Warsztaty upcyklingowe rozpoczęły działalność Akademii Ekologicznej Amest Otwock w 2022 roku

1010

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, między innymi dla ptaków. Jak można im pomóc w przetrwaniu najchłodniejszych miesięcy w roku, kiedy najtrudniej jest o pożywienie? Tego właśnie dowiedzieli się podopieczni Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku. 7 lutego najmłodsi mieszkańcy miasta wzięli udział w warsztatach upcyklingowych, zorganizowanych w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Kawałek drutu, nieużywane pudełko po płytach CD, niezbędne przybory i odrobina kreatywności. Tak powstały karmniki dla ptaków, które podczas warsztatów upcyklingowych wykonali uczestnicy Zimy w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Zajęcia odbyły się w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W ten sposób też inicjatywa, której celem jest między innymi upowszechnianie wiedzy na temat odpowiedzialnego gospodarowania odpadami oraz życia w duchu zero-waste, zainaugurowała działania edukacyjne w 2022 roku.

Odpowiednie gospodarowanie odpadami to jedno z największych wyzwań, stojących przed całym światem. Rokrocznie naszą planetę zalewają tysiące ton plastiku, który niestety nie zawsze jest właściwie unieszkodliwiany. Niebezpieczne odpady trafiają do lasów, mórz, oceanów czy rzek. Dlatego właśnie naszą rolą jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy o tym, jak można powtórnie wykorzystywać pozornie już niepotrzebne przedmioty i pomagać w ten sposób naturze. Pamiętajmy, że nie tylko od nas, ale także właśnie od kolejnych pokoleń zależy przyszłość Ziemi – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock, pomysłodawca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Dzieci i młodzież z powiatu otwockiego już po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W 2021 roku nawiązana została współpraca praktyczna i mentoringowa z inicjatorami projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Dzięki temu jego uczestnicy wzięli udział w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich (22 czerwca), a także upcyklingowych (2 września). 16 września ubiegłego roku na składowisku Amest Otwock miał natomiast miejsce wernisaż prac powstałych w czasie akcji, w którym wzięli udział goście honorowi: Jego Ekscelencja Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, i Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Wcześniej, 22 kwietnia, we współpracy z Nadleśnictwem Celestynów przeprowadzony został przez Amest Otwock projekt #AmestDlaZiemi. Dzięki niemu do mieszkańców Otwocka i okolic trafiło kilkaset drzew. Podobnie, z okazji Światowego Dnia Pszczół, otwocczanie otrzymali rośliny miododajne, których zasadzenie wspomogło pracę tych pożytecznych owadów. Oprócz tego, Akademia Ekologiczna Amest Otwock aktywnie współpracowała z  inicjatywami Czysty Otwock i Czysty Karczew, które prowadziły w 2021 roku cykliczne akcje sprzątania terenów zielonych na obszarze powiatu otwockiego.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

jeden × 1 =