Zielone światło dla spalarni w Tychach

363

Wilkowyje, dzielnica Tychów, będzie miała nową spalarnię odpadów. Zakład Odzysku Energii (ZOE) zostanie zbudowany w miejscu wygaszanej ciepłowni węglowej w Wilkowyjach. Spalarnia odpadów ma zagospodarować tzw. paliwa alternatywne, czyli odpady o wysokiej kaloryczności, które nie nadają się do recyklingu, a cechuje je wysoki potencjał energetyczny . RDF-y, jak nazywa się to paliwo, są praktycznie bezwonne i tanie.

Zakład Odzysku Energii ma zmniejszyć tempo zapełniania tyskiego składowiska, którego obecna pojemność wystarczy jeszcze na 2-3 lata. W ZOE będą zagospodarowywane głównie odpady pochodzące z firmy MASTER Odpady i Energia.

Plan budowy spalarni odpadów w Wilkowyjach był kontrowersyjny i spowodował protesty mieszkańców.  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) chciała budować spalarnie odpadów, ale plany pokrzyżował nadzór prawny wojewody, który zakwestionował uchwałę. Sąd zgodził się z prawnikami wojewody, że GZM nie ma umocowania prawnego w kwestii odpadów.

W ostatnich dniach lokalny portal poinformował, że prezydent Katowic Andrzej Dziuba wydał 31.10.2023 4. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla Zakładu Odzysku Energii w Tychach Wilkowyjach, co pozwala na wznowienie tej inwestycji.

Więcej: https://noweinfo.pl/tychy-znowu-zielone-swiatlo-dla-spalarni-w-wilkowyjach-tym-razem-zapalil-je-prezydent-katowic/

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ