Strona główna Forum Odpady.net.pl Odpady niebezpieczne. Kto odpowiada za odpady komunalne w wynajmowanym magazynie

 • This topic is empty.
Przeglądasz 6 wpisy - 1 do 6 (z 6 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #6482
  molmol
  Uzytkownik

  Witam,

  Czy jeżeli firma wynajmuje magazyn to jest odpowiedzialna za wytworzone odpady komunalne i gospodarkę nimi, czy może obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi spoczywa na właścicielu budynku ?

  Z góry dziękuję za pomoc

  #9008
  CamilloCamillo
  Uzytkownik

  Najważniejsze zdanie:
  Obowiązek zagospodarowania odpadów spoczywa zawsze na wytwórcy odpadów.

  Jeśli firma X wytwarza jakieś odpady, musi je zagospodarować lub może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami innej firmie zajmującej się zagospodarowaniem odpadów, która posiada odpowiednie zezwolenie.

  Można także zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów. A ten posiadacz odpadów może je przekazywać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenie właściwego organu na prowadzenie gospodarowanie odpadami, chyba że działalność taka nie wymaga zezwolenia.

  #9009
  rpowerrpower
  Uzytkownik

  Czyli do prowadzenia ewentualnego biznesu, w którym to powstają odpady potrzebny jest dodatkowy koszt ich utylizacji bądź zlecenia tego komuś innemu, czy też jeżeli odpady nadają się do recyklingu można zrobić na nich jakiś zysk?

  #9010
  Hanna MarliereHanna Marliere
  Uzytkownik

  Sprawa nie jest aż taka prosta – w zalezności od tego, jak wygląda umowa najmu, kwestie gospodarki odpadami mogą w niej być już uregulowane – np. hale mogą być wynajmowane kilku firmom i to właściciel powierzchni organizuje system odbioru odpadów, a kosztami obciąża najemców.
  Teoretycznie jednak obowiązek gospodarowania odapdami spoczywa na jego wytówrcy i ma on prawo decydować o sposobie ich zagospodarowania

  #9011
  ania42ania42
  Uzytkownik

  Cytuję przepisy ” Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 U.o. za wytwórcę odpadów rozumie się każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów oraz podmioty, które, w uproszczeniu, w jakikolwiek sposób przetwarzają odpady. Kosztami zagospodarowania odpadów, na podstawie art. 22 U.o. obciążeni zostali ich pierwotni wytwórcy, posiadacze, jak również producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

  Każdy wytwórca odpadów, zgodnie art. 27 U.o. obowiązany jest do ich należytego zagospodarowania. Na podstawie ust. 2 wskazanego wyżej przepisu, wytwórca odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wpisanym do rejestru podmiotom mającym stosowne zezwolenia “

  #9012
  smieciarkasmieciarka
  Uzytkownik

  Wszystko powinno być zawarte w umowie najmu i ustalone z właścicielem lub firmą zajmująca się wywozem odpadów jeszcze przed podpisaniem umowy. Czynsz powinien zawierać odpowiednio duże opłaty za wywóz “specjalnych” śmieci, a firma wywozowa powinna być przygotowana na odbiór tychże.

Przeglądasz 6 wpisy - 1 do 6 (z 6 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.