Spalarnie odpadów w Warszawie – Cel, konieczność czy stan przejściowy? – 28.04.2021

1360

Przypominamy i zapraszamy !!!

Środa 28.04.2021  „Spalarnie odpadów w Warszawie – Cel, konieczność czy stan przejściowy?”   Debata On-line.

Link do debaty będzie aktywny w dniu i o czasie debaty. zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym co zrobić aby odpadów było mniej, ceny za odbiór były niższe, a powietrze zdrowsze. Interesujmy się i współdziałajmy bo jak na razie Planeta Ziemia to jedyna planeta jaką mamy.

https://strategie2050.eventanywhere.com/combined/reception

zaproszenie na Debatę On-line Instytutu Strategie 2050 Mazowsze

Spalarnie odpadów w Warszawie – Cel, konieczność czy stan przejściowy?

Debata On-line Instytutu Strategie 2050 Mazowsze

28.04.2021 godz. 16:00-18:00

Debata będzie prowadzona na platformie konferencyjnej eventanywhere.com

Udział jest bezpłatny

Poniższy link do debaty jest jednoczesnym kodem dostępu

https://strategie2050.eventanywhere.com/combined/reception

Gospodarka odpadami to bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów debaty publicznej na każdym szczeblu w rodzinie, pomiędzy sąsiadami, w pracy, w samorządzie, w ministerstwie, w Polsce i na świecie. Mówią o tym wszyscy, zwłaszcza o lawinowo rosnących hałdach odpadów, cenach odbioru, budowie spalarni i recyklingu, którego zasad i związku ze zmianą klimatu nikt tak do końca nie rozumie.

Instytut Strategie Polska 2050 opublikował raport “Polska na Zielonym szlaku” (dostępny na www.strategie2050.pl.), który wytycza kierunki zmian w polityce i gospodarce  Polski koniecznych dla ochrony środowiska naturalnego i powstrzymania zmian klimatu.  Efektywna gospodarka odpadami jest jednym z istotnych elementów skutecznego przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.  

Warszawa, jak każda metropolia, generuje olbrzymi volumen odpadów komunalnych. W roku 2019 było to 790 tys. ton.  Miasto nie jest w stanie skutecznie zagospodarować odpadów więc je eksportuje co znacznie komplikuje i podraża proces utylizacji. Aby temu zaradzić Warszawa buduje spalarnię na Targówku. W tym samym czasie spółka PGNiG Termika przekształca na spalarnię odpadów część EC Siekierki.

Niestety dzieje się to w czasie, gdy ekologiczna świadomość obywateli rośnie, świat odchodzi spalarni i składowisk jako sposobu na gospodarkę odpadami i stawia na gospodarkę neutralną dla klimatu opartą na zamkniętym obiegu surowców oraz bezodpadowości znanej pod hasłem „0-waste”. O tym, gdzie jesteśmy, jaką rolę mają pełnić spalarnie w warszawskiej polityce gospodarki odpadami i co zrobić, aby Warszawa jak najszybciej dogoniła inne metropolie w zakresie sprawnej i ekologicznie bezpiecznej gospodarce odpadami będzie ta debata.

W debacie udział wezmą: Hanna Zajączkowska, Wiceprezes Suez. Polska i członek Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami PIGO; Piotr Barczak, ekspert i członek Rady Naukowej Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym GOZ i Senior Policy Officer: Circular Economy and Waste, European Environmental Bureau; Jacek Bartmiński, Dyrektor Instytutu Strategie 2050 Mazowsze; Jacek Werder, Ekspert Instytutu Strategie 2050 Mazowsze, Tomasz Prucnal, ekspert i działacz warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Polska 2050.  Debatę poprowadzi Ewa Springer-Kakiet, ekspert Instytutu Strategie 2050 Mazowsze.  Do udziału w debacie zaproszeni byli również przedstawiciele stołecznego Biura Gospodarki Odpadami oraz PGNiG Termika, którzy nie skorzystali z zaproszenia.

 Kontakt  Ewa Springer 795536278 lub ewaspringer@ymail.com

https://fb.watch/5u9RJQjml0/
UDOSTĘPNIJ

3 KOMENTARZE

  1. Im więcej informacji na ten temat tym lepiej bo nie da się już słuchać oszołomów straszących spalarniami.
    Odzysk i eko spalarnie nie wykluczają się tylko uzupełniają.
    A do tego jako bonus ze spalania jest czysta energia

    • Komisja Europejska nie chce jednak żebyśmy zbudowali swoje spalarnie. Tylko wozili, jak Neapol, do niemieckich i słono za to płacili

    • To tylko kwestia czasu kiedy będziemy zamykać spalarnie. Przecież to ogromny kopciuch z niby filtrem. Już dawno udowodniono, że te filtry to ściema. Przykład spalarni holenderskiej w REC w której jako pierwszej poddano badaniu wszystkie możliwe związku w trybie ciągłym. Z łatwością znajdziesz raport w necie. Niewielki wysiłek a zmienia punkt widzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *