sobota, 22 czerwca, 2024

ZAPOWIEDZI WAŻNYCH BRANŻOWYCH TARGÓW, KONFERENCJI I SEMINARIÓW


cze
12
wt.
2018
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA LOGISTYKA ODZYSKU – OPAKOWANIA, Wrocław
cze 12 – cze 13 całodniowy
sty
29
wt.
2019
15. Międzynarodowa Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów, ABRYS, Rzeszów
sty 29 – sty 31 całodniowy
15. Międzynarodowa Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów, ABRYS, Rzeszów

Priorytetowymi tematami konferencji będą zagadnienia związane z uwarunkowaniami budowy i funkcjonowania instalacji, termicznym przekształcaniem odpadów i jej miejscu w gospodarce o obiegu zamkniętym. Specjaliści z Polski i zagraniczni eksperci opowiedzą o doświadczeniach z eksploatacji instalacji WtE oraz zagospodarowaniu odpadów procesowych. Omówione zostaną problemy, wyzwania, przyszłość instalacji odzysku energii z odpadów oraz rozwiązania technologiczne.

Omówimy szeroko kluczowe tematy nurtujące obecnie branżę WtE, czyli perspektywę zakwalifikowania żużli jako odpadów niebezpiecznych, zakaz finansowania instalacji WtE procedowany w Parlamencie Europejskim oraz perspektywę 2030, czyli możliwy zakaz przetwarzania odpadów w ITPOK.

Trzeciego dnia jako pierwsi zwiedzimy wewnątrz nowo otwartą Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.

Konferencja od lat jest największym spotkaniem branży WtE w Polsce. Wydarzenie kierowane jest do przedstawicieli firm, prezesów spalarni odpadów, operatorów instalacji, reprezentantów administracji samorządowej, przedstawicieli komunalnych zakładów zagospodarowania odpadów, specjalistów ds. gospodarki odpadami oraz ds. ochrony środowiska.

Przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji w trakcie konferencji. Będzie to m.in. kolacja na zakończenie pierwszego dnia obrad w stylu PRL, zwiedzanie Starego Miasta w Rzeszowie oraz Podziemnej Trasy Turystycznej z przewodnikiem.

Miejsce konferencji: Hilton Garden Inn Rzeszów, Al. Kopisto 1, Rzeszów 

Zapraszamy do zapoznania się z programem.

kwi
16
wt.
2019
5. edycja seminarium „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania”, CBE Polska, Warszawa.
kwi 16 całodniowy
5. edycja seminarium „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania", CBE Polska, Warszawa.
Wykorzystywanie jak największej ilości popiołów, żużli i innych mineralnych materiałów odpadowych zamiast kruszyw naturalnych jest ekonomicznie i ekologicznie uzasadnione. Nowe technologie umożliwiają zagospodarowywanie UPS-ów w coraz efektywniejszy sposób, jednak regulacje nie zawsze umożliwiają wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Z drugiej strony problem ubocznych produktów spalania został zauważony przez Komisję Europejską i kolejne etapy modelu GOZ (Gospodarki o Obiegu Zamkniętym) mogą znacznie usprawnić unieszkodliwianie UPS-ów.
Zainteresowanych tematyką zapraszamy do udziału w piątej edycji seminarium pt. „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania”, które odbędzie się 16 kwietnia 2019 w Warszawie.

Po zakończeniu części merytorycznej zapraszamy uczestników na wizytę studyjną w Zakładzie Separacji Popiołów Siekierki. Spółka powstała 2014 roku, w celu przeprowadzenia inwestycji polegającej na wybudowaniu instalacji separacji popiołów lotnych powstających w EC Siekierki, w oparciu o technologię separacji na drodze tryboelektrycznej oraz jej późniejszej eksploatacji. Zadanie polegające na wybudowaniu Zakładu separacji popiołów zostało zrealizowane w części pozwalającej na uruchomienie produkcji w grudniu 2017 roku. W wyniku przeprowadzenia procesu separacji popiołu lotnego uzyskuje się dwa produkty:

 • popiół ProAsh® o zawartości części palnych, poniżej 5%, który jest poszukiwanym surowcem do produkcji cementu i betonu,
 • paliwo Hicarbon o zawartości części palnych ponad 30% i wartości opałowej ok. 10-11 MJ/kg przeznaczony do ponownego spalania w celu produkcji energii.

Wśród najważniejszych zagadnień seminarium:

 • Regulacje, definicje i normy dla ubocznych produktów spalania
 • Rekomendowane metody zarządzania pozostałościami z procesu produkcyjnego
 • Realizowanie obowiązków zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym
 • Pożądane praktyki w zakresie magazynowania, dostaw, odbiorów oraz przetwarzania UPS-ów
 • Popioły i żużle po termicznym odzysku energii z odpadów komunalnych
 • Metodologia badań i ocena jakości ubocznych produktów spalania, odpadów z odsiarczania etc.
 • Problematyka zagospodarowania UPS i związanych z tym inwestycji

Seminarium kierujemy przede wszystkim do:

 • energetyki zawodowej
 • ciepłownictwa
 • spalarni odpadów
 • przemysłu budowlanego, drogowego, kolejowego
 • sektora cementowego, ceramicznego, kruszyw, gipsowego, chemicznego,
 • przedsiębiorstw wapienniczych, hutniczych, odlewniczych, komunalnych, górniczych i rekultywacyjnych
 • podmiotów współpracujących ze wyżej wymienionymi w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów spalania
Wydarzenie wchodzi w skład cyklu projektów dotyczących rozliczania, bilansowania oraz monitorowania jakości paliw stałych (węgla, wyrobów węglowych, biomasy, RDF-u i SRF-u) oraz ubocznych produktów ich spalania. We wspomnianych wydarzeniach łącznie brało udział ponad 1000 uczestników reprezentujących w głównej mierze branże paliw i wytwarzania, a także podmiotów z nimi współpracujących.
lis
26
wt.
2019
16. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów – nowe perspektywy dla lokalnych instalacji WtE w Polsce, ABRYS, Katowice
lis 26 – lis 28 całodniowy

 

Szanowni Państwo,

Jakie są realia współspalania odpadów w energetyce? Czy są szanse na zagospodarowanie frakcji kalorycznej w lokalnych elektrociepłowniach? Jakie są bariery wykorzystania energii z odpadów w ciepłownictwie?

Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas 16. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – nowe perspektywy dla lokalnych instalacji WtE w Polsce, pod Patronatem Honorowym Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Wydarzenie na które już dziś Państwa zapraszamy odbędzie się w dniach 26 – 28 listopada 2019 roku w Hotelu Novotel Katowice Centrum (al. Roździeńskiego 16, 40-202 Katowice).

W trakcie konferencji zostaną poruszone najważniejsze tematy związane z branżą energii z odpadów: m.in. uwarunkowania budowy i funkcjonowania instalacji, proces termicznego przekształcania odpadów i jego miejsce w gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusji zostaną poddane także tematy nurtujące aktualnie branżę, takie jak możliwość finansowania instalacji „Waste to Energy” ze środków krajowych, sytuację obecnych i przyszłych instalacji w świetle ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czy kogenerację.

W trakcie tej edycji wydarzenia szczególna uwagę chcemy zwrócić na możliwości współspalania odpadów w krajowej, lokalnej energetyce. W programie przewidziane są wystąpienia przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw energetyki cieplnej z miast, które planują budowę lokalnej instalacji do termicznego przekształcania odpadów – będzie to m.in. Zamość, Stalowa Wola czy Radom.

Konferencja organizowana jest w ramach cyklu związanego z gospodarką odpadami  i jest jednym z głównych krajowych forów wymiany doświadczeń dotyczących branży ochrony środowiska, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez branżowych. Spotkanie to od lat gromadzi od 150 do 300 osób aktywnie działających w branży WtE.

Program wydarzenia można śledzić pod linkiem: https://tiny.pl/tplc7

Link do rejestracji online na konferencję: https://termiczneprzeksztalcanieodpadow.konfeo.com/pl/groups

Strona wydarzenia: https://termiczne.abrys.pl/

Zapraszamy również do wydarzenia Facebook: https://www.facebook.com/events/497622764423457/?active_tab=about

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z koordynatorem wydarzenia:
Mateusz Dziurlikowski
T: +48 784 036 990
e-mail: m.dziurlikowski@abrys.pl

 

mar
5
czw.
2020
IX edycja konferencji – Forum Spalania Biomasy i Odpadów, CBE Polska, Katowice
mar 5 całodniowy

Zapraszamy Państwa na kolejną edycję konferencji na temat wykorzystania biomasy i odpadów na cele energetyczne – IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które odbędzie się 5 marca 2020 roku w Katowicach.

IX edycja Forum będzie koncentrować się na możliwościach rynków biomasy i odpadów, w szczególności na obszarach biznesowych, prawnych i technicznych. Eksperci ocenią potencjał biomasy oraz paliw alternatywnych (RDF, SRF) na rynku i będą dyskutować na temat polityki rozwoju branży WTE (waste to energy) oraz zaprezentują najnowsze wdrożenia inwestycyjne z rynku.

Do udziału w konferencji zapraszamy: wytwórców ciepła i energii elektrycznej, producentów i dystrybutorów biomasy, paliw alternatywnych itp., przemysł energochłonny, dostawców rozwiązań i technologii, przedstawicieli inwestorów realizujących projekty budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów, bloków biomasowych itp., przedstawicieli jednostek sektora publicznego, przedsiębiorstwa sektora komunalnego, podmioty kontrolujące jakość paliw, zakłady zagospodarowania odpadów, firmy projektowo-inżynieryjne i doradcze, kancelarie prawne oraz wszystkich zainteresowanych.

Program wydarzenia oraz inne szczegóły znajdą Państwo pod linkiem https://cbepolska.pl/pl/ix-forum-spalania-biomasy-i-odpadow.html

maj
27
śr.
2020
VI seminarium on-line: Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania, CBE Polska
maj 27@09:30 – 13:45

Wykorzystywanie jak największej ilości popiołów, żużli i innych mineralnych materiałów odpadowych zamiast kruszyw naturalnych jest ekonomicznie i ekologicznie uzasadnione. Nowe technologie umożliwiają zagospodarowywanie UPS-ów w coraz efektywniejszy sposób, jednak regulacje nie zawsze umożliwiają wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Z drugiej strony problem ubocznych produktów spalania został zauważony przez Komisję Europejską i kolejne etapy modelu GOZ (Gospodarki o Obiegu Zamkniętym) mogą znacznie usprawnić unieszkodliwianie UPS-ów.

Zainteresowanych tematyką zapraszamy do udziału w szóstej edycji Seminarium pt. „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania”, które odbędzie się 27 maja 2020 roku.

Głównym celem wydarzenia jest zebranie ekspertów z rynku, którzy w ramach dyskusji zdefiniują bariery blokujące powszechne zastosowanie UPSów. Reprezentanci firm nawiążą nowe współprace które będą dążyły do wspólnych projektów zarówno badawczych jak i inwestycyjnych.


Wśród najważniejszych zagadnień seminarium:

 • Regulacje, definicje i normy dla ubocznych produktów spalania
 • Rekomendowane metody zarządzania pozostałościami z procesu produkcyjnego
 • Realizowanie obowiązków zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym
 • Pożądane praktyki w zakresie magazynowania, dostaw, odbiorów oraz przetwarzania UPS-ów
 • Popioły i żużle po termicznym odzysku energii z odpadów komunalnych
 • Metodologia badań i ocena jakości ubocznych produktów spalania, odpadów z odsiarczania etc.
 • Problematyka zagospodarowania UPS i związanych z tym inwestycji

Seminarium kierujemy przede wszystkim do:

 • energetyki zawodowej
 • ciepłownictwa
 • spalarni odpadów
 • przemysłu budowlanego, drogowego, kolejowego
 • sektora cementowego, ceramicznego, kruszyw, gipsowego, chemicznego,
 • przedsiębiorstw wapienniczych, hutniczych, odlewniczych, komunalnych, górniczych i rekultywacyjnych
 • podmiotów współpracujących ze wyżej wymienionymi w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów spalania

Wydarzenie wchodzi w skład cyklu projektów dotyczących rozliczania, bilansowania oraz monitorowania jakości paliw stałych (węgla, wyrobów węglowych, biomasy, RDF-u i SRF-u) oraz ubocznych produktów ich spalania. We wspomnianych wydarzeniach łącznie brało udział ponad 1000 uczestników reprezentujących w głównej mierze branże paliw i wytwarzania, a także podmiotów z nimi współpracujących.

Informacje organizacyjne, program oraz formularz zgłoszenia: https://cbepolska.pl/pl/vi-seminarium-zagospodarowanie-ups.html

lis
24
wt.
2020
17. Konferencja on-line: Termiczne przekształcanie odpadów, ABRYS.
lis 24 – lis 25 całodniowy

Zapraszamy Państwa do udziału w 17. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada. W związku z sytuacją epidemiologiczną podjęliśmy decyzję, że konferencja odbędzie się tylko w formie online.

Zgodnie z tradycją spotkamy się pod koniec listopada – tym razem w wersji online – aby móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które czekają branżę Waste to Energy w Polsce – a ich na pewno nie zabraknie.

W trakcie konferencji poprzez wystąpienia i panele dyskusyjne, zostaną poruszone najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące termicznego przekształcania odpadów, a będą to m.in.:

– plany resortu klimatu co do budowy kolejnych instalacji odzyskujących energię z odpadów
– uwarunkowania prawne i ekonomiczne instalacji WtE
– dialog między społecznością lokalną a samorządem planującym budowę spalarni
– proces termicznego przekształcania odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami
– bieżąca eksploatacja zakładów, w tym utrzymanie ruchu oraz zagospodarowanie odpadów procesowych
– termiczne zagospodarowanie frakcji palnej w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej

Konferencja jest jednym z najbardziej liczących się wydarzeń poświęconym aktualnym tematom termicznego przekształcania odpadów co potwierdza liczba uczestników konferencji – blisko 300 osób na poprzedniej edycji. To spotkanie mające długoletnią tradycję podczas którego gromadzą się  przedstawiciele zakładów gospodarowania odpadami, samorządów, firm dostarczających technologie oraz świata nauki. Na bogaty program konferencji składają się liczne wystąpienia profesjonalistów oraz dyskusje.

Zapraszamy serdecznie.

 1. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów

24-25.11.2020 r.

Organizator: Abrys

Osoba do kontaktu: Olga Rosiak, o.rosiak@abrys.pl, 784 036 989

Podstrona konferencji: https://termiczne.abrys.pl/

Strona do rejestracji: https://termiczne2020.konfeo.com/pl/groups

Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/330569731559406

lut
24
śr.
2021
XIII Konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”, on-line, Nowa Energia
lut 24 – lut 25 całodniowy
XIII Konferencja „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych - technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”, on-line, Nowa Energia

Wydawnictwo „Nowa Energia” zaprasza do udziału w XIII Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”, która odbędzie się w dniach 24-25 lutego 2021 w formule on-line.

Moderatorem Konferencji będzie dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. PŁ z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Partner Prawny: DR KRYSTIAN ZIEMSKI & PARTNERS KANCELARIA PRAWNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA
“COMPER” FORNALCZYK I WSPÓLNICY Spółka Jawna
Partner Technologiczny: SUMITOMO SHI FW ENERGIA POLSKA Sp. z o.o.
Valmet
Współpraca: Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów

Celem Konferencji jest zaprezentowanie aspektów prawnych i możliwości finansowania inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych, przedstawienie doświadczeń firm działających na rynku polskim i zagranicznym w zakresie realizacji tego typu inwestycji oraz możliwości zastosowania nowoczesnych technologii.

Zakres tematyczny Konferencji obejmować będzie:

 • bieżący stan realizacji projektów TPOK,
 • realizacja mniejszych ITPOK – planowane projekty, formuła PPP – kolejne realizacje i doświadczenia,
 • certyfikacja energii i ciepła wyprodukowanego w ITPOK,
 • instalacje: odsiarczania, odpylania, odazotowania spalin,
 • technologie zagospodarowania odpadów po procesach TPOK,
 • odbiór ciepła i prądu, obsługa techniczna spalarni – wykwalifikowana kadra.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli samorządów, inwestorów, przedsiębiorstw komunalnych – przyszłych użytkowników zakładów TPOK, przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych – przyszłych odbiorców energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w procesie TPOK oraz zainteresowanych instytucji, organizacji i firm. Są to m. in. przedstawiciele Forum Beneficjentów Projektów Spalarniowych (Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa).

Rejestracji można dokonać do 10 lutego 2021.

Relacja z 2020 r. – | – Relacja z 2019 r. – | – Relacja z 2018 r.

Więcej: https://konferencje.nowa-energia.com.pl/tpok/2021/

 

kwi
29
czw.
2021
Webinarium: Energia z odpadów, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
kwi 29@12:00 – 13:30
Webinarium: Energia z odpadów, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu

 Zamykamy obiegi surowców – energia z odpadów

29 kwietnia 2021 r., godz. 12.00-13.30, on-line  ZOOM

Udział bezpłatny

Agenda

Otwarcie 

Marcin Musiał, Targi Kielce i Katarzyna Błachowicz, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu

 • Energia pozyskiwana z bioodpadów – biogazowni

prof. dr hab. inż. Jacek Dach,  Kierownik Pracowni Ekotechnologii, Katedra Inżynierii Biosystemów, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznania

 

 • Biogospodarka cyrkularna w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych

dr hab. inż. Danuta Ciechańska, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki

 

 • Nowe modele cyrkularne – enzymatyczne przetwarzanie organicznej frakcji odpadów komunalnych: Bioren

dr Magdalena Muradin, Katedra Zarządzania Jakością, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

 

 • Niewykorzystany potencjał RDF w Polsce

mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Sesja Q&A

 

Odbiorcy: zakłady przetwarzania odpadów komunalnych, sektor spożywczy, producenci paliw alternatywnych, ciepłownictwo, nauka, cementownie

 

REJESTRACJA

https://www.targikielce.pl/ekotech/wydarzenia-towarzyszace/konferencja-energia-z-odpadow/rejestracja-udzialu

maj
11
wt.
2021
3. Konferencja Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, ABRYS, online
maj 11 całodniowy
3. Konferencja Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, ABRYS, online

Zapraszamy do udziału w 3. Konferencji online Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, która odbędzie się w dniu 11 maja 2021 r.

Konferencja organizowana jest przez Abrys we współpracy z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i skierowana jest do wszystkich ciepłowni planujących w najbliższych latach modernizację swoich instalacji. Zaprezentujemy uwarunkowania prawne, finansowe oraz techniczne modernizacji takich instalacji w kierunku zasilania odpadami komunalnymi. Przedstawimy wszystkie „za i przeciw” takiego rozwiązania oraz stworzymy płaszczyznę do dyskusji między branżą odpadową a ciepłowniczą.

Podczas tej edycji konferencji skupimy się na zaprezentowaniu zagranicznych doświadczeń w budowie i eksploatacji instalacji o przepustowości od 20 tys. ton/rok do ponad 100 tys. ton/rok. Zaprezentujemy instalacje ze Szwecji, Francji, Danii i Niemiec.

Wierzymy, że taki kierunek modernizacji źródeł ciepła będzie korzystny zarówno dla operatorów ciepłowni, elektrociepłowni, branży odpadowej, jak i samorządów. Przyszłość funkcjonowania ciepłownictwa systemowego w Polsce będzie musiała opierać się na nowych źródłach energii.

Zapraszamy Państwa do włączenia się w dyskusję nad modernizacją źródeł ciepła w kierunku energetycznego przetwarzania odpadów. Dla członków IGCP organizatorzy zapewniają specjalną niższą cenę uczestnictwa.

Program i rejestracja: https://modernizacjacieplowni.abrys.pl/

gru
22
śr.
2021
Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych, NFOŚiGW, on-line
gru 22@09:00 – 15:30
Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych, NFOŚiGW, on-line

NFOŚiGW zaprasza na warsztat on-line „Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych” dla Wnioskodawców zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie w ramach programu 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne na przedsięwzięcia polegające na budowie nowych, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów wytworzonych z odpadów komunalnych z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Szkolenie odbędzie się w dniu 22 grudnia 2021 r. w godz. 09.00 – 15.30.

W trakcie szkolenia omówione zostaną:

– rola ITPO w gospodarce odpadami i ciepłownictwie,

– formy i warunki udzielania dofinansowania (NFOŚiGW), w tym:

– formularz wniosku o dofinansowanie wraz z listą wymaganych załączników,

– szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć,

– zagadnienia związane z pomocą publiczną.

– formy i warunki udzielania dofinansowania (BOŚ, Pekao SA).

Link do rejestracji: https://app.livestorm.co/transmisjalive/szkolenie-on-line-dla-wnioskodawcow-w-ramach-programu-21-racjonalna-gospodarka-odpadami-czesc-3

cze
22
śr.
2022
„Ciepłownie na odpady – inwestycje bezpieczne i zrównoważone”, ABRYS, bezpłatna konferencja hybrydowa
cze 22 całodniowy
lis
22
wt.
2022
19. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów Odzysk Energii, ABRYS, Gdańsk i online
lis 22 – lis 24 całodniowy

Zapraszamy do udziału w 19. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 22 – 24 listopada 2022 r. w Gdańsku.
W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in: wpływ European Green Deal oraz pakietu Fit For 55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE), perspektywy budowy w Polsce, kolejnych lokalnych IOE oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji, możliwości dofinansowania ze środków krajowych, uwarunkowania technologiczne oraz akceptacja społeczna budowy nowych instalacji z uwzględnieniem 6-cio letnich już doświadczeń eksploatacyjnych funkcjonujących IOE, techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami, modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania wysokokalorycznej frakcji odpadów czy nowy image IOE, jako źródeł zielonej energii, zielonego wodoru i negatywnej emisji CO2. Konferencja jest organizowana w czasie, gdy z jednej strony pojawiają się perspektywy budowy w Polsce kilkunastu nowych IOE, a z drugiej strony Komisja Europejska poprzez akt delegowany zwany Taksonomią stawia takie instalacje na cenzurowanym a Parlament Europejski wskazuje na konieczność objęcia regulacjami ETS.

Biorąc pod uwagę wymagania GOZ w perspektywie 2035 nasza poprzednia konferencja bezsprzecznie wykazała, że bez udziału w systemie gospodarki odpadami IOE nie jest możliwe spełnienie tych wymagań. Kwestią nadal otwartą pozostaje jedynie skala luki inwestycyjnej w tym zakresie, choć poziom 2,5 mln ton wydaje się najbardziej realny w odniesieniu do 2035. Kilkadziesiąt lokalnych ciepłowni opartych na paliwie węglowym już podjęło decyzję gruntownej modernizacji rozważając możliwość budowy bloków zasilanych suwerennym wobec węgla i gazu paliwem z odpadów. Każda z zaplanowanych IOE musi zmierzyć się nieuniknionym sprzeciwem lokalnej społeczności, a te najbardziej zaawansowane projekty są tego najlepszym przykładem. Czy inwestorzy będą w stanie jasno przedstawić korzyści z uruchomienia w systemie ciepłowniczym takiej instalacji i zjednać sobie mieszkańców pozostaje pytaniem otwartym, aktualnie jednak, wobec powszechnie znanej sytuacji odnośnie cen i braku konwencjonalnych paliw dla systemów ciepłowniczych, opcja paliwowa oparta na wysokokalorycznej frakcji odpadów zyskuje dodatkowe argumenty.

Wszystkie te tematy poruszone zostaną zarówno w formie prezentacji jak i paneli podczas naszej konferencji, która jest niewątpliwie największym krajowym forum wymiany doświadczeń specjalistów z branży odzysku energii z odpadów. Spotkanie to od lat gromadzi od 150 do 300 słuchaczy i wiele krajowych i zagranicznych firm aktywnie działających w branży WtE. Do współpracy i wygłoszenia referatów zaprosiliśmy Confederation od European Waste to Energy Plants (CEWEP), Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów (SPEO) oraz Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) i jesteśmy pewni, że w tym gronie zdefiniujemy kierunki oraz perspektywy dalszego rozwoju branży odzysku energii z odpadów w naszym kraju.
Serdecznie Państwa zapraszamy, a w aneksie konferencji oferujemy zwiedzanie ZTPO w Gdańsku na finiszu swojej budowy.

Do zobaczenia w Gdańsku!

RADA PROGRAMOWA

dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

DYREKTOR RADY PROGRAMOWEJ

prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński

Politechnika Łódzka

Stowarzyszenie Producentów Energii
z Odpadów

Alina Pisiecka

Sławomir Kiszkurno

Port Czystej Energii

TEKOpro

Piotr Dedejczyk-Macieliński

PreZero

Szymon Cegielski

Abrys

Piotr Matuszewski

PROGRAM KONFERENCJI

DZIEŃ I

22 LISTOPADA 2022 r. (WTOREK)

Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)

INSTALACJE ODZYSKU ENERGII Z ODPADÓW – PERSPEKTYWY W KONTEKŚCIE TAKSONOMII I PROBLEMÓW NA RYNKU ENERGII

SESJA I

Prowadzący: dr hab. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Wsparcie dla inwestycji odzysku energii z odpadów

Niedobór spalarni odpadów w Polsce – kontrowersje i perspektywy finansowania

Taksonomia, ETS, energia odpadowa – bieżące spojrzenie CEWEP na problemy branży
Marta Gurin, CEWEP

Wsparcie dla inwestycji termicznego przekształcania odpadów z PFR

Wpływ aktualnych uwarunkowań prawnych i gospodarczych na działalność obecnie funkcjonujących instalacji
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów

Czas na pytania

Przerwa na kawę

NOWE INSTALACJE ODZYSKU ENERGII – REALNE SZANSE NA PODWOJENIE MOCY

PANEL DYSKUSYJNY

Prowadzący: Tomasz Szymkowiak, Abrys

Zagadnienia:
– realność zapowiedzi budowy kilkunastu nowych instalacji. Bariery w realizacji i ich pokonywanie
– zwiększanie mocy ITPO w kontekście problemów na rynku energii
– wpływ regulacji europejskich (ETS, taksonomia) na funkcjonowanie działających i planowanych ITPOK
– w poszukiwaniu źródeł finansowania nowych niezbędnych inwestycji

Paneliści:
Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich
Tomasz Uciński, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia

Jacek Szymczak, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

SESJA II

PERSPEKTYWY BUDOWY NOWYCH INSTALACJI I ROZBUDOWY ISTNIEJĄCYCH

Prowadzący: Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii

Jak przeprowadzić rozbudowę instalacji oraz zwiększyć jej moc siedmiokrotnie?

Wykorzystanie odpadów w systemach ciepłowniczych, a system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL

Walka o budowę ITPO w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Henryk Borczyk, Urząd GZM

Wystąpienie partnera generalnego
Piotr Dedejczyk-Macieliński, TEKOpro

Przerwa na lunch

Elektrociepłownia zasilana odpadami komunalnymi

Sortowanie odpadów przed procesem spalania – maksymalizacja poziomów recyklingu dla wartościowych frakcji materiałowych
Michał Bula, TOMRA

Rola samorządu i społeczności lokalnej w procesie inwestycyjnym – droga do konfliktu bądź porozumienia
Piotr Talaga, Abrys

Energia z odpadów – doradztwo finansowania dłużnego, preferencyjnego transakcyjnego dla realizacji zadań inwestycyjnych
Agnieszka Spodzieja, BOŚ

Modernizacja ciepłownictwa w kierunku energii z odpadów

Zakłady Odzysku Energii jako element dekarbonizacji systemów ciepłowniczych na przykładzie Veolia Term
w Zamościu, Kraśniku i Chrzanowie
Maciej Osysko, Veolia

Budowa Portu Czystej Energii w Gdańsku szansą dla mieszkańców i środowiska
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii

Czas na pytania

Zakończenie pierwszego dnia obrad

Uroczysta kolacja w stylu Hollywood

DZIEŃ II

23 LISTOPADA 2022 r. (ŚRODA)

Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)

SESJA III

ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE I EKSPLOATACYJNE DLA ITPOK

Prowadzący: Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia

Waste-to-Energy w dobie dekarbonizacji
dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Doświadczenie eksploatacyjne na instalacjach TPO
Ewa Zembalowska, TIRU Paprec

Sprawność energetyczna ITPO – analiza techniczno-ekonomiczna w aspekcie aktualnych cen energii
dr inż. Sebastian Majkowski, PROMONT

Wychwytywanie CO2 i produkcja zielonego metanu (CH4) jako domknięcie obiegu zamkniętego w instalacji odzysku energii
Józef Neterowicz, Eco Smart Partner

VITULUS – nowy koncept technologiczny Leroux & Lotz dla ciepłownictwa w segmencie 10 MWth
– synergia wieloletniego doświadczenia pioniera i doskonałości inżynieryjnej
Xavier Forcet, LLT

Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, SOLVAY

Doświadczenie eksploatacyjne ITPOK Poznań
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia

Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, UNISOFT

Przygotowanie paliw RDF dla sektora energetyki cieplnej na przykładzie rozwiązań firmy VECOPLAN
Ireneusz Suszyna, Vecoplan

Pierwsza międzynarodowa norma dot. systemu zbierania i przetwarzania danych (komputer emisyjny) oraz jej implementacja w systemie monitoringu emisji ABB
Tomasz Augustyn, ABB

Czas na pytania

Przerwa na kawę

SESJA IV

ODZYSK ENERGII Z ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH, NIEBEZPIECZNYCH I MEDYCZNYCH

Prowadzący: prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka

Konsekwencje tzw. konkluzji BAT nie tylko dla ITPOK
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka

ONE HAND FRENCH SOLUTION – technologia spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych
Armen GARIBIAN, ATI Industries, Emmanuel BRUNIAU, Maguin (firmy są reprezentowane przez EXP-PECO Conseil i Andrzeja Bednarza)

Przetwarzanie niebezpiecznych odpadów po procesowych ze spalania odpadów komunalnych
Henryk Siodmok, MO-BRUK

Influencer marketing jako narzędzie edukacji o odpadach medycznych i ich termicznym unieszkodliwianiu
Małgorzata Rdest, EMKA

Zagospodarowanie energetyczne zużytych wyrobów medycznych – studium przypadku ZPZTPO
Karina Szafranek-Braś, Związek Pracodawców Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów Przemysłowych i Medycznych na Rzecz Ochrony Zdrowia i Środowiska

Odpady medyczne oraz sposoby ich dalszego zagospodarowania
Damian Arabas, REMONDIS MEDISON

Czas na pytania

Zakończenie konferencji

Czas na lunch

DZIEŃ III

24 LISTOPADA 2022 r. (CZWARTEK)

WYJAZD TECHNICZNY

Ul. Jabłoniowa 55, 80-175 Gdańsk

ZAKŁAD TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW W GDAŃSKU

 

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku
to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Ciepło i energia elektryczna z odpadów są energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Uwzględniając koszty związane z obowiązkiem dostosowania instalacji do nowych wymogów BAT koszt instalacji wyniesie blisko 600 mln zł, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm WEBUILD, Termomeccanica Ecologia i TIRU. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku.