- Kategorie
-
Znaczniki
altany BDO Biomasa CSR edukacja GOZ inwestycje ITPOK konferencje konkurencja konkurs koronawirus logistyka odzysku mbp medyczne NFOŚiGW odory opakowania Organizacje branżowe paliwa z odpadów Prawo ochrony środowiska recykling RIPOK ROP samorządy segregacja selektywna zbiórka składowiska smog spalanie Targi technologie transport webinar wod-kan wodociągi zamówienia publiczne ZSEiE
Priorytetowymi tematami konferencji będą zagadnienia związane z uwarunkowaniami budowy i funkcjonowania instalacji, termicznym przekształcaniem odpadów i jej miejscu w gospodarce o obiegu zamkniętym. Specjaliści z Polski i zagraniczni eksperci opowiedzą o doświadczeniach z eksploatacji instalacji WtE oraz zagospodarowaniu odpadów procesowych. Omówione zostaną problemy, wyzwania, przyszłość instalacji odzysku energii z odpadów oraz rozwiązania technologiczne.
Omówimy szeroko kluczowe tematy nurtujące obecnie branżę WtE, czyli perspektywę zakwalifikowania żużli jako odpadów niebezpiecznych, zakaz finansowania instalacji WtE procedowany w Parlamencie Europejskim oraz perspektywę 2030, czyli możliwy zakaz przetwarzania odpadów w ITPOK.
Trzeciego dnia jako pierwsi zwiedzimy wewnątrz nowo otwartą Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.
Konferencja od lat jest największym spotkaniem branży WtE w Polsce. Wydarzenie kierowane jest do przedstawicieli firm, prezesów spalarni odpadów, operatorów instalacji, reprezentantów administracji samorządowej, przedstawicieli komunalnych zakładów zagospodarowania odpadów, specjalistów ds. gospodarki odpadami oraz ds. ochrony środowiska.
Przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji w trakcie konferencji. Będzie to m.in. kolacja na zakończenie pierwszego dnia obrad w stylu PRL, zwiedzanie Starego Miasta w Rzeszowie oraz Podziemnej Trasy Turystycznej z przewodnikiem.
Miejsce konferencji: Hilton Garden Inn Rzeszów, Al. Kopisto 1, Rzeszów
Po zakończeniu części merytorycznej zapraszamy uczestników na wizytę studyjną w Zakładzie Separacji Popiołów Siekierki. Spółka powstała 2014 roku, w celu przeprowadzenia inwestycji polegającej na wybudowaniu instalacji separacji popiołów lotnych powstających w EC Siekierki, w oparciu o technologię separacji na drodze tryboelektrycznej oraz jej późniejszej eksploatacji. Zadanie polegające na wybudowaniu Zakładu separacji popiołów zostało zrealizowane w części pozwalającej na uruchomienie produkcji w grudniu 2017 roku. W wyniku przeprowadzenia procesu separacji popiołu lotnego uzyskuje się dwa produkty:
- popiół ProAsh® o zawartości części palnych, poniżej 5%, który jest poszukiwanym surowcem do produkcji cementu i betonu,
- paliwo Hicarbon o zawartości części palnych ponad 30% i wartości opałowej ok. 10-11 MJ/kg przeznaczony do ponownego spalania w celu produkcji energii.
Wśród najważniejszych zagadnień seminarium:
- Regulacje, definicje i normy dla ubocznych produktów spalania
- Rekomendowane metody zarządzania pozostałościami z procesu produkcyjnego
- Realizowanie obowiązków zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym
- Pożądane praktyki w zakresie magazynowania, dostaw, odbiorów oraz przetwarzania UPS-ów
- Popioły i żużle po termicznym odzysku energii z odpadów komunalnych
- Metodologia badań i ocena jakości ubocznych produktów spalania, odpadów z odsiarczania etc.
- Problematyka zagospodarowania UPS i związanych z tym inwestycji
Seminarium kierujemy przede wszystkim do:
- energetyki zawodowej
- ciepłownictwa
- spalarni odpadów
- przemysłu budowlanego, drogowego, kolejowego
- sektora cementowego, ceramicznego, kruszyw, gipsowego, chemicznego,
- przedsiębiorstw wapienniczych, hutniczych, odlewniczych, komunalnych, górniczych i rekultywacyjnych
- podmiotów współpracujących ze wyżej wymienionymi w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów spalania
Szanowni Państwo,
Jakie są realia współspalania odpadów w energetyce? Czy są szanse na zagospodarowanie frakcji kalorycznej w lokalnych elektrociepłowniach? Jakie są bariery wykorzystania energii z odpadów w ciepłownictwie?
Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź podczas 16. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – nowe perspektywy dla lokalnych instalacji WtE w Polsce, pod Patronatem Honorowym Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Wydarzenie na które już dziś Państwa zapraszamy odbędzie się w dniach 26 – 28 listopada 2019 roku w Hotelu Novotel Katowice Centrum (al. Roździeńskiego 16, 40-202 Katowice).
W trakcie konferencji zostaną poruszone najważniejsze tematy związane z branżą energii z odpadów: m.in. uwarunkowania budowy i funkcjonowania instalacji, proces termicznego przekształcania odpadów i jego miejsce w gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusji zostaną poddane także tematy nurtujące aktualnie branżę, takie jak możliwość finansowania instalacji „Waste to Energy” ze środków krajowych, sytuację obecnych i przyszłych instalacji w świetle ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czy kogenerację.
W trakcie tej edycji wydarzenia szczególna uwagę chcemy zwrócić na możliwości współspalania odpadów w krajowej, lokalnej energetyce. W programie przewidziane są wystąpienia przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw energetyki cieplnej z miast, które planują budowę lokalnej instalacji do termicznego przekształcania odpadów – będzie to m.in. Zamość, Stalowa Wola czy Radom.
Konferencja organizowana jest w ramach cyklu związanego z gospodarką odpadami i jest jednym z głównych krajowych forów wymiany doświadczeń dotyczących branży ochrony środowiska, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez branżowych. Spotkanie to od lat gromadzi od 150 do 300 osób aktywnie działających w branży WtE.
Program wydarzenia można śledzić pod linkiem: https://tiny.pl/tplc7
Link do rejestracji online na konferencję: https://termiczneprzeksztalcanieodpadow.konfeo.com/pl/groups
Strona wydarzenia: https://termiczne.abrys.pl/
Zapraszamy również do wydarzenia Facebook: https://www.facebook.com/events/497622764423457/?active_tab=about
W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z koordynatorem wydarzenia:
Mateusz Dziurlikowski
T: +48 784 036 990
e-mail: m.dziurlikowski@abrys.pl
Zapraszamy Państwa na kolejną edycję konferencji na temat wykorzystania biomasy i odpadów na cele energetyczne – IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które odbędzie się 5 marca 2020 roku w Katowicach.
IX edycja Forum będzie koncentrować się na możliwościach rynków biomasy i odpadów, w szczególności na obszarach biznesowych, prawnych i technicznych. Eksperci ocenią potencjał biomasy oraz paliw alternatywnych (RDF, SRF) na rynku i będą dyskutować na temat polityki rozwoju branży WTE (waste to energy) oraz zaprezentują najnowsze wdrożenia inwestycyjne z rynku.
Do udziału w konferencji zapraszamy: wytwórców ciepła i energii elektrycznej, producentów i dystrybutorów biomasy, paliw alternatywnych itp., przemysł energochłonny, dostawców rozwiązań i technologii, przedstawicieli inwestorów realizujących projekty budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów, bloków biomasowych itp., przedstawicieli jednostek sektora publicznego, przedsiębiorstwa sektora komunalnego, podmioty kontrolujące jakość paliw, zakłady zagospodarowania odpadów, firmy projektowo-inżynieryjne i doradcze, kancelarie prawne oraz wszystkich zainteresowanych.
Program wydarzenia oraz inne szczegóły znajdą Państwo pod linkiem https://cbepolska.pl/pl/ix-forum-spalania-biomasy-i-odpadow.html
Wykorzystywanie jak największej ilości popiołów, żużli i innych mineralnych materiałów odpadowych zamiast kruszyw naturalnych jest ekonomicznie i ekologicznie uzasadnione. Nowe technologie umożliwiają zagospodarowywanie UPS-ów w coraz efektywniejszy sposób, jednak regulacje nie zawsze umożliwiają wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Z drugiej strony problem ubocznych produktów spalania został zauważony przez Komisję Europejską i kolejne etapy modelu GOZ (Gospodarki o Obiegu Zamkniętym) mogą znacznie usprawnić unieszkodliwianie UPS-ów.
Zainteresowanych tematyką zapraszamy do udziału w szóstej edycji Seminarium pt. „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania”, które odbędzie się 27 maja 2020 roku.
Głównym celem wydarzenia jest zebranie ekspertów z rynku, którzy w ramach dyskusji zdefiniują bariery blokujące powszechne zastosowanie UPSów. Reprezentanci firm nawiążą nowe współprace które będą dążyły do wspólnych projektów zarówno badawczych jak i inwestycyjnych.
Wśród najważniejszych zagadnień seminarium:
- Regulacje, definicje i normy dla ubocznych produktów spalania
- Rekomendowane metody zarządzania pozostałościami z procesu produkcyjnego
- Realizowanie obowiązków zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym
- Pożądane praktyki w zakresie magazynowania, dostaw, odbiorów oraz przetwarzania UPS-ów
- Popioły i żużle po termicznym odzysku energii z odpadów komunalnych
- Metodologia badań i ocena jakości ubocznych produktów spalania, odpadów z odsiarczania etc.
- Problematyka zagospodarowania UPS i związanych z tym inwestycji
Seminarium kierujemy przede wszystkim do:
- energetyki zawodowej
- ciepłownictwa
- spalarni odpadów
- przemysłu budowlanego, drogowego, kolejowego
- sektora cementowego, ceramicznego, kruszyw, gipsowego, chemicznego,
- przedsiębiorstw wapienniczych, hutniczych, odlewniczych, komunalnych, górniczych i rekultywacyjnych
- podmiotów współpracujących ze wyżej wymienionymi w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów spalania
Wydarzenie wchodzi w skład cyklu projektów dotyczących rozliczania, bilansowania oraz monitorowania jakości paliw stałych (węgla, wyrobów węglowych, biomasy, RDF-u i SRF-u) oraz ubocznych produktów ich spalania. We wspomnianych wydarzeniach łącznie brało udział ponad 1000 uczestników reprezentujących w głównej mierze branże paliw i wytwarzania, a także podmiotów z nimi współpracujących.
Informacje organizacyjne, program oraz formularz zgłoszenia: https://cbepolska.pl/pl/vi-seminarium-zagospodarowanie-ups.html
Zapraszamy Państwa do udziału w 17. edycji Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada. W związku z sytuacją epidemiologiczną podjęliśmy decyzję, że konferencja odbędzie się tylko w formie online.
Zgodnie z tradycją spotkamy się pod koniec listopada – tym razem w wersji online – aby móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które czekają branżę Waste to Energy w Polsce – a ich na pewno nie zabraknie.
W trakcie konferencji poprzez wystąpienia i panele dyskusyjne, zostaną poruszone najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące termicznego przekształcania odpadów, a będą to m.in.:
– plany resortu klimatu co do budowy kolejnych instalacji odzyskujących energię z odpadów
– uwarunkowania prawne i ekonomiczne instalacji WtE
– dialog między społecznością lokalną a samorządem planującym budowę spalarni
– proces termicznego przekształcania odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami
– bieżąca eksploatacja zakładów, w tym utrzymanie ruchu oraz zagospodarowanie odpadów procesowych
– termiczne zagospodarowanie frakcji palnej w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej
Konferencja jest jednym z najbardziej liczących się wydarzeń poświęconym aktualnym tematom termicznego przekształcania odpadów co potwierdza liczba uczestników konferencji – blisko 300 osób na poprzedniej edycji. To spotkanie mające długoletnią tradycję podczas którego gromadzą się przedstawiciele zakładów gospodarowania odpadami, samorządów, firm dostarczających technologie oraz świata nauki. Na bogaty program konferencji składają się liczne wystąpienia profesjonalistów oraz dyskusje.
Zapraszamy serdecznie.
- Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów
24-25.11.2020 r.
Organizator: Abrys
Osoba do kontaktu: Olga Rosiak, o.rosiak@abrys.pl, 784 036 989
Podstrona konferencji: https://termiczne.abrys.pl/
Strona do rejestracji: https://termiczne2020.konfeo.com/pl/groups
Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/330569731559406
Wydawnictwo „Nowa Energia” zaprasza do udziału w XIII Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych – technologie, realizacja inwestycji, finansowanie”, która odbędzie się w dniach 24-25 lutego 2021 w formule on-line.
Moderatorem Konferencji będzie dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. PŁ z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Partner Prawny: DR KRYSTIAN ZIEMSKI & PARTNERS KANCELARIA PRAWNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA
“COMPER” FORNALCZYK I WSPÓLNICY Spółka Jawna
Partner Technologiczny: SUMITOMO SHI FW ENERGIA POLSKA Sp. z o.o.
Valmet
Współpraca: Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Celem Konferencji jest zaprezentowanie aspektów prawnych i możliwości finansowania inwestycji związanych z termicznym przekształcaniem odpadów komunalnych, przedstawienie doświadczeń firm działających na rynku polskim i zagranicznym w zakresie realizacji tego typu inwestycji oraz możliwości zastosowania nowoczesnych technologii.
Zakres tematyczny Konferencji obejmować będzie:
- bieżący stan realizacji projektów TPOK,
- realizacja mniejszych ITPOK – planowane projekty, formuła PPP – kolejne realizacje i doświadczenia,
- certyfikacja energii i ciepła wyprodukowanego w ITPOK,
- instalacje: odsiarczania, odpylania, odazotowania spalin,
- technologie zagospodarowania odpadów po procesach TPOK,
- odbiór ciepła i prądu, obsługa techniczna spalarni – wykwalifikowana kadra.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli samorządów, inwestorów, przedsiębiorstw komunalnych – przyszłych użytkowników zakładów TPOK, przedsiębiorstw energetycznych i ciepłowniczych – przyszłych odbiorców energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w procesie TPOK oraz zainteresowanych instytucji, organizacji i firm. Są to m. in. przedstawiciele Forum Beneficjentów Projektów Spalarniowych (Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa).
Rejestracji można dokonać do 10 lutego 2021.
Relacja z 2020 r. – | – Relacja z 2019 r. – | – Relacja z 2018 r.
Więcej: https://konferencje.nowa-energia.com.pl/tpok/2021/
Udział bezpłatny
Spotkanie na platformie Zoom
Organizatorzy:
ENERIS Surowce, Izba Architektów RP, Urząd Miasta Strzegom, Urząd Miasta Katowice, Targi Kielce
![Eneris logo.jpg [55.38 KB]](https://www.targikielce.pl/storage/image/core_files/2020/2/12/6cdd813ad468a7b1f13f48881a494cbb/default/preview/Eneris%20logo.webp)



![targi-kielce-logo.png [25.68 KB]](https://www.targikielce.pl/storage/image/core_files/2019/12/28/3944c8c2e9479d8aefbf9e2fdaf84ee1/default/preview/targi-kielce-logo.webp)
Szacuje się, że jest ich ponad pół miliona na terenie całego kraju. Choć mają odgrywać ważną rolę w ogólnopolskim systemie gospodarowania odpadami, w większości nie spełniają nawet podstawowych funkcji. Mowa o altanach na odpady. Powstaje pierwsza w kraju norma, która ma pomóc administratorom i zarządzającym osiedlami, architektom i samorządom we właściwym przygotowaniu miejsca składowania odpadów. W czasie spotkania przedstawione zostaną zarówno dobre przykłady systemowego podejścia do altan na odpady w przestrzeni małych i dużych miasta, jak i konkretne wskazówki, na co zwrócić uwagę projektując nową altanę czy remontując dotychczas istniejące.
Wprowadzenie | 10 min | Magdalena Sułek-Domańska Dyrektor ds. komunikacji ENERIS Surowce |
Altankowy zawrót głowy w Strzegomiu | 15 min | Wiesław Witkowski Zastępca Burmistrza miasta Strzegom |
Altany w dużym mieście: wyzwanie przyjęte! | 15 min | Grzegorz Mazurkiewicz, Naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska UM Katowice |
Norma na altany na odpady | 15 min | Wojciech Gwizdak, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej |
Podsumowanie | 5 min | Magdalena Sułek-Domańska Dyrektor ds. komunikacji ENERIS Surowce |
Do udziału w spotkaniu zapraszamy przedstawicieli:
- samorządów,
- sektora komunalnego,
- zarządzających nieruchomościami,
- branżę budowlaną,
- developerów.
Zapraszamy do rejestracji już dziś. Link do udziału w konferencji otrzymacie Państwo w dniu poprzedzającym wydarzenie.
Zamykamy obiegi surowców – energia z odpadów
29 kwietnia 2021 r., godz. 12.00-13.30, on-line ZOOM
Udział bezpłatny
Agenda
Otwarcie
Marcin Musiał, Targi Kielce i Katarzyna Błachowicz, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu
- Energia pozyskiwana z bioodpadów – biogazowni
prof. dr hab. inż. Jacek Dach, Kierownik Pracowni Ekotechnologii, Katedra Inżynierii Biosystemów, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznania
- Biogospodarka cyrkularna w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych
dr hab. inż. Danuta Ciechańska, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki
- Nowe modele cyrkularne – enzymatyczne przetwarzanie organicznej frakcji odpadów komunalnych: Bioren
dr Magdalena Muradin, Katedra Zarządzania Jakością, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Niewykorzystany potencjał RDF w Polsce
mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Sesja Q&A
Odbiorcy: zakłady przetwarzania odpadów komunalnych, sektor spożywczy, producenci paliw alternatywnych, ciepłownictwo, nauka, cementownie
REJESTRACJA
Zapraszamy do udziału w 3. Konferencji online Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, która odbędzie się w dniu 11 maja 2021 r.
Konferencja organizowana jest przez Abrys we współpracy z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i skierowana jest do wszystkich ciepłowni planujących w najbliższych latach modernizację swoich instalacji. Zaprezentujemy uwarunkowania prawne, finansowe oraz techniczne modernizacji takich instalacji w kierunku zasilania odpadami komunalnymi. Przedstawimy wszystkie „za i przeciw” takiego rozwiązania oraz stworzymy płaszczyznę do dyskusji między branżą odpadową a ciepłowniczą.
Podczas tej edycji konferencji skupimy się na zaprezentowaniu zagranicznych doświadczeń w budowie i eksploatacji instalacji o przepustowości od 20 tys. ton/rok do ponad 100 tys. ton/rok. Zaprezentujemy instalacje ze Szwecji, Francji, Danii i Niemiec.
Wierzymy, że taki kierunek modernizacji źródeł ciepła będzie korzystny zarówno dla operatorów ciepłowni, elektrociepłowni, branży odpadowej, jak i samorządów. Przyszłość funkcjonowania ciepłownictwa systemowego w Polsce będzie musiała opierać się na nowych źródłach energii.
Zapraszamy Państwa do włączenia się w dyskusję nad modernizacją źródeł ciepła w kierunku energetycznego przetwarzania odpadów. Dla członków IGCP organizatorzy zapewniają specjalną niższą cenę uczestnictwa.
Program i rejestracja: https://modernizacjacieplowni.abrys.pl/
NFOŚiGW zaprasza na warsztat on-line „Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych” dla Wnioskodawców zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie w ramach programu 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne na przedsięwzięcia polegające na budowie nowych, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów wytworzonych z odpadów komunalnych z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Szkolenie odbędzie się w dniu 22 grudnia 2021 r. w godz. 09.00 – 15.30.
W trakcie szkolenia omówione zostaną:
– rola ITPO w gospodarce odpadami i ciepłownictwie,
– formy i warunki udzielania dofinansowania (NFOŚiGW), w tym:
– formularz wniosku o dofinansowanie wraz z listą wymaganych załączników,
– szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć,
– zagadnienia związane z pomocą publiczną.
– formy i warunki udzielania dofinansowania (BOŚ, Pekao SA).
Link do rejestracji: https://app.livestorm.co/transmisjalive/szkolenie-on-line-dla-wnioskodawcow-w-ramach-programu-21-racjonalna-gospodarka-odpadami-czesc-3
Szanowni Państwo, |
Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom wdrażania systemowych rozwiązań w zakresie zoptymalizowania systemu gospodarki odpadami, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nieustannie poszukuje coraz to lepszych i bardziej efektywnych mechanizmów wsparcia przedsięwzięć, gwarantujących osiągnięcie celów środowiskowych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych technologii. Ogłoszone w dniu 6 grudnia 2021 r. nabory wniosków w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami” spotkały się z dużym zainteresowaniem samorządów oraz przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie wykorzystania paliw pochodzących z przetworzenia odpadów w energetyce. W dobie pilnej potrzeby transformacji energetycznej oraz zapewnienia suwerenności energetycznej, produkcja energii i ciepła z paliw powstałych z przetworzenia odpadów komunalnych, daje możliwość dywersyfikacji polskiego miksu paliwowego, zaspokajając nawet do 10 procent ogólnokrajowego zapotrzebowania na ciepło sieciowe. Termiczne przekształcanie odpadów nienadających się do recyklingu to doskonały przykład zastosowania filozofii gospodarki o obiegu zamkniętym i wykorzystania odpadów komunalnych jako cennego surowca do produkcji „zielonej energii”, która za pośrednictwem nowoczesnych elektrociepłowni wraca do mieszkańców. Ciepłownie na odpady to inwestycje nowoczesne, pozwalające na mniejsze zużycie paliw kopalnych, a w konsekwencji – ograniczenie zanieczyszczeń, które trafiłyby do środowiska przy wydobyciu, późniejszym transporcie i spalaniu tych paliw. Celem wsparcia samorządów, potencjalnych inwestorów w aplikowaniu o dofinansowanie wspomnianych inwestycji, NFOŚiGW organizuje konferencję pn. „Ciepłownie na odpady – inwestycje bezpieczne i zrównoważone”. Rejestracja: https://cieplownianaodpady.abrys.pl/ |
Zapraszamy do udziału w 19. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 22 – 24 listopada 2022 r. w Gdańsku.
W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in: wpływ European Green Deal oraz pakietu Fit For 55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE), perspektywy budowy w Polsce, kolejnych lokalnych IOE oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji, możliwości dofinansowania ze środków krajowych, uwarunkowania technologiczne oraz akceptacja społeczna budowy nowych instalacji z uwzględnieniem 6-cio letnich już doświadczeń eksploatacyjnych funkcjonujących IOE, techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami, modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania wysokokalorycznej frakcji odpadów czy nowy image IOE, jako źródeł zielonej energii, zielonego wodoru i negatywnej emisji CO2. Konferencja jest organizowana w czasie, gdy z jednej strony pojawiają się perspektywy budowy w Polsce kilkunastu nowych IOE, a z drugiej strony Komisja Europejska poprzez akt delegowany zwany Taksonomią stawia takie instalacje na cenzurowanym a Parlament Europejski wskazuje na konieczność objęcia regulacjami ETS.
Biorąc pod uwagę wymagania GOZ w perspektywie 2035 nasza poprzednia konferencja bezsprzecznie wykazała, że bez udziału w systemie gospodarki odpadami IOE nie jest możliwe spełnienie tych wymagań. Kwestią nadal otwartą pozostaje jedynie skala luki inwestycyjnej w tym zakresie, choć poziom 2,5 mln ton wydaje się najbardziej realny w odniesieniu do 2035. Kilkadziesiąt lokalnych ciepłowni opartych na paliwie węglowym już podjęło decyzję gruntownej modernizacji rozważając możliwość budowy bloków zasilanych suwerennym wobec węgla i gazu paliwem z odpadów. Każda z zaplanowanych IOE musi zmierzyć się nieuniknionym sprzeciwem lokalnej społeczności, a te najbardziej zaawansowane projekty są tego najlepszym przykładem. Czy inwestorzy będą w stanie jasno przedstawić korzyści z uruchomienia w systemie ciepłowniczym takiej instalacji i zjednać sobie mieszkańców pozostaje pytaniem otwartym, aktualnie jednak, wobec powszechnie znanej sytuacji odnośnie cen i braku konwencjonalnych paliw dla systemów ciepłowniczych, opcja paliwowa oparta na wysokokalorycznej frakcji odpadów zyskuje dodatkowe argumenty.
Wszystkie te tematy poruszone zostaną zarówno w formie prezentacji jak i paneli podczas naszej konferencji, która jest niewątpliwie największym krajowym forum wymiany doświadczeń specjalistów z branży odzysku energii z odpadów. Spotkanie to od lat gromadzi od 150 do 300 słuchaczy i wiele krajowych i zagranicznych firm aktywnie działających w branży WtE. Do współpracy i wygłoszenia referatów zaprosiliśmy Confederation od European Waste to Energy Plants (CEWEP), Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów (SPEO) oraz Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) i jesteśmy pewni, że w tym gronie zdefiniujemy kierunki oraz perspektywy dalszego rozwoju branży odzysku energii z odpadów w naszym kraju.
Serdecznie Państwa zapraszamy, a w aneksie konferencji oferujemy zwiedzanie ZTPO w Gdańsku na finiszu swojej budowy.
Do zobaczenia w Gdańsku!
RADA PROGRAMOWA
dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
DYREKTOR RADY PROGRAMOWEJ
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński
Politechnika Łódzka
Stowarzyszenie Producentów Energii
z Odpadów
Alina Pisiecka
Sławomir Kiszkurno
Port Czystej Energii
TEKOpro
Piotr Dedejczyk-Macieliński
PreZero
Szymon Cegielski
Abrys
Piotr Matuszewski
PROGRAM KONFERENCJI
DZIEŃ I
22 LISTOPADA 2022 r. (WTOREK)
Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)
INSTALACJE ODZYSKU ENERGII Z ODPADÓW – PERSPEKTYWY W KONTEKŚCIE TAKSONOMII I PROBLEMÓW NA RYNKU ENERGII
SESJA I
Prowadzący: dr hab. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Wsparcie dla inwestycji odzysku energii z odpadów
Niedobór spalarni odpadów w Polsce – kontrowersje i perspektywy finansowania
Taksonomia, ETS, energia odpadowa – bieżące spojrzenie CEWEP na problemy branży
Marta Gurin, CEWEP
Wsparcie dla inwestycji termicznego przekształcania odpadów z PFR
Wpływ aktualnych uwarunkowań prawnych i gospodarczych na działalność obecnie funkcjonujących instalacji
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Czas na pytania
Przerwa na kawę
NOWE INSTALACJE ODZYSKU ENERGII – REALNE SZANSE NA PODWOJENIE MOCY
PANEL DYSKUSYJNY
Prowadzący: Tomasz Szymkowiak, Abrys
Zagadnienia:
– realność zapowiedzi budowy kilkunastu nowych instalacji. Bariery w realizacji i ich pokonywanie
– zwiększanie mocy ITPO w kontekście problemów na rynku energii
– wpływ regulacji europejskich (ETS, taksonomia) na funkcjonowanie działających i planowanych ITPOK
– w poszukiwaniu źródeł finansowania nowych niezbędnych inwestycji
Paneliści:
Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich
Tomasz Uciński, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia
Jacek Szymczak, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
SESJA II
PERSPEKTYWY BUDOWY NOWYCH INSTALACJI I ROZBUDOWY ISTNIEJĄCYCH
Prowadzący: Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Jak przeprowadzić rozbudowę instalacji oraz zwiększyć jej moc siedmiokrotnie?
Wykorzystanie odpadów w systemach ciepłowniczych, a system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL
Walka o budowę ITPO w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Henryk Borczyk, Urząd GZM
Wystąpienie partnera generalnego
Piotr Dedejczyk-Macieliński, TEKOpro
Przerwa na lunch
Elektrociepłownia zasilana odpadami komunalnymi
Sortowanie odpadów przed procesem spalania – maksymalizacja poziomów recyklingu dla wartościowych frakcji materiałowych
Michał Bula, TOMRA
Rola samorządu i społeczności lokalnej w procesie inwestycyjnym – droga do konfliktu bądź porozumienia
Piotr Talaga, Abrys
Energia z odpadów – doradztwo finansowania dłużnego, preferencyjnego transakcyjnego dla realizacji zadań inwestycyjnych
Agnieszka Spodzieja, BOŚ
Modernizacja ciepłownictwa w kierunku energii z odpadów
Zakłady Odzysku Energii jako element dekarbonizacji systemów ciepłowniczych na przykładzie Veolia Term
w Zamościu, Kraśniku i Chrzanowie
Maciej Osysko, Veolia
Budowa Portu Czystej Energii w Gdańsku szansą dla mieszkańców i środowiska
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Czas na pytania
Zakończenie pierwszego dnia obrad
Uroczysta kolacja w stylu Hollywood
DZIEŃ II
23 LISTOPADA 2022 r. (ŚRODA)
Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)
SESJA III
ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE I EKSPLOATACYJNE DLA ITPOK
Prowadzący: Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia
Waste-to-Energy w dobie dekarbonizacji
dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Doświadczenie eksploatacyjne na instalacjach TPO
Ewa Zembalowska, TIRU Paprec
Sprawność energetyczna ITPO – analiza techniczno-ekonomiczna w aspekcie aktualnych cen energii
dr inż. Sebastian Majkowski, PROMONT
Wychwytywanie CO2 i produkcja zielonego metanu (CH4) jako domknięcie obiegu zamkniętego w instalacji odzysku energii
Józef Neterowicz, Eco Smart Partner
VITULUS – nowy koncept technologiczny Leroux & Lotz dla ciepłownictwa w segmencie 10 MWth
– synergia wieloletniego doświadczenia pioniera i doskonałości inżynieryjnej
Xavier Forcet, LLT
Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, SOLVAY
Doświadczenie eksploatacyjne ITPOK Poznań
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia
Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, UNISOFT
Przygotowanie paliw RDF dla sektora energetyki cieplnej na przykładzie rozwiązań firmy VECOPLAN
Ireneusz Suszyna, Vecoplan
Pierwsza międzynarodowa norma dot. systemu zbierania i przetwarzania danych (komputer emisyjny) oraz jej implementacja w systemie monitoringu emisji ABB
Tomasz Augustyn, ABB
Czas na pytania
Przerwa na kawę
SESJA IV
ODZYSK ENERGII Z ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH, NIEBEZPIECZNYCH I MEDYCZNYCH
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka
Konsekwencje tzw. konkluzji BAT nie tylko dla ITPOK
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka
ONE HAND FRENCH SOLUTION – technologia spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych
Armen GARIBIAN, ATI Industries, Emmanuel BRUNIAU, Maguin (firmy są reprezentowane przez EXP-PECO Conseil i Andrzeja Bednarza)
Przetwarzanie niebezpiecznych odpadów po procesowych ze spalania odpadów komunalnych
Henryk Siodmok, MO-BRUK
Influencer marketing jako narzędzie edukacji o odpadach medycznych i ich termicznym unieszkodliwianiu
Małgorzata Rdest, EMKA
Zagospodarowanie energetyczne zużytych wyrobów medycznych – studium przypadku ZPZTPO
Karina Szafranek-Braś, Związek Pracodawców Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów Przemysłowych i Medycznych na Rzecz Ochrony Zdrowia i Środowiska
Odpady medyczne oraz sposoby ich dalszego zagospodarowania
Damian Arabas, REMONDIS MEDISON
Czas na pytania
Zakończenie konferencji
Czas na lunch
DZIEŃ III
24 LISTOPADA 2022 r. (CZWARTEK)
WYJAZD TECHNICZNY
Ul. Jabłoniowa 55, 80-175 Gdańsk
ZAKŁAD TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW W GDAŃSKU
Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku
to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Ciepło i energia elektryczna z odpadów są energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Uwzględniając koszty związane z obowiązkiem dostosowania instalacji do nowych wymogów BAT koszt instalacji wyniesie blisko 600 mln zł, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm WEBUILD, Termomeccanica Ecologia i TIRU. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku.