Rusza 27. Akcja sprzątanie świata – Polska

20265

W tym roku już po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować największą polską akcję ekologiczną: Sprzątanie świata – Polska. I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie różnić będzie się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny Dom. Nie mamy innego. I to my musimy o niego zadbać! Sprzątamy Polskę w Wielkim Finale jak zawsze w 3 weekend września 18.09. (piątek); 19.09 (sobota) 20. 09. (niedziela) 2020r.  Od 1 sierpnia 2020 otwieramy rejestrację zainteresowanych uczestników i grup na stronie internetowej: www.naszaziemia.pl.

27 Akcja Sprzątanie świata – Polska

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi, organizacjami społecznymi, szkołami, mediami przez ponad 25 lat udało nam się dotrzeć z edukacją ekologiczną do milionów Polaków. Tegoroczna akcja Sprzątania świata przebiegać będzie pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. W czasie od startu do Wielkiego Finału Akcji we wrześniu będziemy zachęcać Polaków, inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są możliwe inne, bardziej ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych. W stosunku do początkowego programu tegorocznej Akcji zaszły spore zmiany.  Może się również okazać, iż te zaplanowane na dziś, zaprezentowane w tym dokumencie, również ulegną modyfikacji w związku z pandemią, jednakże na dziś mamy zaplanowane elementy programu, omówione w punktach poniżej.

  1. Od 21 sierpnia do 7 września we Wrocławiu we współpracy z UM Wrocławia odbędzie się wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego ofiarowanych non profit Fundacji Nasza Ziemia na przestrzeni 25 lat przez Mistrza. Te 25 unikatowych dzieł to znakomita lekcja ekologii, dbałości o środowisko naturalne, nie śmiecenia. To edukacja ekologiczna dla najmłodszych i starszych Polaków wyrażona obrazem i przesłaniem, które jak zawsze u tego artysty trafia w samo sedno ekologicznego problemu. Wystawa to punkt pierwszy na drodze do Wielkiego Finału Akcji. 21.07. o godzinie 12:00 odbędzie się uroczysty wernisaż. Wystawa będzie usytuowana na 13 nośnikach zewnętrznych na prestiżowym wrocławskim deptaku, od ul. Świdnickiej aż do samego Rynku i cieszyć będzie wrocławian i turystów do początku września. Oczywiście w dniu wernisażu odbędzie się także premiera tegorocznego plakatu Akcji autorstwa Andrzeja Pągowskiego, która przebiega pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.
  2. Od 10.09. do 15.09. posprzątamy ekipą Fundacji Nasza Ziemia półwysep helski, oczyszczając piękną, bałtycką plażę i nadmorskie tereny wypoczynkowe z plastiku.
  3. 18.09. (piątek) w Warszawie odbędzie się Marsz Ambasadorski. Pod wodzą JE Ambasadora Australii oraz zaproszonych wspólnie przedstawicieli pozostałych Ambasad z siedzibą w Warszawie, posprzątamy brzegi Wisły.  To symboliczny gest, którym komunikujemy, iż sprawa Matki Ziemi jest sprawą międzynarodową a Clean up The World od 1993 roku odbywa się pod Patronatem ONZ. Tego dnia odbędzie się również briefing dla mediów po akcji terenowej nad Wisłą. Podczas części edukacyjnej JE Ambasador Australii wygłosi słowo poświęcone Ianowi Kiernanowi, australijskiemu żeglarzowi i biznesmenowi, pomysłodawcy Clean up The World. Ambasada Australii uroczyście na zakończenie przekaże także rolę Gospodarza Marszu Ambasadorskiego 2021, kolejnej Ambasadzie.
  4. 18.09. (piątek). Tego dnia zwykle sprzątają z nami szkoły w całej Polsce, które zarejestrowały się w Akcji (uczniowie i nauczyciele). W tym roku z powodu pandemii zaproponujemy szkołom dwie możliwości do wyboru: akcję terenową, jeśli będzie taka możliwość i nauczyciele otrzymają zgody rodziców oraz projekt edukacyjny do wykonania na zajęciach tego dnia
    w klasie.
  5. 19.09. (sobota). Sprzątamy swój kawałek Polski.  Czyż nie mamy w zwyczaju w sobotę otwierać okien, wyciągać odkurzaczy, akcesoriów do sprzątania i ruszać całą rodziną na wielkie sprzątanie naszych domów i mieszkań? W tym roku zapraszamy, aby trzecia sobota września 2020 to była SOBOTA DLA ZIEMI. Będziemy zachęcać, aby każdy indywidulanie lub z najbliższą rodziną, w gronie przyjaciół lub z sąsiadami posprzątał swój najbliższy kawałek Polski: trasę wycieczkową, rowerową, skwerek przed blokiem lub ulubiony park. Nasza fundacyjna Kwatera Główna Akcji będzie relacjonowała te akcje lokalne do których dostaniemy zaproszenia od lokalnych koordynatorów.
  6. 20.09. (niedziela) Zakończenie Akcji. Koncertem zatytułowanym „W Rytmie Natury”, chcieliśmy podziękować uczestnikom 27 Akcji Sprzątanie świata-Polska. Miał się on odbyć w Rzeszowie w niedzielę, 20 września, trzeciego dnia Wielkiego Finału a towarzyszyć mu miała instalacja imitująca kulę ziemską, która wraz z przybywaniem gości koncertu, wypełniałaby się plastikowymi odpadami. Musimy jednak założyć, iż cały czas, również we wrześniu będziemy się znajdować w czasie pandemii. Będzie to albo czas ponownych obostrzeń lub czas poluzowania, ale epidemia korona wirusa będzie nam w taki czy inny sposób towarzyszyć.  Zdecydowaliśmy się więc prowadzić rozmowy również w drugim kierunku, czyli koncertu online. Zatem dodatkowo prowadzimy jeszcze ustalenia z profesjonalnym studiem nagraniowym w Otwocku, tak aby w obu przypadkach w zależności od sytuacji tegoroczny Finał mógł się zakończyć koncertem na żywo lub online zespołu „Kwiat Jabłoni”, który od tego roku jest naszym nowym ambasadorem. Gospodynią koncertu będzie piosenkarka Ewelina Flinta od 10 lat nasza fundacyjna ambasadorka.

Tegoroczny program 27 edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska jest inny niż te poprzednie również z tego powodu, iż korzystając z poluzowań związanych z Covid-19, od maja do czerwca, zorganizowaliśmy PreStart Akcji i posprzątaliśmy w 7 lokalizacjach w Polsce. W miejscach, gdzie zwykle odpoczywamy takich jak lasy, pola, plaże, parki zebraliśmy prawie 2 tony śmieci w tym ponad 500 kg tak zwanej frakcji żółtej, czyli odpadów z tworzyw sztucznych.  Jaki będzie finał tegorocznej akcji? Tego nie wiemy, ale wiemy, że edukacja jest niezbędna, szczególnie ta, która namawia by nie śmiecić w naturze i ta która wskazuje na niebezpieczeństwo zaśmiecania natury takimi odpadami jak plastik.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ