- Kategorie
-
Znaczniki
altany BDO Biomasa CSR edukacja GOZ inwestycje ITPOK konferencje konkurencja konkurs koronawirus logistyka odzysku mbp medyczne NFOŚiGW odory opakowania Organizacje branżowe paliwa z odpadów Prawo ochrony środowiska recykling RIPOK ROP samorządy segregacja selektywna zbiórka składowiska smog spalanie Targi technologie transport webinar wod-kan wodociągi zamówienia publiczne ZSEiE
Zapraszamy do udziału w 32. Konferencji Eksploatacja
i rekultywacja składowisk odpadów, która odbędzie sięw dniach 15-17 marca 2022 r. w hotelu Blue Mountain Resort**** w Szklarskiej Porębie oraz w formule online.Konferencja ta jest niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w branży, obejmujące kompleksowo tematykę dotyczącą składowisk odpadów. Jest to doskonała forma wymiany doświadczeń pomiędzy eksploatatorami, dostawcami technologii, a ekspertami i naukowcami z branży. Kolejna edycja poruszy najnowsze tematy oraz dyskusje w świetle składowisk, a trzeciego dnia zaplanowane zostały warsztaty, które zapewnią kolejny krok w stronę doskonalenia każdego z nas.
Więcej: https://skladowiskowa.abrys.pl/
Zrównoważony rozwój, Green Deal, Fit For 55, CBAM, GOZ, ROP, CSR, ESG… a w tym wszystkim my jako bardzo ważny element domykający większość kół i obiegów.
Elektrorecykling, czyli pół miliona ton zużytego sprzętu elektrycznego, który trzeba selektywnie zebrać, przewieźć, przetworzyć, przewieźć ponownie i poddać recyklingowi. Ogrom prac i odpowiedzialności. Wszystko to byłoby bardzo ciężkie i żmudne gdyby nie coroczna konferencja dająca najważniejszym uczestnikom rynku duży pakiet informacji oraz poczucia wspólnego tworzenia dodatkowej wartości rynkowej i społecznej.
W imieniu organizatorów, firmy Abrys oraz APPLiA Polska, serdecznie zapraszam do udziału w 16. Konferencji Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która odbędzie się 6-7 kwietnia 2022 r. w Poznaniu oraz online.
Spotkajmy się zatem po raz szesnasty w gościnnych progach Abrysu, stacjonarnie i online, i omówmy najważniejsze dla branży sprawy. W nowej formule podyskutujemy o niedostatecznej podaży niektórych grup odpadów, nowym prawie środowiskowym, roli poszczególnych podmiotów oraz najnowocześniejszych technologiach. Nie omieszkamy także ponownie tropić szarą strefę i pochylić się nad jakże istotnymi zagadnieniami edukacji ekologicznej. Rozmawiać będziemy w gronie znanych ekspertów, ale także nowych osób, które wniosą dodatkową wiedzę w już ugruntowany rynek ZSEE.
Obrady konferencji odbędą się 6 kwietnia 2022 r. natomiast dzień później udamy się do najnowocześniejszego zakładu przetwarzania ZSEE w zachodniej Europie – Elektrorecyklingu w Nowym Tomyślu.
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych rynkiem elektrorecyklingu na coroczne święto branży ZSEE.
Więcej informacji na temat konferencji oraz rejestracja znajdują się na stronie: https://zsee.abrys.pl/
Kontakt do koordynatora konferencji: Paulina Wolna, p.wolna@abrys.pl, 881 932 976
Zrównoważony rozwój, powracające rozporządzenie o MBP, ROP i system kaucyjny, konkluzje BAT, wzrost cen energii oraz prawne, ekonomiczne a także techniczne skutki wprowadzanych zmian.
To niezwykle ważne tematy dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się mechanicznym i biologicznym przetwarzaniem odpadów. Wymogi na rynku stają się coraz bardziej zaostrzone, dlatego firma Abrys postanowiła w tym roku skupić się na nowoczesnych rozwiązaniach problemów, które dotykają branże.
W imieniu organizatorów mamy niezwykłą przyjemność zaprosić na 14. Konferencje Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów, która w tym roku odbędzie się w mieście pierników, Kopernika i zamku Krzyżackiego — w Toruniu. Spotkajmy się zatem po raz kolejny stacjonarnie i w formule online oraz podyskutujmy o tym, co jest istotne w branży.
W tym roku prelegenci skupią się na następujących kwestiach: zmianach prawnych, aspektach ekonomicznych, gospodarce energetycznej, biologicznym metodom przetwarzania odpadów oraz nowoczesnym rozwiązaniom w mechanicznym przetwarzaniu. Zaprosimy do dyskusji eksploatatorów, ekspertów oraz wszystkich pozostałych uczestników konferencji zainteresowanych tą tematyką. Stworzony został specjalny format, w którym każdy z Was będzie mógł zabrać istotny głos w debacie o problemach dotykających sektor gospodarowania odpadami w technologiach MBP. Wnioski z debaty i państwa spostrzeżenia staną się kierunkiem i podpowiedzią nie tylko dla przyszłych edycji konferencji, ale również dla całej branży.
Plan konferencji jest następujący.
9 maja odbywa się Abrysówka, czyli luźne spotkanie zapoznawcze, na którym będzie można zagrać w kręgle.
10 maja, czyli pierwszego dnia konferencji obrady będą się skupiać na aspektach prawnych oraz energetycznych. Dzień zakończy bankiet w stylu lat 80.
11 maja, czyli drugiego dnia konferencji prelekcje będą głównie o biologicznym przetwarzaniu odpadów i nowoczesnych metodach mechanicznego przetwarzania.
12 maja, czyli ostatniego dnia konferencji organizowany jest wyjazd do Zakładu Saniko sp. z o.o. we Włocławku, by przyjrzeć się ich świeżo zmodernizowanym systemom.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rynkiem MBP na coroczne święto branży.
Więcej informacji na temat konferencji oraz rejestracja znajdują się na stronie: https://mbp.abrys.pl/
Kontakt do koordynatora konferencji: Jakub Koronowski, j.koronowski@abrys.pl, 784 036 990
|
W dniach 7-8 czerwca 2021 r. w warszawskim centrum konferencyjnym Airport Hotel Okęcie odbędzie się konferencja „Design for Recycling”. Wydarzenie, organizowane przez lidera branży opakowaniowej – firmę ALPLA, skierowane jest do osób zawodowo związanych z sektorami przemysłu chemicznego, kosmetycznego i spożywczego. Swoją tematyką obejmie ekologiczne zmiany na rynku i możliwości dostosowania się do nich, projektowanie pod recycling oraz komunikację z rynkiem i konsumentem.
Przetwórstwo tworzyw sztucznych to jedna z najważniejszych gałęzi polskiego przemysłu. Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w ciągu ostatnich 8 lat wzrosło o ponad 80%. Skala wykorzystywania tworzyw sztucznych stanowi poważne wyzwanie ekologiczne dla producentów i konsumentów, które wymusza rozwój technik recyklingu oraz zmiany w przepisach prawnych.
Konferencja „Design for Recycling” będzie podsumowaniem tych czekających na nas zmian w prawodawstwie oraz odpowiedzią̨ na szereg pytań́ związanych z projektowaniem opakowań́ z użyciem materiałów z recyklingu.
W ciągu dwóch dni uczestnicy poznają doświadczenia ekspertów branży opakowaniowej tworzących rozwiązania dla największych korporacji oraz innowatorów technologicznych we wdrażaniu innowacji w obszarze plastic packaging.
„Design for Recycling” – co przed nami?
Pierwszy panel pn. „Ekologiczna zmiana na rynku” poświęcony będzie m.in. aspektom prawnym i wyzwaniom stojącym przed producentami używającymi opakowań z tworzyw sztucznych w związku z Dyrektywą UE w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – Single Use Plastic (SUP) oraz Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta.
Druga część wydarzenia, która rozłożona została w agendzie na dwa dni, związana będzie z koncepcją „Projektowania pod recycling”. Przekazane w ramach panelu informacje pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak projektować opakowania z udziałem recyklatów, aby utrzymać parametry wydajnościowe. Ponadto słuchacze poznają sposoby analizy obecnego portfolio opakowań pod kątem użycia regranulatu ze wskazaniem kształtów i konstrukcji opakowań przyjaznych procesowi recyklingu z udziałem surowców zawierających niski, bądź wysoki dodatek PCR (Post Consumer Recycled).
Jako producent opakowań, a także recyklatów mamy unikalną wiedzę na temat projektowania opakowań nadających się w pełni do recyklingu, w taki sposób, aby były one łatwe do przetworzenia. Wiemy także, jak produkować opakowania zawierające materiał z recyklingu. Nasi klienci mają zarówno dostęp do naszej wiedzy i ekspertów, jak i do materiału z recyklingu naszej produkcji, który dopuszczony jest do kontaktu z żywnością. Teraz tą wiedzą będziemy mogli podzielić się także z innymi. Nasi eksperci wskażą różnice pomiędzy właściwościami opakowań zawierających recyklaty a materiałami typu „virgin” – mówi Mariusz Musiał, Dyrektor Zarządzający firmy ALPLA w Polsce.
Trzecia część konferencji to „Komunikacja z rynkiem oraz z konsumentem”, podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie komunikować konsumentom zalety i bezpieczeństwo opakowań z zawartością materiałów z recyclingu. Ponadto w tym panelu zostaną omówione rynkowe przykłady efektywnej, ekologicznej komunikacji z konsumentem oraz podsumowane wyniki analiz wpływu na środowisko opakowań z rożnych materiałów w całym ich cyklu życia.
Konferencja zostanie zakończona debatą z udziałem liderów rynkowych. Będzie to dyskusja na temat opakowań przyszłości, a także próba ustalenia, czy recykling to jedynie konieczność, czy także szansa rynkowa oraz w jakim stopniu konsument kieruje się aspektem ekologicznych w swoich codziennych decyzjach zakupowych. Ponadto eksperci poszukają odpowiedzi na pytanie, jak branża może przybliżyć konsumentowi zagadnienia wiązane z recyklingiem i opakowaniami zawierającymi materiał z recyklingu.
Pełna agenda konferencji znajduje się pod linkiem. Rezerwacja miejsca możliwa jest poprzez napisanie e-maila na adres konferencje@alpla.com. Liczba miejsc jest ograniczona.
***
ALPLA produkuje wysokiej jakości opakowania z tworzyw sztucznych dla sektorów takich jak żywność, napoje, przemysł farmaceutyczny, oleje i smary, artykuły gospodarstwa domowego oraz kosmetyki. Zatrudnia 20900 pracowników w 181 lokalizacjach na terenie 46 krajów. W Polsce produkuje opakowania z tworzyw sztucznych w 4 zakładach oraz posiada zakład recyklingu (PRT Radomsko). Firma dąży do tworzenia wydajnej gospodarki obiegowej w branży opakowań. ALPLA prowadzi własne zakłady recyklingu PET i HDPE w Austrii, Polsce i Hiszpanii oraz w formie spółek joint venture w Meksyku i Niemczech. Ich roczna wydajność to około 75 000 ton recyklatu rPET. ALPLA tworzy unikalne modele współpracy, pozwalające między innymi na produkcję opakowań przy udziale maszyn ALPLA bezpośrednio w fabryce klienta, dzięki czemu generowane są oszczędności wtórnych materiałów opakowaniowych oraz zmniejsza się emisja CO2 związana z transportem. Firma prowadzi liczne działania edukacyjne celem zwiększenia świadomości dotyczącej znaczenia recyclingu. Podpisując w październiku 2018 r. globalne zobowiązania New Plastics Economy Global Commitment Ellen McArthur’s Foundation, ALPLA zobowiązała się do osiągnięcia określonych celów do 2025 r.: wszystkie rozwiązania w zakresie opakowań będą w pełni podlegały recyklingowi, a ilość materiałów pochodzących z recyklingu wzrośnie do 25 procent wszystkich użytych materiałów. Na rozbudowę działalności ALPLA w zakresie recyklingu przeznaczono kwotę 50 milionów euro.
Szanowni Państwo, |
Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom wdrażania systemowych rozwiązań w zakresie zoptymalizowania systemu gospodarki odpadami, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nieustannie poszukuje coraz to lepszych i bardziej efektywnych mechanizmów wsparcia przedsięwzięć, gwarantujących osiągnięcie celów środowiskowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych technologii. Ogłoszone w dniu 6 grudnia 2021 r. nabory wniosków w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami” spotkały się z dużym zainteresowaniem samorządów oraz przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie wykorzystania paliw pochodzących z przetworzenia odpadów w energetyce. W dobie pilnej potrzeby transformacji energetycznej oraz zapewnienia suwerenności energetycznej, produkcja energii i ciepła z paliw powstałych z przetworzenia odpadów komunalnych, daje możliwość dywersyfikacji polskiego miksu paliwowego, zaspokajając nawet do 10 procent ogólnokrajowego zapotrzebowania na ciepło sieciowe. Termiczne przekształcanie odpadów nienadających się do recyklingu to doskonały przykład zastosowania filozofii gospodarki o obiegu zamkniętym i wykorzystania odpadów komunalnych jako cennego surowca do produkcji „zielonej energii”, która za pośrednictwem nowoczesnych elektrociepłowni wraca do mieszkańców. Ciepłownie na odpady to inwestycje nowoczesne, pozwalające na mniejsze zużycie paliw kopalnych, a w konsekwencji – ograniczenie zanieczyszczeń, które trafiłyby do środowiska przy wydobyciu, późniejszym transporcie i spalaniu tych paliw. Celem wsparcia samorządów, potencjalnych inwestorów w aplikowaniu o dofinansowanie wspomnianych inwestycji, NFOŚiGW organizuje konferencję pn. „Ciepłownie na odpady – inwestycje bezpieczne i zrównoważone”. Rejestracja: https://cieplownianaodpady.abrys.pl/ |
X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2022
Termin: 30 czerwca 2022 r.
Miejsce: Hotel Novotel Warszawa Airport
FORUM GOSPODARKI ODPADAMI SOSEXPO, organizowane od 2011 roku, z powodzeniem umacnia swoją pozycję w katalogu wydarzeń poświęconych gospodarowaniu odpadami. Celem organizowanego Forum jest prezentacja najaktualniejszych tematów i zagadnień dotyczących gospodarki odpadowej i ochrony środowiska. SOSEXPO to również miejsce spotkań przedstawicieli samorządów z producentami, dystrybutorami, a także dostawcami technologii komunalnej z administracją rządową, organizacjami non-profit i ekspertami branżowymi.
Forum co roku podejmuje najbardziej aktualne tematy w branży – tak by uczestnicy konferencji mieli możliwość zarówno zapoznania się z najnowszymi wytycznymi administracyjnymi i pozyskania wiedzy.
Dodatkowo doskonałą możliwość networkingu i pozyskania nowych kontaktów biznesowych stwarza wystawa, na której nowoczesne produkty, maszyny, technologie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w gospodarce odpadami prezentują polskie i zagraniczne firmy działające bezpośrednio i pośrednio w branży gospodarki odpadowej.
W SOSEXPO co roku bierze udział ponad 200 osób w tym: wysokiej rangi przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, środowisk przemysłowych i biznesowych, instytucji publicznych, instytutów badawczo-naukowych, firm odbierającym odpady, organizacji odzysku i podmiotów pośredniczących, stowarzyszeń i izb branżowych, akademickich inkubatorów przedsiębiorczości a także zakładów gospodarowania odpadami.
WYSTAWA
Na stoiskach usytuowanych w pobliżu sal konferencyjnych swoje nowoczesne produkty, maszyny, technologie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w gospodarce odpadami prezentują polskie i zagraniczne firmy działające bezpośrednio i pośrednio w branży gospodarki odpadowej. Do udziału w wystawie zapraszamy firmy prezentujące produkty i rozwiązania z następujących obszarów tematycznych.
PATRONATY
O tym jak ważną dla środowiska gospodarki odpadami jest organizowane od 9 lat Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO świadczą liczne patronaty honorowe i współpraca z czołowymi organizacjami branżowymi.
Patronat honorowy nad kolejnymi edycjami SOSEXPO przyjmowały m.in.: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Prezydent m.st. Warszawy, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Pracodawcy RP oraz Przedsiebiorcy.pl a patronat branżowy: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz NOT.
Więcej informacji i rejestracja: https://sosexpo.ztw.pl/
Zapraszamy do udziału w 26. edycji Konferencji Kompleksowa gospodarka odpadami – Zjazd branży gospodarki odpadami, która odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 2 września 2022 r. w Uniejowie oraz online.
Zgodnie z tradycją spotkamy się na początku września, aby po letnim wypoczynku, móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które czekają branżę odpadową – a ich na pewno nie zabraknie. Patrzymy optymistycznie w przyszłość i tą dobrą energią chcemy się z Państwem podzielić podczas nachodzącej konferencji. W programie znajdziecie wiele pozytywnych przykładów (polskich i zagranicznych) związanych z gospodarką odpadami.
Jakie są główne cele konferencji organizowanej przez Abrys?
– Zjazd branży gospodarki odpadami to coroczne zebranie kluczowych ekspertów, decydentów, praktyków i firm w celu wymiany informacji oraz doświadczeń
– tworzymy platformę wypracowywania rozwiązań dla branży gospodarki odpadami i przekazujemy ją do administracji rządowej oraz popularyzujemy poprzez media Abrys
– tworzymy przestrzeń dla spotkania się grup decydentów, izb oraz stowarzyszeń
– promujemy pozytywne przykłady i najbardziej efektywne rozwiązania prawne, organizacyjne i technologiczne dla branży gospodarki odpadami
Bogaty merytoryczny program znajduje się na stronie: https://kompleksowa.abrys.pl/
Dzięki udziałowi w KGO 2022 nawiążesz nowe kontakty – umożliwiamy przepływ informacji pomiędzy administracją publiczną, nauką, branżą przetwarzania odpadów oraz dostawcami technologii.
Co nas czeka na konferencji?
- 3 dni intensywnych rozmów, prelekcji i wymiany doświadczeń.
- Ponad 20 zaproszonych ekspertów z zakresu tematyki odpadowej.
- Ciekawy program merytoryczny na wysokim poziomie.
- Wyjazd studyjny do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów “Orli Staw” i wiele atrakcji.
Zobacz naszych Ekspertów: Zjazd branży gospodarki odpadami
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej tj. stacjonarnie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz online. Decyzję wyboru formy udziału w konferencji pozostawiamy uczestnikom.
Więcej informacji: https://kompleksowa.abrys.pl/
Koordynator konferencji: Paulina Wolna, tel. 881 932 976, mail: p.wolna@abrys.pl
Klimat i środowisko to słowa, które w ciągu ostatnich kilku lat są odmieniane przez wszystkie przypadki. Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON jest z pewnością jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń gdzie pokazana zostanie bliska perspektywa i przewidywane scenariusze zdarzeń dla gospodarki komunalnej. Podczas kongresu wskazywane są kierunki, w których będzie zmierzała branża.
Kryzys energetyczny, problemy z nadmiarem odpadów, deficyt wody i susza, to problemy które całą branżę zmuszają do szukania rozwiązań. Kongres stanowi przestrzeń do wymiany doświadczeń, które mogą stać się dobrym przykładem i inspiracją dla wielu przedsiębiorstw. Zastanowimy się jak European Green Deal, Fit for 55 oraz system EU ETS będą mogły być realizowane w najbliższym czasie w obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego oraz zmian klimatycznych.
Kongres został podzielony na 4 bloki tematyczne: energia, odpady, woda i klimat oraz biznes, nauka, technologia.
Energia, to sesja, która ma wskazać w jakim miejscu obecnie jesteśmy i co nas czeka. Jak reagować na dynamicznie zmieniające się otoczenie i w jakim stopniu kryzys energetyczny jest realnym zagrożeniem dla branży. Poruszone zostaną zagadnienia efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii czy wykorzystania wodoru.
Jaki wpływ na gospodarowanie odpadami miała pandemia, a obecnie wojna w Ukrainie. Czy będzie możliwe osiągnięcie poziomów recyklingu i jak ROP może na nie wpłynąć? Jak optymalnie wykorzystać potencjał zakładu i zwiększyć jego efektywność energetyczną? To tylko kilka z bardzo istotnych tematów, które znajdują się na liście tematów w sesji poświęconej odpadom.
Woda i klimat to sesja skierowana przede wszystkim do przedstawicieli zakładów wodno-kanalizacyjnych. Wspólnie z ekspertami zastanowimy się nad wyzwaniami, z którymi musi zmierzyć się branża m.in. kwestie związane z taryfami, zagospodarowaniem osadów, bezpieczeństwo sieci, cyberbezpieczeństwo czy zmiany klimatu.
Nauka, biznes, technologia. Wiele z poruszanych podczas Kongresu zagadnień jest interdyscyplinarnych i spotka się z zainteresowaniem ekspertów, niezależnie czy zajmują się odpadami czy gospodarką wodną. Zdajemy sobie sprawę, że spotkanie obu branż (odpadowej i wodno-ściekowej), stwarza niezwykłą przestrzeń do wymiany doświadczeń i pomysłów. Szczególnie w kontekście badań i rozwoju, wykorzystywania kapitału naukowego na potrzeby rozwoju technologii czy doświadczeniem w jaki sposób stwarzać miejsce pracy przyjazne dla każdego.
Kongresowi towarzyszy uroczysta gala, podczas której ogłaszane są wyniki konkursów środowiskowych. Nagrody przyznawane są zarówno instytucjom, przedsiębiorcom, samorządom, fundacjom, jak i osobom indywidualnym, mającym niebagatelny wpływ na gospodarkę odpadami, ochronę klimatu, poprawę jakości powietrza oraz popularyzację właściwych postaw prośrodowiskowych w naszym kraju.
Kongres od lat gromadzi ekspertów, przedstawicieli biznesu, przedsiębiorstw komunalnych działających w tym obszarze oraz organizacje branżowe.
Podczas wydarzenia są poruszane najważniejsze zagadnienia związane z ochroną środowiska,
Serdecznie zapraszamy do udziału.
- Międzynarodowy Klimat Ochrony Środowiska ENVICON odbędzie się 18-19 października w Poznaniu.
Informacje na temat kongresu będą pojawiać się tutaj:
http://envicon.abrys.pl/ oraz https://www.facebook.com/envicon.abrys/
Informacje o konkursach https://abrys.pl/konkursy/
Sekretarz generalny Kongresu, Jaśmina Labus, 784 036 987, j.labus@abrys.pl
Krajowa Izba Gospodarcza wspólnie z Polską Izby Gospodarki Odpadami oraz Izbą Branży Komunalnej zapraszają na konferencję on-line: „Wyzwania GOZ a konkurencja na rynku gospodarki odpadami komunalnymi”, która odbędzie się 9 listopada 2022 r. w godzinach 9.30-13.00 w Krajowej Izbie Gospodarczej. Patronat nad konferencją objął Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Organizowane przez nas wydarzenie ma charakter ekspercki i odbędzie się w formie hybrydowej. W spotkaniu stacjonarnym w siedzibie KIG weźmie udział wąskie grono ekspertów w tym przedstawicieli izb, organizacji branżowych oraz odpowiedzialnej za sektor gospodarki odpadami administracji rządowej i samorządowej. Głównym celem konferencji jest wypracowanie optymalnych modeli funkcjonowania rynku gospodarowania odpadami wspierających realizację wysokich celów GOZ przez Polskę. Eksperci branżowi wskazują na istnienie wielu barier rozwojowych, które dzisiaj poważnie utrudniają wdrażanie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w gospodarce odpadami, jak również wskazują na konieczność rozwoju konkurencyjnego rynku, który w sposób najbardziej efektywny będzie w stanie wykorzystać fundusze pomocowe dla wdrażania nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań na rzecz zagospodarowania odpadów. Dla realizacji wysokich celów GOZ, w tym budowy nowoczesnej i efektywnej gospodarki odpadami w Polsce niezwykle istotny jest transparentny i konkurencyjny rynek. Ma to szczególne znaczenie wobec konieczności dokonania wielomiliardowych inwestycji w sektorze gospodarki odpadami w najbliższych latach, w tym przez podmioty z grupy MŚP.
Wierzymy, że w oparciu o partnerski dialog uczestników rynku uda się wypracować konstruktywne wnioski na rzecz rozwoju sektora gospodarki odpadami komunalnymi wobec wysokich celów GOZ do wykonania w najbliższych latach.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w konferencji wirtualnie, po uprzedniej rejestracji pod linkiem poniżej
Program spotkania >>> TUTAJ
Kontakt:
Agnieszka Buze
abuze@kig.pl
tel. 22 630 96 20
Zapraszamy do udziału w 19. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 22 – 24 listopada 2022 r. w Gdańsku.
W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in: wpływ European Green Deal oraz pakietu Fit For 55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE), perspektywy budowy w Polsce, kolejnych lokalnych IOE oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji, możliwości dofinansowania ze środków krajowych, uwarunkowania technologiczne oraz akceptacja społeczna budowy nowych instalacji z uwzględnieniem 6-cio letnich już doświadczeń eksploatacyjnych funkcjonujących IOE, techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami, modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania wysokokalorycznej frakcji odpadów czy nowy image IOE, jako źródeł zielonej energii, zielonego wodoru i negatywnej emisji CO2. Konferencja jest organizowana w czasie, gdy z jednej strony pojawiają się perspektywy budowy w Polsce kilkunastu nowych IOE, a z drugiej strony Komisja Europejska poprzez akt delegowany zwany Taksonomią stawia takie instalacje na cenzurowanym a Parlament Europejski wskazuje na konieczność objęcia regulacjami ETS.
Biorąc pod uwagę wymagania GOZ w perspektywie 2035 nasza poprzednia konferencja bezsprzecznie wykazała, że bez udziału w systemie gospodarki odpadami IOE nie jest możliwe spełnienie tych wymagań. Kwestią nadal otwartą pozostaje jedynie skala luki inwestycyjnej w tym zakresie, choć poziom 2,5 mln ton wydaje się najbardziej realny w odniesieniu do 2035. Kilkadziesiąt lokalnych ciepłowni opartych na paliwie węglowym już podjęło decyzję gruntownej modernizacji rozważając możliwość budowy bloków zasilanych suwerennym wobec węgla i gazu paliwem z odpadów. Każda z zaplanowanych IOE musi zmierzyć się nieuniknionym sprzeciwem lokalnej społeczności, a te najbardziej zaawansowane projekty są tego najlepszym przykładem. Czy inwestorzy będą w stanie jasno przedstawić korzyści z uruchomienia w systemie ciepłowniczym takiej instalacji i zjednać sobie mieszkańców pozostaje pytaniem otwartym, aktualnie jednak, wobec powszechnie znanej sytuacji odnośnie cen i braku konwencjonalnych paliw dla systemów ciepłowniczych, opcja paliwowa oparta na wysokokalorycznej frakcji odpadów zyskuje dodatkowe argumenty.
Wszystkie te tematy poruszone zostaną zarówno w formie prezentacji jak i paneli podczas naszej konferencji, która jest niewątpliwie największym krajowym forum wymiany doświadczeń specjalistów z branży odzysku energii z odpadów. Spotkanie to od lat gromadzi od 150 do 300 słuchaczy i wiele krajowych i zagranicznych firm aktywnie działających w branży WtE. Do współpracy i wygłoszenia referatów zaprosiliśmy Confederation od European Waste to Energy Plants (CEWEP), Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów (SPEO) oraz Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) i jesteśmy pewni, że w tym gronie zdefiniujemy kierunki oraz perspektywy dalszego rozwoju branży odzysku energii z odpadów w naszym kraju.
Serdecznie Państwa zapraszamy, a w aneksie konferencji oferujemy zwiedzanie ZTPO w Gdańsku na finiszu swojej budowy.
Do zobaczenia w Gdańsku!
RADA PROGRAMOWA
dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
DYREKTOR RADY PROGRAMOWEJ
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński
Politechnika Łódzka
Stowarzyszenie Producentów Energii
z Odpadów
Alina Pisiecka
Sławomir Kiszkurno
Port Czystej Energii
TEKOpro
Piotr Dedejczyk-Macieliński
PreZero
Szymon Cegielski
Abrys
Piotr Matuszewski
PROGRAM KONFERENCJI
DZIEŃ I
22 LISTOPADA 2022 r. (WTOREK)
Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)
INSTALACJE ODZYSKU ENERGII Z ODPADÓW – PERSPEKTYWY W KONTEKŚCIE TAKSONOMII I PROBLEMÓW NA RYNKU ENERGII
SESJA I
Prowadzący: dr hab. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Wsparcie dla inwestycji odzysku energii z odpadów
Niedobór spalarni odpadów w Polsce – kontrowersje i perspektywy finansowania
Taksonomia, ETS, energia odpadowa – bieżące spojrzenie CEWEP na problemy branży
Marta Gurin, CEWEP
Wsparcie dla inwestycji termicznego przekształcania odpadów z PFR
Wpływ aktualnych uwarunkowań prawnych i gospodarczych na działalność obecnie funkcjonujących instalacji
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Czas na pytania
Przerwa na kawę
NOWE INSTALACJE ODZYSKU ENERGII – REALNE SZANSE NA PODWOJENIE MOCY
PANEL DYSKUSYJNY
Prowadzący: Tomasz Szymkowiak, Abrys
Zagadnienia:
– realność zapowiedzi budowy kilkunastu nowych instalacji. Bariery w realizacji i ich pokonywanie
– zwiększanie mocy ITPO w kontekście problemów na rynku energii
– wpływ regulacji europejskich (ETS, taksonomia) na funkcjonowanie działających i planowanych ITPOK
– w poszukiwaniu źródeł finansowania nowych niezbędnych inwestycji
Paneliści:
Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich
Tomasz Uciński, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia
Jacek Szymczak, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
SESJA II
PERSPEKTYWY BUDOWY NOWYCH INSTALACJI I ROZBUDOWY ISTNIEJĄCYCH
Prowadzący: Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Jak przeprowadzić rozbudowę instalacji oraz zwiększyć jej moc siedmiokrotnie?
Wykorzystanie odpadów w systemach ciepłowniczych, a system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL
Walka o budowę ITPO w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Henryk Borczyk, Urząd GZM
Wystąpienie partnera generalnego
Piotr Dedejczyk-Macieliński, TEKOpro
Przerwa na lunch
Elektrociepłownia zasilana odpadami komunalnymi
Sortowanie odpadów przed procesem spalania – maksymalizacja poziomów recyklingu dla wartościowych frakcji materiałowych
Michał Bula, TOMRA
Rola samorządu i społeczności lokalnej w procesie inwestycyjnym – droga do konfliktu bądź porozumienia
Piotr Talaga, Abrys
Energia z odpadów – doradztwo finansowania dłużnego, preferencyjnego transakcyjnego dla realizacji zadań inwestycyjnych
Agnieszka Spodzieja, BOŚ
Modernizacja ciepłownictwa w kierunku energii z odpadów
Zakłady Odzysku Energii jako element dekarbonizacji systemów ciepłowniczych na przykładzie Veolia Term
w Zamościu, Kraśniku i Chrzanowie
Maciej Osysko, Veolia
Budowa Portu Czystej Energii w Gdańsku szansą dla mieszkańców i środowiska
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Czas na pytania
Zakończenie pierwszego dnia obrad
Uroczysta kolacja w stylu Hollywood
DZIEŃ II
23 LISTOPADA 2022 r. (ŚRODA)
Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)
SESJA III
ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE I EKSPLOATACYJNE DLA ITPOK
Prowadzący: Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia
Waste-to-Energy w dobie dekarbonizacji
dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Doświadczenie eksploatacyjne na instalacjach TPO
Ewa Zembalowska, TIRU Paprec
Sprawność energetyczna ITPO – analiza techniczno-ekonomiczna w aspekcie aktualnych cen energii
dr inż. Sebastian Majkowski, PROMONT
Wychwytywanie CO2 i produkcja zielonego metanu (CH4) jako domknięcie obiegu zamkniętego w instalacji odzysku energii
Józef Neterowicz, Eco Smart Partner
VITULUS – nowy koncept technologiczny Leroux & Lotz dla ciepłownictwa w segmencie 10 MWth
– synergia wieloletniego doświadczenia pioniera i doskonałości inżynieryjnej
Xavier Forcet, LLT
Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, SOLVAY
Doświadczenie eksploatacyjne ITPOK Poznań
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia
Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, UNISOFT
Przygotowanie paliw RDF dla sektora energetyki cieplnej na przykładzie rozwiązań firmy VECOPLAN
Ireneusz Suszyna, Vecoplan
Pierwsza międzynarodowa norma dot. systemu zbierania i przetwarzania danych (komputer emisyjny) oraz jej implementacja w systemie monitoringu emisji ABB
Tomasz Augustyn, ABB
Czas na pytania
Przerwa na kawę
SESJA IV
ODZYSK ENERGII Z ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH, NIEBEZPIECZNYCH I MEDYCZNYCH
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka
Konsekwencje tzw. konkluzji BAT nie tylko dla ITPOK
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka
ONE HAND FRENCH SOLUTION – technologia spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych
Armen GARIBIAN, ATI Industries, Emmanuel BRUNIAU, Maguin (firmy są reprezentowane przez EXP-PECO Conseil i Andrzeja Bednarza)
Przetwarzanie niebezpiecznych odpadów po procesowych ze spalania odpadów komunalnych
Henryk Siodmok, MO-BRUK
Influencer marketing jako narzędzie edukacji o odpadach medycznych i ich termicznym unieszkodliwianiu
Małgorzata Rdest, EMKA
Zagospodarowanie energetyczne zużytych wyrobów medycznych – studium przypadku ZPZTPO
Karina Szafranek-Braś, Związek Pracodawców Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów Przemysłowych i Medycznych na Rzecz Ochrony Zdrowia i Środowiska
Odpady medyczne oraz sposoby ich dalszego zagospodarowania
Damian Arabas, REMONDIS MEDISON
Czas na pytania
Zakończenie konferencji
Czas na lunch
DZIEŃ III
24 LISTOPADA 2022 r. (CZWARTEK)
WYJAZD TECHNICZNY
Ul. Jabłoniowa 55, 80-175 Gdańsk
ZAKŁAD TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW W GDAŃSKU
Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku
to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Ciepło i energia elektryczna z odpadów są energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Uwzględniając koszty związane z obowiązkiem dostosowania instalacji do nowych wymogów BAT koszt instalacji wyniesie blisko 600 mln zł, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm WEBUILD, Termomeccanica Ecologia i TIRU. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku.
Dlaczego warto wziąć udział?
Wydarzenie to tradycyjnie otwiera sezon konferencji w branży odpadowej. Ostatnie zmiany w polskim prawie skłaniają do analizy systemu gospodarki odpadami i podjęcia działań w celu sprostania nowym wymaganiom. Podczas konferencji zostaną omówione najbardziej aktualne tematy związane z zachodzącymi w branży zmianami. Zaprezentujemy przykłady inwestycji godnych naśladowania i umożliwimy uczestnikom spotkanie się ze specjalistami i ekspertami. Trzeciego dnia konferencji odwiedzimy Zakład uzdatniania stłuczki szklanej w Lublińcu, w którym poddawana recyklingowi jest stłuczka szkła opakowaniowego, zbierana selektywnie w zielonych pojemnikach lub workach.
Najważniejsze, zaplanowane sesje podczas konferencji:
1. Ramy prawne i organizacyjne systemu selektywnej zbiórki, segregacji i recyklingu odpadów
2. Jak zapewnić wysoką jakość i ekonomikę selektywnej zbiórki odpadów?
3. Rynek surowców z odpadów w Polsce – efektywność zagospodarowania i koszty
4. Selektywna zbiórka bioodpadów – kluczem do osiągnięcia poziomów recyklingu i odzysku energii
Konferencja jest jedynym wydarzeniem w branży, które w tak kompleksowy sposób porusza tematykę selektywnej zbiórki, segregacji i recyklingu odpadów. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i spotkania w gronie ekspertów i praktyków już w styczniu 2023 r.
Szczegóły: https://selektywna.abrys.pl/?fbclid=IwAR1SYxBb-pTAiRuJsPP3XWcdOvEI8NcbGhOCy_rHxDokF83MmiQTzX0_Rb8
Jak powinien wyglądać system wsparcia dla biometanu? W jaki sposób zwiększyć jego udział w przemyśle? Jak będą wyglądać biogazowe trendy jutra? Na te pytania odpowiemy podczas majowego 6. Kongresu Biometanu.6. Kongres Biometanu będzie okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy, wyznaczenia celów na przyszłość oraz miejscem do omówienia wyzwań dotyczących produkcji biometanu w Polsce.
6 Kongres Biometanu_2023_program
Szczegóły programu i rejestracja: https://magazynbiomasa.pl/6-kongres-biometanu-zobacz-program-wydarzenia/?fbclid=IwAR31dHURlO5MsQgViN-jF-Cf2xQVbCBDo1UEE9j-nXZoUVCc6CZi0Y90QZs