Koniec z amalgamatem w stomatologii do 2025 – potrzebny Twój głos

302

Mamy dosyć wykluczenia stomatologicznego i cichego zanieczyszczania środowiska rtęcią. Teraz jest szansa, aby to zmienić.

W Polsce wciąż zakładane są tzw. czarne plomby – to zawierający rtęć amalgamat dentystyczny. Może to dziwić, ponieważ większość z nas odwiedza stomatologów prywatnie, płacąc za plomby kompozytowe. Jeżeli kogoś nie stać na prywatną wizytę i chce korzystać z NFZ ma do wyboru plomby z rtęcią. Dlaczego tak jest? Dlaczego usługi dentystyczne oraz dostęp do plomb „białych” to w zasadzie domena sektora prywatnego? Ponieważ stomatologia w Polsce jest od lat niedofinansowana!

Brak pieniędzy na „estetyczne” świadczenia dentystyczne ma też drugą stronę – zanieczyszczenie środowiska rtęcią. Owszem przepisy zabraniają dentystom wyrzucać rtęć do kanalizacji, ale niestety tak się wciąż dzieje. Rtęć została już wycofana z termometrów, baterii i lamp. Jednym z powodów było właśnie możliwe skażenie rtęcią środowiska – ta jeżeli dostanie się do środowiska, może w efekcie znaleźć się w żywności.

Pomimo prawnych i innych środków ostrożności, rtęć pochodząca ze stomatologii jest nieuchronnie uwalniana do środowiska. Polski rząd nie przysłał Komisji Europejskiej danych dotyczących zużycia amalgamatu w Polsce i nie dysponujemy wiarygodnymi danymi pozwalającymi oszacować ile dokładnie amalgamatu używa się w Polsce. Można podejrzewać, że ze względu na dominujący prywatny sektor stomatologiczny w Polsce oraz na potrzeby estetyczne pacjentów liczba zakładanych plomb z rtęcią z roku na rok maleje. Wobec braku danych oraz niechęci pacjentów do tego rodzaju plomb,  wycofanie amalgamatu w Polsce jest pożądane z powodów środowiskowych, zdrowotnych i estetycznych.

Obecnie trwają prace nad wycofaniem amalgamatu ze stomatologii w Unii Europejskiej – ma się to stać do 2025 r. Ale potrzebny jest wyraźny głos społeczeństwa. Dlatego prosimy o wsparcie i Wasz głos w sprawie wycofania amalgamatu do 2025 r.

We Wrocławiu przygotowaliśmy deklarację, którą skierujemy do rządu. Domagamy się w niej:

(1) decyzji o wycofaniu wypełnień amalgamatowych w stomatologii, które nastąpi najpóźniej do 2025 roku,
(2) skutecznego przeciwdziałania emisji rtęci z odpadów stomatologicznych do środowiska 
oraz

(3) dostosowania refundacji ustawowych Narodowego Funduszu Zdrowi do alternatywnych materiałów wypełnieniowych.

Deklarację mogą wypełnić zarówno osoby prywatne jak i organizacje. Dziękujemy!!!

http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2529

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

W celu eliminacji spamu, proszę uzupełnij poniższe działanie. *