Strona główna Forum Odpady.net.pl Unieszkodliwianie. Odsysanie czynnika chłodzącego z chłodziarek, lodówek.

  • This topic is empty.
Przeglądasz 6 wpisy - 1 do 6 (z 6 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6218
    PPPP
    Uzytkownik

    Mamy zamiar odsysać czynnik chłodzący w zakładzie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprzęt będziemy mieli, odbiorcę czynnika też. Moje pytanie brzmi, czy wiąże się to z innymi prawnymi wymaganiami prawnymi innymi niż te, co w decyzji na wytwarzanie odpadów z zezwoleniem na odzysk, unieszkodliwianie. Opłaty środowiskowe ? itd.

    #8275
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Myślę, że to zależy od tego, czy freony podczas odzysku mają możliwość przedostania się do atmosfery, czy też nie.
    W obwieszczeniu w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowisko jest opłata za emisję CFC i HCFC.

    Nie wiem jaki macie sprzęt (stacja MINIMAX – E ?) ale najlepiej uzyskać od producenta zapewnienie, że usuwanie freonów odbywa się hermetycznie, bez możliwości wydostania się czynnika na zewnątrz.
    Jeżeli tak jest to nie ma emisji, a więc nie trzeba wnosić opłat za korzystanie ze środowiska.

    #8276
    PPPP
    Uzytkownik

    Mam już stację do odessania czynnika chłodzącego w postaci gazowej. Stacja nie odsysa jednak oleju z agregatu. Olej może być usuwany mechanicznie przy użyciu narzędzi ręcznych. Czy owe metody ręczne mogą być niebezpieczne dla środowiska i czy aby je legalnie prowadzić muszę postarać się o inne dokumenty niż pozwolenie na wytwarzanie odpadów wraz z zezwoleniem na odzysk i unieszkodliwianie odpadów.

    #8277
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Jeżeli masz pozwolenie na wytwarzanie odpadu o kodzie 13 03 10* to nie musisz starać się o inne uzgodnienia.

    Oczywiście olej musi być wydmuchiwany i składowany w odpowiednich beczkach, na utwardzonym terenie itp, tak żeby żaden kontrolujący nie udowodnił Ci, że olej stanowi zagrożenie dla środowiska.

    #8278
    nehaalinehaali
    Uzytkownik

    Dzięki wielkie za szybka odpowiedź.
    Nie wiedziałem ze PGGO przyjmuje też takie odpady. Zawsze kojarzyli mi sie z ciężką chemią.
    Zaraz sprawdzę jak cenowo sie kształtują.

    #8279
    eshalleshall
    Uzytkownik

    Nice post. I like it. Thanks for sharing these information. Keep it up.

Przeglądasz 6 wpisy - 1 do 6 (z 6 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.