Raport Tetra Pak Index 2023: konsumenci chcą dbać o zdrowie planety tak samo jak o swoje własne

158

Warszawa, 15 listopada 2023 r. Zdrowe produkty żywnościowe nie powinny szkodzić środowisku – tak twierdzi prawie 3 na 4 respondentów 15. edycji raportu Tetra Pak Index, który skupia się na identyfikowaniu trendów konsumenckich i technologicznych w obszarze żywienia i zdrowia. Dla ponad połowy badanych wybory żywieniowe coraz wyraźniej łączą się z dobrostanem planety i konsumenci ci skłonni są zmieniać nawyki dietetyczne, aby przyczynić się do budowy lepszego świata. Pomóc w tym mogą innowacje w branży produkcji żywności, aktywnie wspieranej przez nowoczesne technologie.

Raport Tetra Pak Index 2023, oparty na badaniu przeprowadzonym w 10 krajach na całym świecie przez globalną agencję badawczą Ipsos, potwierdza, że, rynek zdrowej żywności dynamicznie się rozwija, a konsumenci aktywnie poszukują produktów, które będą miały pozytywny wpływ na ich dobrostan fizyczny. Rośnie przy tym grupa świadomych środowiskowo konsumentów, którzy przyjmują coraz bardziej holistyczny pogląd na sprawy – są oni określani mianem „klimatarian”. 

W badaniu zaobserwowano ponadto tendencje, które znajdują odzwierciedlenie w rosnącej liczbie konsumentów świadomie zmniejszających ilość spożywanego mięsa, tzw. „fleksitarian” – prawie połowa badanych wskazała, że zmniejsza spożycie mięsa lub całkowicie wyklucza je z jadłospisu, co jest zjawiskiem globalnym. Dla ponad połowy (56%) respondentów za przyjęciem diety fleksitariańskiej, peskatariańskiej, wegetariańskiej lub wegańskiej przemawiają powody zdrowotne, przy czym ponad jedna trzecia (36%) wskazuje na środowisko jako główny czynnik motywujący. 

Jednocześnie badanie pokazało, że priorytetem dla konsumentów przestaje być wygoda. Wyraźna zmiana postaw potwierdza, że prawie 3/4 badanych (70%) poświęciłoby wygodę na rzecz zdrowszych produktów. Co istotne, na dążenie do utrzymania dobrego zdrowia nie ma również wpływu kryzys związany z rosnącymi kosztami utrzymania – zaledwie 1 na 6 respondentów (17%) byłby skłonny zrezygnować z zakupu zdrowej żywności i napojów w związku z obecną sytuacją gospodarczą. 

Tendencja wzrostowa 

Przewiduje się, że liczba klimatarian będzie rosnąć wraz z coraz bardziej odczuwalnymi skutkami zmian klimatu. Od producentów żywności konsumenci oczekiwać będą produktów nie tylko zdrowych, ale i zrównoważonych.  

– Wyniki tegorocznego badania Tetra Pak Index stanowią odzwierciedlenie obranego przez nas w minionych latach kierunku dekarbonizacji przemysłu spożywczego oraz większego zrównoważenia systemów produkcji żywności i zapewnienia im większej odporności na zmiany. Dla ludzi w wielu częściach świata produkty takie jak mleko i soki stanowią podstawę codziennego żywienia, dlatego tak ważna jest optymalizacja łańcuchów wartości poprzez innowacje w obszarze pozyskiwania surowców, pakowania, przetwarzania i dystrybucji. To właśnie w tych obszarach odgrywamy aktywną rolę we współpracy z naszymi klientami i dostawcami – powiedział Adolfo Orive, dyrektor generalny Tetra Pak. – Biorąc pod uwagę fakt, że do roku 2050 świat będzie potrzebował 60% więcej żywności, nasze wysiłki staramy się uzupełniać o technologie, które przyczyniają się do odkrywania nowych źródeł pożywienia, takich jak produkty pochodzenia roślinnego czy alternatywne białka wytwarzane z wykorzystaniem biomasy i procesów fermentacji precyzyjnej. Oba te obszary mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju systemu produkcji żywności – dodał Adolfo Orive.  

Potencjał nowej żywności  

Przełomowe innowacje w dziedzinie produkcji żywności mogą odegrać istotną rolę wspierającą w dostarczaniu na rynek produktów nie tylko smacznych, ale i powstałych z efektywnie wykorzystywanych zasobów. Pozytywna w tym wszystkim jest otwartość konsumentów na innowacje wpływające na jakość życia i spożywanego pożywienia – 62% badanych uważa, że technologia odegra istotną rolę w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Jednocześnie część konsumentów obawia się, że innowacje mogą okazać się niewystarczająco naturalne względem świeżej i nieprzetworzonej żywności, stąd konieczne będzie znalezienie odpowiedniej równowagi.  

– Prace w tym obszarze postępują stosunkowo szybko, dlatego obecnie trudno przewidzieć, kiedy i w jakim zakresie przyniosą oczekiwane efekty. Jednak tylko nieustające wysiłki i wykorzystanie potencjalnej współpracy do zbadania każdej możliwości pozwolą znaleźć rozwiązania dla obecnych wyzwań związanych z systemem produkcji żywności – podsumował Adolfo Orive 

Raport Tetra Pak Index 2023 został opracowany na bazie ogólnoświatowego badania postaw konsumenckich, wykorzystującego kwestionariusz opracowany we współpracy z agencją badawczą Ipsos. Wyniki zostały uzyskane na bazie 5000 wywiadów online zrealizowanych na przełomie października i listopada 2022 roku w 10 krajach świata: Brazylii, Chinach, Hiszpanii, Indiach, Kenii, Korei Płd., Niemczech, RPA, USA oraz Wielkiej Brytanii. Raport z badania znajduje się pod tym linkiem

# # #

O Tetra Pak

Tetra Pak to jeden ze światowych liderów w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. Współpracujemy ściśle z naszymi klientami i dostawcami, zapewniając bezpieczne, innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania. Każdego dnia spełniają one potrzeby setek milionów ludzi w ponad 160 krajach. Zatrudniając ponad 25 000 pracowników na całym świecie, dbamy o zrównoważone podejście do biznesu.

Tetra Pak „CHRONI TO, CO DOBRE” – hasło to odzwierciedla naszą wizję dobrze zabezpieczonej, dostępnej dla wszystkich żywności.

Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie https://www.tetrapak.com/pl.

UDOSTĘPNIJ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ