to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach art.258 KK par.1 oraz art.183 K )  )oraz  oszustwa ( art.286 KK ), dokonanego na właścicielach hal.

Ścisła współpraca z policja czeską, pozwoliła na błyskawiczną lokalizację magazynów usytuowanych na ich terenie, w których polska grupa trzymała nielegalne odpady. Nasi czescy koledzy zatrzymali także swojego obywatela, który współpracował z  ze sprawcami przy wynajmowaniu  hal.

Jak  podkreślają  policjanci , śledztwo jest wielowątkowe i nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Źródło: http://malopolska.policja.gov.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *