„Szanuję- Segreguję” mieszkańcy Gdańska podejmują wyzwanie!

364

4 kwietnia upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do projektu „Szanuję-segreguję”. Do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku spłynęło 168 zgłoszeń od mieszkańców Gdańska, którzy chcą sprawdzić czy w 21 dni możliwa jest zmiana ich nawyków w zakresie segregacji odpadów i szeroko rozumianej ekologii. Kolejnym etapem akcji był casting, którego zadaniem było wyłonienie pięciu rodzin, które będą uczestniczyć w kolejnych częściach projektu.

Znamy już 5 rodzin z Gdańska, które podejmą wyzwanie i przejdą cykl warsztatów edukacyjnych, a wszystko po to, aby lepiej segregować i produkować mniej odpadów w swoich domach.

Casting dla rodzin odbył się w minioną sobotę i wyłonił uczestników eksperymentu badawczego. Po metodycznej ocenie ankiet do rozmów zakwalifikowano 14 rodzin. Wybór nie był łatwy. Każda z rodzin wybrana do castingu nie znalazła się tam przez przypadek, ich potrzeby były jasno artykułowane i oscylowały wokół poszerzenia wiedzy czy lepszej organizacji miejsca segregacji odpadów w domu.

– Zależało nam, aby wśród uczestników akcji znalazły się osoby w różnym wieku, z różnorodnych dzielnic naszego miasta, mieszkające zarówno w zabudowie jedno- jak i wielorodzinnej oraz o różnorodnym składzie osobowym przypadającym na dane gospodarstwo domowe – komentuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

Celem akcji jest zmierzenie dwukrotnie – przed i po udziale w specjalnym programie edukacyjnym – ilości odpadów komunalnych wyprodukowanych przez gdańskie rodziny w okresie 21 dni oraz zamiana ich dotychczasowych nawyków na proekologiczne. I właśnie ta zmiana stanowi tutaj największe wyzwanie, dlatego ważnym elementem selekcji i doboru uczestników były zarówno chęć i gotowość do nauki, jak i wykazane przez samych zainteresowanych potrzebę zdobycia wiedzy na temat właściwego postępowania z odpadami.

Poniżej 5 rodzin wyłonionych w castingu, które biorą udział w kolejnych etapach projektu (w porządku alfabetycznym):

Maciej i Magdalena Florek – przyznają, że zasady segregacji śmieci wywołują u nich momentami pytania. Nie zawsze sobie z tym radzą i jest to dla nich wyzwanie. Widzą przepełnione wiaty śmietnikowe, zastanawiają się jak zaczynając od siebie mogą to zmienić, licząc także na większą skuteczność innych przy zapełnianiu czy też opróżnianiu wiat i pilnowaniu porządku. Od czasu, kiedy zostali rodzicami segregacja oraz działania proekologiczne stały się dla nich ważne, uważają bowiem, że warto się starać z myślą o środowisku i przyszłym pokoleniu.

Antonina Kobylińska z mężem – Ekologia kojarzy im się z czystością i zdrowiem. Jako rodzina starają się segregować śmieci i nie dopuszczać by marnowało się jedzenie. Udaje się to min. dzięki hodowanym przez męża królikom. Przy samej segregacji pojawia się jednak sporo wątpliwości, gdzie powinno co trafić i czy wysiłki,  które wkładają są opłacalne.

 

Magdalena Marks z mamą – zgłosiła się do programu, bo wierzy w zasadność segregacji i życia eko i przyznaje, że walczy z mamą by ona również to robiła. Ulubionym zajęciem mamy jest czytanie książek. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu literatury, którą przekażemy rodzinie jeszcze bardziej wzmocnimy chęci do zmian. W tym domu ambasadorem na pewno jest Magda.

Mateusz i Marta Okuniewscy z dziećmi – do programu rodzinę zgłosił Mateusz, czym zrobił małą niespodziankę żonie. Przyznaje, że w domu nie ma warunków do segregacji odpadów. W ramach warsztatów pokażemy, że segregować i dbać o środowisko można również mieszkając w bloku. Od eksperymentu oczekują, że dowiedzą się co można zrobić więcej dla środowiska – bo robią to wszystko dla dzieci; liczą także na to, że będą się dobrze bawić.

Iwona i Krzysztof Puszko wraz z córką – jako rodzina starają się segregować odpady, ale mają dużo pytań i wątpliwości czy robią to dobrze i czy ma to jakikolwiek sens. Do wyzwania zgłosili się ze względu na chęć przekazania wiedzy córce, która przyznaje, że tata odkłada kartony w garderobie, ale co się z nimi dzieje później to nie wie.

 

Wyłonione osoby ze wskazanych gospodarstw domowych zostaną w bieżącym tygodniu wyposażone w kubły niezbędne do pomiaru ilości odpadów przez nie produkowanych. Po analizie materiału uczestnicy wezmą udział w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych, dzięki którym będą mogli wdrożyć nowe zasady do codziennego życia.

Projekt ma jasno określone cele: chcemy pokazać poprzez doświadczenie, że zmiany są potrzebne i możliwe do zrealizowania, a także  umożliwić uczestnikom przemyślenie własnych wartości, postaw i wynikających z nich zachowań. Żywię nadzieję, że dzięki eksperymentowi uczestnicy samodzielnie zaplanują konkretne, pro środowiskowe działania na przyszłość. Liczymy również, że projekt wywoła pozytywne emocje wśród mieszkańców śledzących losy wybranych rodzin i  tym samym zainspirują się także do działania w kierunku zmian – podsumowuje Michał Dzioba, prezes ZU.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w akcji ZU. Rodziny, którym nie udało się przejść do kolejnego etapu otrzymają od organizatora specjalną publikację ułatwiającej codzienną segregację pt. „Słownik poprawnej segregacji”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *