22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Sprawdź, jak codziennie dbać o środowisko

572

Zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody czy zachwianie różnorodności biologicznej. To tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się nasza planeta. Jednak każdy człowiek codziennie dokonuje wyborów, które mogą pozytywnie wpływać na jej stan. Nadchodzący Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, by zastanowić się nad własnymi przyzwyczajeniami i poznać proste sposoby na ochronę środowiska naturalnego.

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska oraz zachęcenie ludzi do podejmowania działań na rzecz poprawy stanu naszej planety. W tym dniu na całym globie organizowane są różnorodne wydarzenia i akcje, takie jak sprzątanie terenów zielonych czy sadzenie drzew. Warto bowiem pamiętać, że nasze działania i codzienne wybory mają kolosalny wpływ na stan środowiska naturalnego.  

Jak możemy przyczynić się do pozytywnych zmian?

Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska jest kluczowe dla przyszłości naszej planety, a jednym z najprostszych kroków, jakie możemy podjąć, jest zmniejszenie zużycia energii i wody. Można to osiągnąć przez:

  • zastosowanie energooszczędnych żarówek,
  • odłączanie nieużywanych urządzeń od źródeł prądu,
  • ograniczenie zużycia wody, np. poprzez instalację perlatorów w kranach, skrócenie porannego prysznica czy używanie pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane.

Innym sposobem na dbanie o środowisko jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii: słońca, wiatru czy wody. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się między innymi na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.

 – Takie rozwiązanie umożliwia produkcję prądu dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Montaż tego typu urządzeń pozwala zmniejszyć zużycie energii z sieci, co wpływa na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu niższe są także rachunki za prąd. Własna produkcja prądu to również możliwość jego odsprzedaży w systemie prosumenckim. Ponadto, panele fotowoltaiczne mają długą żywotność i wymagają niewielkiej konserwacji, co sprawia, że inwestycja może się zwrócić już w ciągu kilku lat mówiFelice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Gospodarowanie odpadami – klucz do czystego środowiska

Ważnym krokiem w kontekście ochrony przyrody jest pozbywanie się odpadów zgodnie z zasadami. Wyrzucanie śmieci do lasów czy rzek zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale też ekosystemowi. Segregacja to podstawowa czynność, którą każdy powinien podejmować, aby wspierać budowę gospodarki obiegu zamkniętego. Recykling pozwala na odzyskanie i ponowne wykorzystanie wartościowych surowców: plastiku, papieru czy szkła.

Kolejnym działaniem, jakie można podjąć w celu ochrony środowiska, jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, jednego z czynników wpływających na zmiany klimatu. Aby to osiągnąć, zamiast samochodu, warto wybierać spacer, rower lub transport publiczny. – Ochrona środowiska to ważne zadanie, któremu powinniśmy poświęcać uwagę każdego dnia, a nie tylko od święta. Wprowadzanie proekologicznych nawyków może przynieść korzyści nie tylko dla planety, ale także dla naszego zdrowia – podkreśla Felice Scoccimarro.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ