Strona główna Forum Odpady.net.pl Odpady niebezpieczne. Opakowania po opryskach, piance, ON,

 • This topic is empty.
Przeglądasz 12 wpisy - 1 do 12 (z 12 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #6358
  genekgenek
  Uzytkownik

  Witam
  Mam kilka pytać odnośnie odpadów. 1. Czy opróżnione i wypłukane opakowania po śor można wrzucać do worka na pozostałe odpady komunalne? 2. Czy opróżnione opakowania po piance poliuretanowej można oddać na złom i czy odłamki pianki poliuretanowej to odpad niebezpieczny? 3. Czy plastikowe, opróżnione opakowania po oleju napędowym lub benzynie można wrzucić do worka na plastiki? 4. Co zrobić z opakowaniami po oleju silnikowym i rozpuszczalnikach?.

  #8728
  Zielony PunktZielony Punkt
  Uzytkownik

  Po pierwsze wszystko zależy ile masz tego rodzaju odpadów.
  Jeżeli posiadasz jedno opakowanie wytworzone w gospodarstwie domowym to nie masz się czym przejmować i wrzucaj to do komunalki.
  Sprawa jest inna jeżeli masz tego więcej.

  Ale wracając do pytań:
  1. Nie można jest to odpad niebezpieczny o kodzie 15 01 10*, poza tym nie wyczyścisz tak opakowania żeby nie pozostały żadne zanieczyszczenia. Dodatkowo jeżeli będziesz tak płukał dużą ilość opakowań to wprowadzisz do kanalizacji ścieki zawierające substancje niebezpieczne i za to odpowiednie służby mogą Cię ukarać.
  2. Można pod warunkiem, że odbierający ma zezwolenie na zbieranie odpadów o kodzie 15 01 11*, odłamki pianki na 99% są odpadem innym niż niebezpieczne, chyba że pianka jest jakaś specjalistyczna i zawiera szkodliwe dodatki.
  3. Nie, jest to odpad niebezpieczny o kodzie 15 01 10*
  4. Oddać do punktu uprawnionego do zbierania odpadów o kodzie 15 01 10*

  #8729
  genekgenek
  Uzytkownik

  Posiadam około 10 opakowań po środkach ochrony roślin o pojemności 1l, popłuczyny wlewam do opryskiwacza, kilka baniek 5l po ropie i kilka po benzynie oraz kilka puszek po piance. Są to odpady powstałe w gospodarstwie domowym.
  Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego na niektórych środkach ochrony roślin jest napisane, że opakowania traktować jako odpady komunalne i dodatkowo są oznaczone trójkątem ze strzałkami z symbolem HDPE i dwójką w środku, na niektórych jest napisane, że usuwać jako odpad niebezpieczny i jest takie samo oznaczenie? Myślałem że to znaczy, że można to dać do plastiku.
  I dlaczego u nas w gminie jest punkt, w którym zbierają wszystkie plastiki razem tj. po napojach, śor, ropie, oprócz opakowań po oleju silnikowym? Na co później zostaną one przetworzone?

  #8730
  Zielony PunktZielony Punkt
  Uzytkownik

  Tutaj mamy typowy przykład zderzenia się teorii z praktyką..
  Teoretycznie opakowania po śor, ropie i benzynie należy zbierać selektywnie i oddawać do uprawnionych jednostek bo są to odpady niebezpieczne.
  W praktyce często trafiają one do odpadów komunalnych bo tak jest taniej i wygodniej, a poza tym dla kilkunastu opakowań nie ma sensu szukać uprawnionego odbiorcy.

  Co do oznaczeń to strzałki z nazwą materiału i cyfrą określają tylko rodzaj surowca, z jakiego opakowanie zostało wykonane.
  Polecam Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 kwietnia 2004 roku w sprawie określenia wzorów oznakowania opakowań (Dz.U. 2004 nr 94 poz. 927).

  Dlaczego gmina tak zbiera? Bo jest łatwiej, nie ma konieczności selekcji i późniejszego zagospodarowania potencjalnych odpadów niebezpiecznych.

  Opakowania bardzo często są przerabiane na regranulat.

  #8731
  genekgenek
  Uzytkownik

  To wrzucić to do komunalnych? A gdzie w ogóle na Podkarpaciu, a najlepiej w okolicach Łańcuta istnieją punkty zbiórki takich odpadów? Szukałem w internecie, ale nie mogłem znaleźć.

  #8732
  Zielony PunktZielony Punkt
  Uzytkownik

  Nie wrzucać do komunalki!
  Wspomniałem tylko o tym, bo po pierwsze wielu tak robi, a po drugie jak masz w gospodarstwie domowym jedno wiadro po farbie to przecież nie będziesz z tym jeździł po całej gminie tylko wrzucisz do kontenera.

  Co do miejsca odbioru to w urzędzie gminy maja obowiązek Cie poinformować gdzie możesz takie odpady oddać.
  Coś mi się majaczy, że w Łańcucie działa firma “PLON” oni chyba zbierają 15 01 10*, na pewno po śor, a może i inne. Poszukaj ich w necie.

  #8733
  genekgenek
  Uzytkownik

  Dzwoniłem do tej firmy. Zbierają tylko opakowania po ŚOR zakupionych i kaucjonowanych u nich. Obdzwoniłem także firmy zbierające odpady na terenie naszej gminy. Nie odbierają tego typu odpadów. Napisałem maila do gminy i nie odpowiedzieli. U nas na wsi ludzie wszystko wrzucają do komunalnych. Może napisać do NFOŚ?

  #8734
  Zielony PunktZielony Punkt
  Uzytkownik

  W zasadzie to tylko do gminy możesz się zwrócić z zapytaniem o miejsca zbierania odpadów.
  Spróbuj zadzwonić i ich przycisnąć.

  #8735
  sofiajoesofiajoe
  Uzytkownik

  Witam,
  czy każdy podmiot wytwarzający odpady, posiadajacy program gospodarki odpadami powinien składać sprawozdanie do Urzędu Marszałkowskiego oraz internetowo na KOBIZE?

  #8736
  moralessmoraless
  Uzytkownik

  Zdaje mi się że tylko przedsiębiorstwa muszą, ale mogę się mylić

  #8737
  ossalekossalek
  Uzytkownik

  wszyscy powinni moim zdaniem..

  #8738
  helena29helena29
  Uzytkownik

  A stosowaliście np. takie rolnikon.pl/opryski?bo to i tak trzeba chyba wszystko utylizować…

Przeglądasz 12 wpisy - 1 do 12 (z 12 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.