15. Otwarta Konferencja Ekologiczna w Bytomiu zgromadziła blisko 1000 uczestników

76

Blisko 1000 osób wzięło udział w 15. Otwartej Konferencji Ekologicznej, organizowanej przez Miasto Bytom i Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”. FCC Polska – jako partner wydarzenia i spółka zajmująca się ochroną środowiska – miała okazję opowiedzieć podczas wydarzenia m.in. o zasadach prawidłowej segregacji odpadów i znaczeniu recyklingu dla naszej planety.

Najważniejszym celem konferencji było przekazanie wiedzy na temat skutków płynących ze zmian klimatu i sposobów na ich minimalizowanie w mieście. Eksperci  opowiadali o istotnej roli, jaką pełni dziś bioróżnorodność dla bezpieczeństwa ekologicznego naszej planety i jaki wpływ ma zieleń miejska na jakość życia mieszkańców miast. W programie wydarzenia znalazły się wykłady ekspertów do spraw ekologii, m.in. prof. Piotra Skubały pod tytułem „Nasz świat do remontu”,. dr hab. Agnieszki Kompały-Bąby „Paradoksy antropopresji – Czy warto chronić roślinność w miastach?” i seminarium architektki krajobrazu Anny Becker pt. „Przykłady dobrej praktyki – Katowicka 29. Zielony Kwartał”. Goście mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy także w czasie licznych imprez towarzyszących.

Jedną z takich atrakcji była właśnie nietypowa niespodzianka przygotowana przez FCC – specjalna ścieżka edukacyjna, której uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. co to jest RDF, ile razy można poddać recyclingowi tworzywa sztuczne oraz jak prawidłowo segregować odpady. Zobaczyli także jak wygląda paliwo z odpadów, granulat z folii czy butelki PET i co dzieje się z posegregowanymi przez nich odpadami w zakładach FCC Polska i firmach recyklingowych. Dodatkową atrakcją była specjalna recyklingowa kanapa, wykonana z pojemnika na odpady, która świetnie sprawdziła się jako tło do wykonania pamiątkowej fotografii.

– W FCC Polska  na co dzień świadczymy usługi z zakresu ochrony środowiska, tak więc tematyka konferencji była nam bardzo bliska – jako jej partner, naszym celem było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie odpadów i ich segregacji oraz recyclingu. Dlatego przygotowaliśmy interaktywną Recyklingową Ścieżkę Edukacyjną, w ramach której uczestnicy brali udział w quizie oraz przyswajali sobie sporo ciekawostek – mówi Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska Sp. z o.o. –Przekonywaliśmy dzieciaki, że warto segregować. Mówiliśmy o tym, jaki jest sens segregacji, co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym oraz jaki wpływ ma recyckling na przyszłość ich oraz całej planety. Zauważyłam, że młode pokolenia są świadome, dzieci i młodzież bardzo interesują się ekologią – opowiada.

Wśród innych atrakcji konferencji znalazły się też m.in. warsztaty „Zieleń w walce ze Smogiem” organizowane przez Miejskie Zarząd Dróg i Mostów z Bytomiu czy punkt leśnej edukacji Nadleśnictwa Brynek, gdzie uczestnicy mogli nie tylko poznać ważne informacje na temat znaczenia drzew dla klimatu, ale również odebrać sadzonki leśnych drzew i krzewów. Działały również punkty konsultacyjne Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, programu Czyste Powietrze i Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz Ekotargi.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *