Strona główna Forum Odpady.net.pl Transport odpadów. Wywóz odpadów do Niemiec do recyklingu

  • This topic is empty.
Przeglądasz 5 wpisy - 1 do 5 (z 5 w sumie)
  • Autor
    Wpisy
  • #6228
    PPPP
    Uzytkownik

    wywozimy odpady po przetworzeniu do recyklingu do Niemiec, na razie wystawiłem kartę przekazania odpadu wg polskiego wzoru, czy karta wystarczy jako dokument potwierdzający wywóz, recykling?

    #8307
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    Przekazując odpady do recyklingu do innych krajów musisz przede wszystkim wypełnić Międzynarodowy List Przewozowy “CMR”, który razem z fakturą wewnątrzwspólnotowego nabycia będzie pierwszą rzeczą, o którą spyta Inspektor WIOŚ.

    Poza tym odpady, o których mówisz to pewnie elementy pochodzące ze zużytego sprzętu elektrycznego i dlatego wydaje mi się, że powinieneś dokonać zgłoszenia wywozu do GIOŚ oraz wypełnić załącznik VII z tzw. rozporządzenia 1013/2006.
    Tych wymogów nie jestem pewien, polecam zadzwonić do GIOŚ, tam wszystkiego się dowiesz. Pamiętaj, że wysyłający odpady za granicę bez posiadania wymaganego zgłoszenia jest narażony na karę pieniężną w wysokości od 50 000 do 300 000 zł.

    I ostatnia kwestia – jeżeli są to rzeczywiście odpady zużytego sprzętu, to jeśli chcesz by ta masa odpadów poddanych recyklingowi mogła być wliczona do rozliczenia opłaty produktowej to musisz wystawić organizacji odzysku lub wprowadzającemu sprzęt pisemne oświadczenie, że odzysk lub recykling odbywa się w instalacjach spełniających wymagania nie niższe niż określone dla instalacji eksploatowanych na terytorium kraju.

    Polska karta przekazania odpadu nie ma tu właściwie żadnej mocy. bo nie jest dokumentem międzynarodowym, ale dobrze ją sobie wystawić dla porządku w papierach. Rzadko jednak firma zagraniczna potwierdza polską kartę, bo dla niej nie ma ona żadnej wartości.

    Pozdrawiam i zadzwoń do GIOŚ..

    #8308
    PPPP
    Uzytkownik

    piszę, czego się dowiedziałem od GIOŚ: jeśli się wywozi odpady z “zielonej listy” czyli odpady uznawane w katalogu odpadów jako inne niż niebezpieczne to nie potrzeba zgłoszenia do GIOŚ w celu uzyskania zezwolenia
    i dalej należy przyporządkować wysyłane odpady wg rozporządzenia 1013/2006 zał. V wykaz B tzw. lista zielona, w moim przypadku kiedy wysyłam kod 16 02 16 to będą odpady B1110
    nie wolno wysyłać zużytych urządzeń w całości, czyli np. 16 02 14, bo należy je najpierw przetworzyć na terenie kraju do np. 16 02 16 i innych
    dokumentem potwierdzającym wywóz odpadów za granicę jest zał. nr VII, dołączany do każdego wywozu i podpisany przez odbiorcę oraz umowa pomiędzy dostawcą a odbiorcą, że w przypadku nie zrealizowania dostawy, odbiorca lub dostawca zapewni magazynowanie lub odbierze odpady zpowrotem

    #8309
    Zielony PunktZielony Punkt
    Uzytkownik

    No najlepiej dowiedzieć się u źródła, zwłaszcza, że kary pieniężne są dość wysokie.

    W takim razie zgłoszenia nie musisz robić jeżeli wywozisz odpad B 1110. Odpady wymagające zgłoszenia są określone w artykule 3 w Rozporządzeniu 1013/2006.

    Tak jak pisałem, potrzebujesz załącznik VII no i jeszcze umowę, ale to już mi umknęło.

    #8310
    sebciolinosebciolino
    Uzytkownik

    Witam a jak jest w kwesti opon jako odpdów

    co jest mipotrzebne bymmogl legalnie zabierac opony z niemiec jako odpad i utylizowac je w polsce ??

    gg 939431

Przeglądasz 5 wpisy - 1 do 5 (z 5 w sumie)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.