Fikcja recyklingu odpadów w Polsce

2015

Redakcja branżowego magazynu Plastics Review przeprowadziła badanie rynku recyklingu w Polsce. Rezultaty przeczą oficjalnym statystykom. W roku 2021 w Polsce poddano recyklingowi maksimum do 10% odpadów z tworzyw sztucznych. Podstawowy problem z recyklingiem w Polsce jest taki, że nikt nic nie wie na pewno.

– Jest wiele różnego rodzaju ośrodków, które chcą projektować przyszłość gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w Polsce, ale nikt nie wie, jak wygląda jej rzeczywistość. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie są realia rynku recyklingu tworzyw w naszym kraju. Wnioski z naszego badania budzą co najmniej konsternację – komentuje Waldemar Sobański, Redaktor Naczelny Plastics Review.

Wartość całego rynku recyklingu tworzyw oszacowano w roku 2021 na ok 2,8 mld PLN netto. To niewiele, zważywszy na rolę jaką recykling ma odgrywać w funkcjonowaniu GOZ. Biznesowo rynek recyklingu wygląda bardzo zachęcająco: wzrost wartości sprzedaży o blisko 50% w 2021, w porównaniu z rokiem poprzednim, przy znakomitej zyskowności na poziomie blisko 11%. 

Na tle swoich unijnych odpowiedników przemysł recyklingu w Polsce jest pioniersko mały: tworzy go do 150 firm osiągających przychody powyżej 1 mln PLN netto rocznie. To mniej niż w jednym niemieckim landzie.

Biorąc pod uwagę wszystkie niuanse cenowe na tym rynku, w roku 2021 polscy recyklerzy przetworzyli ok 400 tys. ton odpadów z tworzyw. Tymczasem, w tym samym okresie na polski rynek wprowadzono ok. 4 mln ton pierwotnych tworzyw (dokładne wielkości nie są znane, bowiem nikt tego procesu nie monitoruje). Oficjalnie, różnego rodzaju czynniki twierdzą, iż poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27% (dane fundacji PlasticsEurope) do nieco ponad 30% (dane agend rządowych). Prawda jest jednak bolesna: poziom realnego recyklingu tworzyw w Polsce nie przekracza 10%. Reszta tworzywowych odpadów jest albo spalana, albo ląduje na wysypiskach śmieci. Zapewne jakaś stosunkowo niewielka część jest eksportowana, na użytek zagranicznych recyklerów.

W 2021 Polska zapłaciła „plastics tax” w wysokości 1,69 mld PLN przy założeniu, iż recyklingowi poddawano w naszym kraju ok 37% zużytych opakowań z tworzyw sztucznych. Jeżeli jednak przyjmiemy normy z rozwiniętych unijnych gospodarek i uznamy, iż sektor opakowań z tworzyw odpowiada za nieco ponad 50% rocznego zużycia polimerów, to nawet gdyby całe 400 tys. ton przerobionych w Polsce odpadów pochodziło z opakowań, to i tak wskaźnik recyklingu w tym sektorze oscylowałby wokół 20%, czyli znacznie poniżej oficjalnych danych. Natomiast realnie recykling opakowań nie przekracza 15%. Tym samym, polski „plastic tax” za 2021 został mocno niedoszacowany. Ta przykra z jednej strony konstatacja ma także inną wymowę: pokazuje jak szalenie atrakcyjna jest branża recyklingowa pod względem inwestycyjnym. 

Można mieć więc przekonanie graniczące z pewnością, iż skala biznesu na tym rynku będzie dynamicznie rosnąć, na jego podbój ruszą naprawdę duże kapitały. Warto jednak przed rozpoczęciem tej recyklingowej rewolucji dokonać katharsis całego systemu i oczyścić go z nieprawidłowości, a przede wszystkim zbudować sprawny system raportujący zachodzące w gospodarce odpadami procesy i zmiany.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż największą obecnie patologią branży odpadowej w Polsce jest nieuczciwy obrót dokumentami potwierdzającymi recykling (DPR) lub odzysk (DPO), czyli tzw. handel kwitami. Najwyższy czas na zakończenie tego procederu.

– Mimo mankamentów, przed recyklingiem tworzyw w Polsce rysuje się bardzo dobra przyszłość – ocenia Waldemar Sobański. Napływ kapitału przyczyni się do szybkiej implementacji nowoczesnych technologii, co powinno przynieść gwałtowny rozwój tego biznesu. – W naszej opinii recykling tworzyw jest jednym z najciekawszych kierunków inwestycyjnych w polskiej gospodarce w ciągu kilku najbliższych lat – uważa Sobański. 

Wyniki badania oparto na analizie wyników finansowych ponad 120 recyklerów tworzyw w Polsce. Redakcja Plastics Review wyłoniła z tej grupy TOP 77 PLASTICS RECYCLING in POLAND, czyli elitarny ranking 77 firm odgrywających obecnie kluczową rolę w krajowym recyklingu. 

TOP 007 firm recyklingowych wg wielkości biznesu

Nazwa FirmyPrzychody netto ze sprzedaży 2021 (tys. PLN)www
PRT RADOMSKO SP. Z O.O.229 037www.petrecyclingteam.com/pl
CONKRET Z.R. TREJDEROWSCY SJ143 714www.contalen-recycling.com
INDORAMA VENTURES RECYCLING POLAND SP. Z O.O.125 157www.indoramaventures.com
METAL PLAST SP. Z O.O. SK119 639www.metal-plast.pl 
ITI POLAND SP. Z O.O.80 551www.iti-poland.com.pl
ML POLYOLEFINS SP. Z O.O.78 406www.mlpolyolefins.pl 
ELEKTRORECYKLING S.A.73 164www.elektrorecykling.pl 

TOP 007 firm recyklingowych wg szybkości rozwoju

Nazwa FirmyDynamika przychodów 2021/2020 (%)www
TRITON RECYCLING SP. Z O.O.576,83% 
FAST-FOL RECYKLING GADOMSCY SJ531,79%www.fast-fol.pl 
JX INDUSTRIAL CO. LTD SP. Z O.O.315,84% 
FOLGOS SP. Z O.O.269,39%www.folgos.pl/pl 
REGFOL SP. Z O.O.231,64%www.regfol.pl 
BEST POLYMERS GROUP SA230,86%www.bestpolymers.pl 
PLASTIC SOLUTIONS SP. Z O.O.224,52%www.plasticsolutions.pl 

TOP 007 firm recyklingowych wg zyskowności

Nazwa FirmyZyskowność nettow 2021 (%)www
REKOPACK ZAWAL SK37,44%www.rekopack.pl  
POLIMER INNO TECH SP. Z O.O. 31,73%www.polimerinnotech.pl
POLSKA KORPORACJA RECYKLINGU SP. Z O.O.27,25%www.pkrecykling.pl
OPTIMA RECYKLING PSA26,47%www.optimarecykling.pl 
GREEN KOLTEX SP. Z O.O. SK22,41%www.greenkoltex.com 
MULTI POLYMERS SJ22,17%www.multipolymers.com 
METAL PLAST SP. Z O.O. SK22,11%www.metal-plast.pl 
UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ