Segreguj albo giń!

1506

Czy jeśli nie zaczniemy właściwie sortować odpadów i przekazywać surowców wtórnych do przetworzenia, czeka nas katastrofa ekologiczna? Ogrom wytwarzanych odpadów może przytłaczać, dlatego ważne, aby selektywna zbiórka była powszechna i poprawna. Z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów ENERIS zwraca uwagę na prawidłowe segregowanie i niemarnowanie surowców wtórnych. Poprzez konkurs internetowy  można pochwalić się jak w praktyce wygląda sortowanie odpadów w domu. #Zacznijodkuchni, czyli pokaż, jak zorganizować przestrzeń na pojemniki albo podziel się innymi sposobami na sprawne i łatwe segregowanie odpadów. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone. Konkurs trwa od 20 do 29 listopada!

Uważaj, bo zasypie Cię… masa odpadów!

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (ETRO) to okazja, żeby przypomnieć, że każdego dnia wytwarzamy masę odpadów i powinniśmy z nimi właściwie postępować, zgodnie z zasadą „3R” – reduce (redukuj), reuse (ponownie używaj), recycle (poddawaj recyklingowi).

Dlatego z okazji ETRO, ENERIS uruchamia kampanię internetową „Segreguj albo giń!”, która ma na celu podkreślenie, że prawidłowe sortowanie odpadów na 5 frakcji to obowiązek każdego mieszkańca, podobnie jak zapinanie pasów w samochodzie czy przechodzenie na zielonym świetle. Ważna jest także organizacja odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu na odpady i przygotowanie pojemników. Bo segregowanie zaczyna się w domu, a najczęściej w kuchni.

– Zgodnie z ubiegłorocznymi badaniami marki Żywiec Zdrój na temat segregacji, wśród trzech najczęstszych powodów niesortowania odpadów jest ten o braku miejsca na kilka pojemników w mieszkaniu. W XXI wieku taki argument to tylko wymówka. Zarówno bogata oferta sklepów, jak i liczne inspiracje w Internecie, pomogą każdemu kto chce zorganizować w taki sposób miejsce na odpady segregowane, by to, co do tej pory było niepotrzebne, stało się cennym surowcem! – skomentowała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji ENERIS.

W ramach kampanii „Segreguj albo giń!” został zorganizowany konkurs na profilu ENERIS na Facebooku pod hasłem #Zacznijodkuchni. Wystarczy pod postem konkursowym zamieścić zdjęcie pokazujące sposoby na sortowanie odpadów w domu i organizację przestrzeni na pojemniki, a tym samym zyskać szansę na cenne nagrody (bon do wykorzystania w sklepie z m.in. pojemnikami na odpady). Pięć najlepszych, najbardziej kreatywnych pomysłów zostanie nagrodzonych.

Konkurs internetowy odbywa się w czasie Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów – startuje w przeddzień 20 listopada i potrwa do 29 listopada! Regulamin znajduje się na stronie ENERIS.

Częścią kampanii jest też apel, jaki wystosowano do największych firm budowlanych i meblarskich o dostosowanie oferty sklepów i właściwą ekspozycję pojemników do segregacji odpadów na 5 frakcji. Podobna prośba została przekazana do wybranych stacji telewizyjnych. Jak czytamy w dokumencie: „Programy uczące jak zaprojektować czy upiększyć mieszkanie lub dom mają ogromny wpływ na konkretne decyzje milionów widzów. Stąd uwzględnienie tego wątku w scenariuszach, pokazanie jak można urządzić efektywnie kuchnię czy przestrzeń nawet małego mieszkania, by segregowanie odpadów na 5 frakcji nie było uciążliwe, to tylko niektóre możliwości Państwa zaangażowania.”

Jak usprawnić segregowanie w domu?

Statystyki GUS pokazują, że w 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg zebranych odpadów komunalnych, co oznacza wzrost o 7 kg w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Z kolei badania opinii społecznej z 2020 r. podkreślają, że przeważająca większość Polaków segreguje odpady, np.:

  • 87% badanych sortuje odpady, z czego 45% osób przyznaje, że robi to zawsze (badanie na zlecenie o2.pl na panelu Ariadna);
  • 73,5% Polaków deklaruje, że segreguje odpady w domu (badanie „Polaków portfel własny” na zlecenie Santander Consumer Banku).

A jak jest naprawdę? Jak wygląda w praktyce sortowanie odpadów na 5 frakcji w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w blokach? Czy podstawową przeszkodą jest organizacja przestrzeni np. w kuchni i niewiara, że segregowanie ma sens? Co zrobić, żeby przekonać nieprzekonanych?

Hasło kampanii „Segreguj albo giń!” ma motywować do działania, czyli szukania rozwiązań jak ułatwić segregację odpadów, a nie pretekstu, żeby tego nie robić. Na początek warto zrobić test i sprawdzić jakich odpadów „produkujemy” najwięcej. Czy są to tworzywa sztuczne czy jednak bio albo zmieszane? Wiedząc, ile powstaje odpadów w domu można odpowiednio zaplanować przestrzeń w kuchni czy w innym pomieszczeniu, gdzie przechowywane są odpady. Sprawdzić, ile potrzebujemy kolorowych pojemników, a może wystarczy pudełko czy torebka papierowa. – podkreśla Paweł Augustyn, prezes zarządu ENERIS Surowce.

Oto przykład 4-osobowej rodziny mieszkającej w bloku, która najwięcej wytwarza odpadów plastikowych i bio. Miejsce na pojemniki do segregacji jest w szafce pod zlewem – tam umieszczony jest jeden na odpady zmieszane, drugi na plastik i metal, a trzeci na resztki jedzenia, bez worka. Papier gromadzony jest w pudełku albo torbie papierowej poza szafką, szkło podobnie – tego rodzaju odpadów jest najmniej, bo słoiki wykorzystywane są powtórnie. Odpady bio są wyrzucane do altany śmietnikowej codziennie, żeby niwelować zapachy.

A jak wygląda system segregacji w innych domach. Swoimi pomysłami można się podzielić na profilu ENERIS na Facebooku.

Dodatkowo materiały na temat segregacji odpadów można znaleźć na stronie Koalicji 5 frakcji.

„Segreguj albo giń!” to hasło drugiej odsłony kampanii ENERIS, która startuje z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Wakacyjna edycja „Zmień nawyki albo giń!” zachęcała do zmiany codziennych zachowań na bardziej ekologiczne, tym razem skupiamy się na prawidłowym segregowaniu odpadów i chcemy pokazać sposoby na organizację przestrzeni w domu, aby sortowanie ułatwić.

***

Europejski Tydzień Redukcji Odpadów (European Week For Waste Reduction – EWWR) to coroczna inicjatywa mająca na celu promowanie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz właściwego postępowania z już wytworzonymi odpadami. Tegoroczna edycja ETRO odbędzie się od 21 do 29 listopada 2020 roku.

#        #        #

ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska – powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidulanych potrzeb gmini przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska.

W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce firm działających w sektorze gospodarki odpadami oraz większościowym udziałowcem m.in. Altvater Piła. Następnie do Grupy dołączyły firmy: ENERIS Recupyl – lider recyklingu baterii i akumulatorów oraz ENERIS Proeco – zarządca Instalacji Termicznego Odzysku Odpadów Niebezpiecznych w Bydgoszczy. Więcej na:

www.eneris.pl

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ