Strona główna Forum Odpady.net.pl Odpady niebezpieczne. Opakowania po opryskach, piance, ON,

  • This topic is empty.
Przeglądasz 12 wpisy - 1 do 12 (z 12 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6358
    genekgenek
    Uzytkownik

    Witam
    Mam kilka pytać odnośnie odpadów. 1. Czy opróżnione i wypłukane opakowania po śor można wrzucać do worka na pozostałe odpady komunalne? 2. Czy opróżnione opakowania po piance poliuretanowej można oddać na złom i czy odłamki pianki poliuretanowej to odpad niebezpieczny? 3. Czy plastikowe, opróżnione opakowania po oleju napędowym lub benzynie można wrzucić do worka na plastiki? 4. Co zrobić z opakowaniami po oleju silnikowym i rozpuszczalnikach?.

    #8728
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Po pierwsze wszystko zależy ile masz tego rodzaju odpadów.
    Jeżeli posiadasz jedno opakowanie wytworzone w gospodarstwie domowym to nie masz się czym przejmować i wrzucaj to do komunalki.
    Sprawa jest inna jeżeli masz tego więcej.

    Ale wracając do pytań:
    1. Nie można jest to odpad niebezpieczny o kodzie 15 01 10*, poza tym nie wyczyścisz tak opakowania żeby nie pozostały żadne zanieczyszczenia. Dodatkowo jeżeli będziesz tak płukał dużą ilość opakowań to wprowadzisz do kanalizacji ścieki zawierające substancje niebezpieczne i za to odpowiednie służby mogą Cię ukarać.
    2. Można pod warunkiem, że odbierający ma zezwolenie na zbieranie odpadów o kodzie 15 01 11*, odłamki pianki na 99% są odpadem innym niż niebezpieczne, chyba że pianka jest jakaś specjalistyczna i zawiera szkodliwe dodatki.
    3. Nie, jest to odpad niebezpieczny o kodzie 15 01 10*
    4. Oddać do punktu uprawnionego do zbierania odpadów o kodzie 15 01 10*

    #8729
    genekgenek
    Uzytkownik

    Posiadam około 10 opakowań po środkach ochrony roślin o pojemności 1l, popłuczyny wlewam do opryskiwacza, kilka baniek 5l po ropie i kilka po benzynie oraz kilka puszek po piance. Są to odpady powstałe w gospodarstwie domowym.
    Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego na niektórych środkach ochrony roślin jest napisane, że opakowania traktować jako odpady komunalne i dodatkowo są oznaczone trójkątem ze strzałkami z symbolem HDPE i dwójką w środku, na niektórych jest napisane, że usuwać jako odpad niebezpieczny i jest takie samo oznaczenie? Myślałem że to znaczy, że można to dać do plastiku.
    I dlaczego u nas w gminie jest punkt, w którym zbierają wszystkie plastiki razem tj. po napojach, śor, ropie, oprócz opakowań po oleju silnikowym? Na co później zostaną one przetworzone?

    #8730
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Tutaj mamy typowy przykład zderzenia się teorii z praktyką..
    Teoretycznie opakowania po śor, ropie i benzynie należy zbierać selektywnie i oddawać do uprawnionych jednostek bo są to odpady niebezpieczne.
    W praktyce często trafiają one do odpadów komunalnych bo tak jest taniej i wygodniej, a poza tym dla kilkunastu opakowań nie ma sensu szukać uprawnionego odbiorcy.

    Co do oznaczeń to strzałki z nazwą materiału i cyfrą określają tylko rodzaj surowca, z jakiego opakowanie zostało wykonane.
    Polecam Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 kwietnia 2004 roku w sprawie określenia wzorów oznakowania opakowań (Dz.U. 2004 nr 94 poz. 927).

    Dlaczego gmina tak zbiera? Bo jest łatwiej, nie ma konieczności selekcji i późniejszego zagospodarowania potencjalnych odpadów niebezpiecznych.

    Opakowania bardzo często są przerabiane na regranulat.

    #8731
    genekgenek
    Uzytkownik

    To wrzucić to do komunalnych? A gdzie w ogóle na Podkarpaciu, a najlepiej w okolicach Łańcuta istnieją punkty zbiórki takich odpadów? Szukałem w internecie, ale nie mogłem znaleźć.

    #8732
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Nie wrzucać do komunalki!
    Wspomniałem tylko o tym, bo po pierwsze wielu tak robi, a po drugie jak masz w gospodarstwie domowym jedno wiadro po farbie to przecież nie będziesz z tym jeździł po całej gminie tylko wrzucisz do kontenera.

    Co do miejsca odbioru to w urzędzie gminy maja obowiązek Cie poinformować gdzie możesz takie odpady oddać.
    Coś mi się majaczy, że w Łańcucie działa firma “PLON” oni chyba zbierają 15 01 10*, na pewno po śor, a może i inne. Poszukaj ich w necie.

    #8733
    genekgenek
    Uzytkownik

    Dzwoniłem do tej firmy. Zbierają tylko opakowania po ŚOR zakupionych i kaucjonowanych u nich. Obdzwoniłem także firmy zbierające odpady na terenie naszej gminy. Nie odbierają tego typu odpadów. Napisałem maila do gminy i nie odpowiedzieli. U nas na wsi ludzie wszystko wrzucają do komunalnych. Może napisać do NFOŚ?

    #8734
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    W zasadzie to tylko do gminy możesz się zwrócić z zapytaniem o miejsca zbierania odpadów.
    Spróbuj zadzwonić i ich przycisnąć.

    #8735
    sofiajoesofiajoe
    Uzytkownik

    Witam,
    czy każdy podmiot wytwarzający odpady, posiadajacy program gospodarki odpadami powinien składać sprawozdanie do Urzędu Marszałkowskiego oraz internetowo na KOBIZE?

    #8736
    moralessmoraless
    Uzytkownik

    Zdaje mi się że tylko przedsiębiorstwa muszą, ale mogę się mylić

    #8737
    ossalekossalek
    Uzytkownik

    wszyscy powinni moim zdaniem..

    #8738
    helena29helena29
    Uzytkownik

    A stosowaliście np. takie rolnikon.pl/opryski?bo to i tak trzeba chyba wszystko utylizować…

Przeglądasz 12 wpisy - 1 do 12 (z 12 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.