Kolejne pokolenie Strażników Czystej Wody w Dąbrowie Górniczej

588

Zakończyła się kolejna edycja Strażnika Czystej Wody, edukacyjnego projektu Dąbrowskich Wodociągów. Akcja ma na celu podniesienie świadomości najmłodszych obywateli Dąbrowy Górniczej. Na wyjazdowych lekcjach trzecioklasiści sprawdzali na żywo jak działa oczyszczalnia ścieków, ale również jak ograniczyć zużycie plastiku poprzez picie wody z kranu. Dzieci poznawały tajniki działania wielkich urządzeń i wzięły udział w teleturnieju.

Strażnik Czystej Wody to jeden z większych projektów edukacyjnych o tematyce wody w woj. śląskim. Warto podkreślić, że w ciągu kilku lat kurs przeszło ponad 6 tysięcy dzieci. Wszystko za sprawą tego, że każdego roku trzecioklasiści z wszystkich szkół podstawowych w Dąbrowie Górniczej odwiedzają Dąbrowskie Wodociągi stając się certyfikowanymi Strażnikami Czystej Wody.

– Bardzo lubię przyjeżdżać z dziećmi do Dąbrowskich Wodociągów. Jestem tutaj już trzeci raz i za każdym razem jest to niesamowite przeżycie. Na pewno dzieci lepiej uczą się w terenie, kiedy mogą na żywo wszystkiego dotknąć i zobaczyć – mówi Urszula Lorek, wychowawczyni jednej z klas Szkoły Podstawowej nr 7 w Dąbrowie Górniczej.

– Od 5 lat nasza szkoła uczestniczy w projekcie i widzę, że za sprawą dzieci zaczynają zmieniać się postawy również dorosłych. Sama, kilka lat temu, po pierwszej edycji i odwiedzeniu Dąbrowskich Wodociągów ponownie przekonałam się do picia wody z kranu. Program jest bardzo dobry od strony dydaktycznej: wykorzystuje multimedialną makietę, ale też dzieci zwiedzając oczyszczalnię na własne oczy mogą zobaczyć jak oczyszczane są ścieki. I uczą się w jaki sposób podczas codziennych czynności w kuchni i łazience możemy zaoszczędzić wodę – mówi Violetta Suwała, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej.

Wodni Milionerzy

W pierwszej części swojej wizyty, dzieci miały okazję zobaczyć zmagania Strażnika Czystej Wody z Władcą Ścieków w nowoczesnej sali multimedialnej Dąbrowskich Wodociągów. Uczniowie zobaczyli jak Strażnik, pokonuje ścieki bakteriami i dlaczego przygotowuje im „saunę”. Chwilę po filmie uczniowie dzielili się na cztery grupy i konkurowali ze sobą w quizie, przygotowanym specjalnie dla nich. Konkurs wzbudzał wiele emocji, a dzieci na każde pytanie reagowały żywiołowo.  – Najbardziej podobał mi się quiz i odpowiadanie na zagadki – mówi Szymon z klasy 3B Szkoły Podstawowej nr 7.

Zwiedzanie wodociągowych zakamarków

Kolejnym etapem było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki działania wodociągów, zobaczyć jak działa piaskownik i krata, a także przekonać się na własne nosy, że w oczyszczalni ścieków nie pachnie tak źle, jak nam się wydaje. Dzieci dowiedziały się również dlaczego nie powinno się wrzucać do toalety takich odpadów jak płatki i patyczki kosmetyczne, oleje czy kawałki jedzenia.

Piję wodę z kranu!

Po zwiedzaniu zakamarków Oczyszczani Ścieków „Centrum”, przyszedł czas na ostatni etap wycieczki. Tym razem uczniowie rozwiązywali wspólnie edukacyjną krzyżówkę, w której nie zabrakło licznych ciekawostek. Młodzi Strażnicy bez problemów wspólnie odgadli hasło krzyżówki: „Piję wodę z kranu” i dowiedzieli się, że 1 litr wody kosztuje 1 grosz. W nagrodę za przejście kursu dzieci otrzymały certyfikat Strażnika Czystej Wody oraz upominki Dąbrowskich Wodociągów.

Kolejni młodzi Strażnicy pokazali jak dbać o wodę i środowisko. Mogą teraz dalej szerzyć tę wiedzę i budować ekoświadomość, nie tylko wśród swoich znajomych, a przede wszystkim wśród dorosłych.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

dziewięć + 20 =