ZAPOWIEDZI WAŻNYCH BRANŻOWYCH TARGÓW, KONFERENCJI I SEMINARIÓW


kwi
29
czw.
2021
Webinarium: Energia z odpadów, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu
kwi 29@12:00 – 13:30
Webinarium: Energia z odpadów, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu

 Zamykamy obiegi surowców – energia z odpadów

29 kwietnia 2021 r., godz. 12.00-13.30, on-line  ZOOM

Udział bezpłatny

Agenda

Otwarcie 

Marcin Musiał, Targi Kielce i Katarzyna Błachowicz, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Akademia Recyklingu

  • Energia pozyskiwana z bioodpadów – biogazowni

prof. dr hab. inż. Jacek Dach,  Kierownik Pracowni Ekotechnologii, Katedra Inżynierii Biosystemów, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznania

 

  • Biogospodarka cyrkularna w kontekście kaskadowego wykorzystania biosurowców odpadowych

dr hab. inż. Danuta Ciechańska, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Klaster Biogospodarki

 

  • Nowe modele cyrkularne – enzymatyczne przetwarzanie organicznej frakcji odpadów komunalnych: Bioren

dr Magdalena Muradin, Katedra Zarządzania Jakością, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

 

  • Niewykorzystany potencjał RDF w Polsce

mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Sesja Q&A

 

Odbiorcy: zakłady przetwarzania odpadów komunalnych, sektor spożywczy, producenci paliw alternatywnych, ciepłownictwo, nauka, cementownie

 

REJESTRACJA

https://www.targikielce.pl/ekotech/wydarzenia-towarzyszace/konferencja-energia-z-odpadow/rejestracja-udzialu

maj
11
wt.
2021
3. Konferencja Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, ABRYS, online
maj 11 całodniowy
3. Konferencja Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, ABRYS, online

Zapraszamy do udziału w 3. Konferencji online Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, która odbędzie się w dniu 11 maja 2021 r.

Konferencja organizowana jest przez Abrys we współpracy z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i skierowana jest do wszystkich ciepłowni planujących w najbliższych latach modernizację swoich instalacji. Zaprezentujemy uwarunkowania prawne, finansowe oraz techniczne modernizacji takich instalacji w kierunku zasilania odpadami komunalnymi. Przedstawimy wszystkie „za i przeciw” takiego rozwiązania oraz stworzymy płaszczyznę do dyskusji między branżą odpadową a ciepłowniczą.

Podczas tej edycji konferencji skupimy się na zaprezentowaniu zagranicznych doświadczeń w budowie i eksploatacji instalacji o przepustowości od 20 tys. ton/rok do ponad 100 tys. ton/rok. Zaprezentujemy instalacje ze Szwecji, Francji, Danii i Niemiec.

Wierzymy, że taki kierunek modernizacji źródeł ciepła będzie korzystny zarówno dla operatorów ciepłowni, elektrociepłowni, branży odpadowej, jak i samorządów. Przyszłość funkcjonowania ciepłownictwa systemowego w Polsce będzie musiała opierać się na nowych źródłach energii.

Zapraszamy Państwa do włączenia się w dyskusję nad modernizacją źródeł ciepła w kierunku energetycznego przetwarzania odpadów. Dla członków IGCP organizatorzy zapewniają specjalną niższą cenę uczestnictwa.

Program i rejestracja: https://modernizacjacieplowni.abrys.pl/

maj
18
wt.
2021
13. Konferencja Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów, ABRYS, online
maj 18 – maj 19 całodniowy
13. Konferencja Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów, ABRYS, online

Celem tej konferencji jest poruszenie zagadnień dotyczących:

– efektywnej modernizacji zakładów MBP
– hermetyzacji istniejących lub modernizujących się zakładów
– dezodoryzacji instalacji
– najnowszych technologii dostępnych na runku, które pomogą w podnoszeniu efektywności instalacji

Szczegóły: https://mbp.abrys.pl/

wrz
15
śr.
2021
Debata “Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta dla Polski”, TOMRA i Eunomia Research and Consulting
wrz 15@11:00 – 14:00
Debata "Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta dla Polski", TOMRA i Eunomia Research and Consulting

ROP w wersji „win-win-win”
Jak zbudować system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Polsce z korzyścią dla samorządowców, producentów i konsumentów?

TOMRA i Eunomia Research and Consulting zapraszają na debatę online, poświęconą Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). To ważny moment dla wszystkich zainteresowanych: samorządów, producentów i konsumentów, bo ROP to system konieczny, by spełnić unijne cele recyklingu.
paź
11
pon.
2021
Międzynarodowy kongres dla zrównoważonego rozwoju Circular Week, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju
paź 11 – paź 17 całodniowy

W dniach 11-17 października br., już po raz czwarty odbędzie się Circular Week – międzynarodowy kongres promujący rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ekonomii cyrkularnej. Partnerem Circular Week 2021 jest European Circular Economy Stakeholder Platform, unijna organizacja zrzeszająca interesariuszy gospodarki obiegu zamkniętego Unii Europejskiej. Tegoroczny kongres odbędzie się pod hasłem „Together for a sustainable future” i obejmie cykl paneli eksperckich, webinarów, warsztatów oraz sesji networkingowych skierowanych do przedstawicieli biznesu, startupów, think tanków oraz administracji publicznej.  

– W ubiegłym roku, pomimo pandemii COVID-19, w Circular Week wzięło udział ponad 3500 osób z całego świata. Zorganizowaliśmy 56 wydarzeń we współpracy z 17 krajami – mówi Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO – W tym roku dołączają do nas partnerzy ze Skandynawii, Kanady czy Izraela, dlatego jeszcze mocniej stawiamy na tematy innowacji, które mogą być implementowane oraz skalowane na wszystkich rynkach. Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie kongresem, co świadczy o wzrastającej potrzebie wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego.

Circular Week jest odpowiedzią na wyzwania zarówno te ekologiczne, jak i społeczne. Dzięki idei Circular Economy interesariusze zaczynają rozsądnie gospodarować zasobami planety i w taki sposób zmieniają funkcjonowanie gospodarki, aby zamykać obiegi, w których odpady stają się cennym surowcem. Projektowane narzędzia opierają się na najnowszych technologiach i skupiają się na optymalnym wykorzystaniu czy przetwarzaniu surowców, niejednokrotnie z drugiego obiegu.

W organizację Circular Week dotychczas zaangażowało się ponad 30 instytucji, firm i start-upów, a także ambasady krajów europejskich, m.in. Ambasada Holandii, Austrii, Szwajcarii czy Szwecji. W tym roku do grona partnerów dołączyła unijna European Circular Economy Stakeholder Platform – organizacja zrzeszająca krajowe podmioty działające w obszarze gospodarki cyrkularnej.

Cyrkularna gospodarka przyszłości – wyzwania i możliwości

Podczas tegorocznej edycji Circular Week zostaną zaprezentowane rozwiązania dotyczące kluczowych wyzwań stojących przed współczesną gospodarką, takich jak: rozszerzona odpowiedzialność producenta, budownictwo miast cyrkularnych,  mądre zarządzanie żywnością, rozwój biogospodarki, zrównoważona produkcja w branży modowej czy zmiany na rynku plastiku. – Zmiana klimatu, o której nie tylko słyszymy w mediach, ale też, której coraz częściej doświadczamy, wymaga zdecydowanych działań.  Circular Week to okazja do wymiany wiedzy, niezbędnej do działań na rzecz naszej planety. – komentuje Cezary Ludwikowski z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu

W ramach Circular Week 2021 zaplanowane są codzienne sesje tematyczne dla przedstawicieli biznesu (Business Circular Matchmaking Sessions), poświęcone branżowym cyrkularnym zagadnieniom, takim jak marnowanie tekstyliów i żywności czy zrównoważone rolnictwo i przemysł.

Jak co roku, zwieńczeniem Circular Week będzie Mazovia Circular Congress, który odbędzie się 15 października w Warszawie. Konferencja jest organizowana we współpracy z Mazowieckim Urzędem Marszałkowskim.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: http://circularweek.org/

Instytucje oraz firmy, które chcą zaangażować się w Circular Week, mogą nadal zgłaszać swoje projekty poprzez maila: kontakt@innowo.org lub formularz https://circularweek.org/zglos-wydarzenie/

 

Instytut INNOWO – od 2018 roku działamy w obszarze zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego oraz medycyny. Jesteśmy organizatorem międzynarodowej konferencji Mazovian Circular Congress oraz tygodnia Circular Week. Należymy do European Circular Economy Stakeholder Platform, prestiżowej inicjatywy Komisji Europejskiej, zrzeszającej organizacje zajmujące się gospodarką cyrkularną. Instytut jest również pomysłodawcą Polish Circular Hotspot – platformy skupiającej polskich przedsiębiorców oraz przedsiębiorczynie oferujących innowacyjne rozwiązania w nurcie zrównoważonego rozwoju. www.innowo.org

 

 

lis
22
pon.
2021
„Wspólnie dla gospodarki o obiegu zamkniętym – podsumowanie projektu oto-GOZ”-konferencja on-line, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
lis 22@09:30 – 15:45

Konferencja Ministerstwa Rozwoju i Technologii  „Wspólnie dla gospodarki o obiegu zamkniętym – podsumowanie projektu oto-GOZ”

Jest to wydarzenie wieńczące trzyletni rządowy projekt OTO-GOZ realizowany w ramach projektu GOSPOSTRATEG. Celem projektu było opracowanie systemu wskaźników pomiarowych, umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu gospodarki cyrkularnej na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie mezoekonomicznym (regionów) i makroekonomicznym (gospodarki narodowej). Projekt realizowany jest przez Konsorcjum, którego Liderem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a pozostali partnerzy to Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Główny Urząd Statystyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Podczas konferencji poznamy wyniki projektu na poziomie rządowym, regionalnym i biznesowym oraz rządowe plany transformacji w kierunku cyrkularnym.

W programie wydarzenia miedzy innymi międzyresortowy panel z udziałem przedstawicieli Ministerstw kluczowych dla wdrożenia GOZ w Polsce, sesja poświęcona miastom i regionom oraz prezentacje najciekawszych polskich rozwiązań cyrkularnych. Zaplanowano również prezentacje z perspektywy międzynarodowej np. jak mierzyć światowy poziom cyrkularności z udziałem Fundacji Circle Economy oraz jak skutecznie aplikować o środki unijne na rozwiązania z obszaru GOZ.

Rejestracja na wydarzenie: https://hopin.com/events/wspolnie-dla-gospodarki-o-obiegu-zamknietym

Agenda

Organizatorzy:

gru
22
śr.
2021
Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych, NFOŚiGW, on-line
gru 22@09:00 – 15:30
Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych, NFOŚiGW, on-line

NFOŚiGW zaprasza na warsztat on-line „Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów komponentem gospodarki o obiegu zamkniętym – przygotowanie projektów inwestycyjnych” dla Wnioskodawców zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie w ramach programu 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami Część 3) Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne na przedsięwzięcia polegające na budowie nowych, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów wytworzonych z odpadów komunalnych z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Szkolenie odbędzie się w dniu 22 grudnia 2021 r. w godz. 09.00 – 15.30.

W trakcie szkolenia omówione zostaną:

– rola ITPO w gospodarce odpadami i ciepłownictwie,

– formy i warunki udzielania dofinansowania (NFOŚiGW), w tym:

– formularz wniosku o dofinansowanie wraz z listą wymaganych załączników,

– szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć,

– zagadnienia związane z pomocą publiczną.

– formy i warunki udzielania dofinansowania (BOŚ, Pekao SA).

Link do rejestracji: https://app.livestorm.co/transmisjalive/szkolenie-on-line-dla-wnioskodawcow-w-ramach-programu-21-racjonalna-gospodarka-odpadami-czesc-3

sty
25
wt.
2022
13. Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów, ABRYS, Wrocław i online
sty 25 – sty 27 całodniowy
13. Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów, ABRYS, Wrocław i online

Tematyka konferencji:
– efektywność ekonomiczna selektywnej zbiórki– ceny surowców
– jak osiągnąć wymagane poziomy recyklingu – case studies
– czy instalacje odzysku energii wpływają na poziom selektywnej zbiórki odpadów
– nowe technologie i rozwiązania logistyczne wspierające selektywną zbiórkę i recykling

Dwa dni obrad konferencji, trzeciego dnia wyjazd studyjny.

Więcej: https://selektywna.abrys.pl/

sty
26
śr.
2022
BDO – podsumowanie ewidencji i sprawozdawczości w gospodarce odpadami za 2021 r., szkolenie on-line, ABRYS
sty 26@13:00 – 14:00

BDO – podsumowanie ewidencji i sprawozdawczości w gospodarce odpadami za 2021 r.

SZKOLENIE ON-LINE

środa, 26 stycznia 2022 r.

w godzinach 9.00 – 13.00

Wszystko o funkcjonowaniu Bazy Danych Odpadowych
Praktyczna nauka obsługi platformy BDO
Jak działa ewidencja i jak zrobić sprawozdawczość?
Wdrażane i planowane zmiany w BDO oraz gospodarce odpadami
Przekazywanie odpadów z wykorzystaniem platformy BDO
Statusy Kart Przekazania Odpadów
Przemieszczenia między miejscami prowadzenia działalności
Rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów

Najnowsze szkolenie adresujemy do wszystkich osób korzystających na co dzień z Bazy Danych Odpadowych.

Prowadząca szkolenie:

Izabela Wołosiak, Green Concept

8:00 – 09:00 – Rejestracja Uczestników

09:00 – Rozpoczęcie szkolenia

Zmiany w zakresie ewidencji i sprawozdawczości odpadowej  

Przepisy dotyczące awarii BDO

Inne zmiany w przepisach odpadowych 

Kierunki zmian w przepisach odpadowych – BDO-VAT, DPR, kwalifikacja odpadów komunalnych

Praca na platformie BDO

Dostęp do BDO

Wymagania infrastrukturalne BDO

Role użytkowników

Gospodarowanie odpadami w praktyce a wsparcie ze strony BDO

Przekazywanie odpadów z wykorzystaniem platformy BDO

Statusy Kart Przekazania Odpadów

Przemieszczenia między miejscami prowadzenia działalności

Rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów

Ewidencja odpadów z wykorzystaniem platformy BDO

Zmiany w ewidencji odpadowej na platformie BDO 

Współpraca z podmiotami zwolnionymi z ewidencji

Rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów

Przepisy regulujące zasady sporządzania sprawozdań rocznych

Terminy składania sprawozdań za 2021 r. 

Uprawnienia do składania sprawozdań za pośrednictwem BDO

Sposób wypełniania sprawozdań rocznych w BDO

Nowe obowiązki przedsiębiorstw gospodarki odpadami 

Podmioty zwolnione z ewidencji – jak się zabezpieczyć?

Ewidencja odpadów za pośrednictwem BDO – aspekty praktyczne

Ewidencja – jak dbać o bezpieczeństwo danych?

Obowiązki przedsiębiorcy

Odpowiedzialność zarządzających

13:00 – Zakończenie szkolenia 

* Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. 

maj
10
wt.
2022
14. Konferencja Mechaniczne i Biologiczne przetwarzanie odpadów, ABRYS, Toruń i online
maj 10 – maj 12 całodniowy
14. Konferencja Mechaniczne i Biologiczne przetwarzanie odpadów, ABRYS, Toruń i online

Zrównoważony rozwój, powracające rozporządzenie o MBP, ROP i system kaucyjny, konkluzje BAT, wzrost cen energii oraz prawne, ekonomiczne a także techniczne skutki wprowadzanych zmian.

To niezwykle ważne tematy dla wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się mechanicznym i biologicznym przetwarzaniem odpadów. Wymogi na rynku stają się coraz bardziej zaostrzone, dlatego firma Abrys postanowiła w tym roku skupić się na nowoczesnych rozwiązaniach problemów, które dotykają branże.

W imieniu organizatorów mamy niezwykłą przyjemność zaprosić na 14. Konferencje Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów, która w tym roku odbędzie się w mieście pierników, Kopernika i zamku Krzyżackiego — w Toruniu. Spotkajmy się zatem po raz kolejny stacjonarnie i w formule online oraz podyskutujmy o tym, co jest istotne w branży.

W tym roku prelegenci skupią się na następujących kwestiach: zmianach prawnych, aspektach ekonomicznych, gospodarce energetycznej, biologicznym metodom przetwarzania odpadów oraz nowoczesnym rozwiązaniom w mechanicznym przetwarzaniu. Zaprosimy do dyskusji eksploatatorów, ekspertów oraz wszystkich pozostałych uczestników konferencji zainteresowanych tą tematyką. Stworzony został specjalny format, w którym każdy z Was będzie mógł zabrać istotny głos w debacie o problemach dotykających sektor gospodarowania odpadami w technologiach MBP. Wnioski z debaty i państwa spostrzeżenia staną się kierunkiem i podpowiedzią nie tylko dla przyszłych edycji konferencji, ale również dla całej branży.

Plan konferencji jest następujący.

9 maja odbywa się Abrysówka, czyli luźne spotkanie zapoznawcze, na którym będzie można zagrać w kręgle.

10 maja, czyli pierwszego dnia konferencji obrady będą się skupiać na aspektach prawnych oraz energetycznych. Dzień zakończy bankiet w stylu lat 80.

11 maja, czyli drugiego dnia konferencji prelekcje będą głównie o biologicznym przetwarzaniu odpadów i nowoczesnych metodach mechanicznego przetwarzania.

12 maja, czyli ostatniego dnia konferencji organizowany jest wyjazd do Zakładu Saniko sp. z o.o. we Włocławku, by przyjrzeć się ich świeżo zmodernizowanym systemom.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rynkiem MBP na coroczne święto branży.

Więcej informacji na temat konferencji oraz rejestracja znajdują się na stronie: https://mbp.abrys.pl/
Kontakt do koordynatora konferencji: Jakub Koronowski, j.koronowski@abrys.pl, 784 036 990

cze
22
śr.
2022
„Ciepłownie na odpady – inwestycje bezpieczne i zrównoważone”, ABRYS, bezpłatna konferencja hybrydowa
cze 22 całodniowy
lis
22
wt.
2022
19. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów Odzysk Energii, ABRYS, Gdańsk i online
lis 22 – lis 24 całodniowy

Zapraszamy do udziału w 19. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 22 – 24 listopada 2022 r. w Gdańsku.
W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in: wpływ European Green Deal oraz pakietu Fit For 55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE), perspektywy budowy w Polsce, kolejnych lokalnych IOE oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji, możliwości dofinansowania ze środków krajowych, uwarunkowania technologiczne oraz akceptacja społeczna budowy nowych instalacji z uwzględnieniem 6-cio letnich już doświadczeń eksploatacyjnych funkcjonujących IOE, techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami, modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania wysokokalorycznej frakcji odpadów czy nowy image IOE, jako źródeł zielonej energii, zielonego wodoru i negatywnej emisji CO2. Konferencja jest organizowana w czasie, gdy z jednej strony pojawiają się perspektywy budowy w Polsce kilkunastu nowych IOE, a z drugiej strony Komisja Europejska poprzez akt delegowany zwany Taksonomią stawia takie instalacje na cenzurowanym a Parlament Europejski wskazuje na konieczność objęcia regulacjami ETS.

Biorąc pod uwagę wymagania GOZ w perspektywie 2035 nasza poprzednia konferencja bezsprzecznie wykazała, że bez udziału w systemie gospodarki odpadami IOE nie jest możliwe spełnienie tych wymagań. Kwestią nadal otwartą pozostaje jedynie skala luki inwestycyjnej w tym zakresie, choć poziom 2,5 mln ton wydaje się najbardziej realny w odniesieniu do 2035. Kilkadziesiąt lokalnych ciepłowni opartych na paliwie węglowym już podjęło decyzję gruntownej modernizacji rozważając możliwość budowy bloków zasilanych suwerennym wobec węgla i gazu paliwem z odpadów. Każda z zaplanowanych IOE musi zmierzyć się nieuniknionym sprzeciwem lokalnej społeczności, a te najbardziej zaawansowane projekty są tego najlepszym przykładem. Czy inwestorzy będą w stanie jasno przedstawić korzyści z uruchomienia w systemie ciepłowniczym takiej instalacji i zjednać sobie mieszkańców pozostaje pytaniem otwartym, aktualnie jednak, wobec powszechnie znanej sytuacji odnośnie cen i braku konwencjonalnych paliw dla systemów ciepłowniczych, opcja paliwowa oparta na wysokokalorycznej frakcji odpadów zyskuje dodatkowe argumenty.

Wszystkie te tematy poruszone zostaną zarówno w formie prezentacji jak i paneli podczas naszej konferencji, która jest niewątpliwie największym krajowym forum wymiany doświadczeń specjalistów z branży odzysku energii z odpadów. Spotkanie to od lat gromadzi od 150 do 300 słuchaczy i wiele krajowych i zagranicznych firm aktywnie działających w branży WtE. Do współpracy i wygłoszenia referatów zaprosiliśmy Confederation od European Waste to Energy Plants (CEWEP), Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów (SPEO) oraz Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP) i jesteśmy pewni, że w tym gronie zdefiniujemy kierunki oraz perspektywy dalszego rozwoju branży odzysku energii z odpadów w naszym kraju.
Serdecznie Państwa zapraszamy, a w aneksie konferencji oferujemy zwiedzanie ZTPO w Gdańsku na finiszu swojej budowy.

Do zobaczenia w Gdańsku!

RADA PROGRAMOWA

dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

DYREKTOR RADY PROGRAMOWEJ

prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński

Politechnika Łódzka

Stowarzyszenie Producentów Energii
z Odpadów

Alina Pisiecka

Sławomir Kiszkurno

Port Czystej Energii

TEKOpro

Piotr Dedejczyk-Macieliński

PreZero

Szymon Cegielski

Abrys

Piotr Matuszewski

PROGRAM KONFERENCJI

DZIEŃ I

22 LISTOPADA 2022 r. (WTOREK)

Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)

INSTALACJE ODZYSKU ENERGII Z ODPADÓW – PERSPEKTYWY W KONTEKŚCIE TAKSONOMII I PROBLEMÓW NA RYNKU ENERGII

SESJA I

Prowadzący: dr hab. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Wsparcie dla inwestycji odzysku energii z odpadów

Niedobór spalarni odpadów w Polsce – kontrowersje i perspektywy finansowania

Taksonomia, ETS, energia odpadowa – bieżące spojrzenie CEWEP na problemy branży
Marta Gurin, CEWEP

Wsparcie dla inwestycji termicznego przekształcania odpadów z PFR

Wpływ aktualnych uwarunkowań prawnych i gospodarczych na działalność obecnie funkcjonujących instalacji
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów

Czas na pytania

Przerwa na kawę

NOWE INSTALACJE ODZYSKU ENERGII – REALNE SZANSE NA PODWOJENIE MOCY

PANEL DYSKUSYJNY

Prowadzący: Tomasz Szymkowiak, Abrys

Zagadnienia:
– realność zapowiedzi budowy kilkunastu nowych instalacji. Bariery w realizacji i ich pokonywanie
– zwiększanie mocy ITPO w kontekście problemów na rynku energii
– wpływ regulacji europejskich (ETS, taksonomia) na funkcjonowanie działających i planowanych ITPOK
– w poszukiwaniu źródeł finansowania nowych niezbędnych inwestycji

Paneliści:
Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich
Tomasz Uciński, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami
Alina Pisiecka, Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia

Jacek Szymczak, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

SESJA II

PERSPEKTYWY BUDOWY NOWYCH INSTALACJI I ROZBUDOWY ISTNIEJĄCYCH

Prowadzący: Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii

Jak przeprowadzić rozbudowę instalacji oraz zwiększyć jej moc siedmiokrotnie?

Wykorzystanie odpadów w systemach ciepłowniczych, a system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
Katarzyna Wolny-Tomczyk, ECO LEGAL

Walka o budowę ITPO w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Henryk Borczyk, Urząd GZM

Wystąpienie partnera generalnego
Piotr Dedejczyk-Macieliński, TEKOpro

Przerwa na lunch

Elektrociepłownia zasilana odpadami komunalnymi

Sortowanie odpadów przed procesem spalania – maksymalizacja poziomów recyklingu dla wartościowych frakcji materiałowych
Michał Bula, TOMRA

Rola samorządu i społeczności lokalnej w procesie inwestycyjnym – droga do konfliktu bądź porozumienia
Piotr Talaga, Abrys

Energia z odpadów – doradztwo finansowania dłużnego, preferencyjnego transakcyjnego dla realizacji zadań inwestycyjnych
Agnieszka Spodzieja, BOŚ

Modernizacja ciepłownictwa w kierunku energii z odpadów

Zakłady Odzysku Energii jako element dekarbonizacji systemów ciepłowniczych na przykładzie Veolia Term
w Zamościu, Kraśniku i Chrzanowie
Maciej Osysko, Veolia

Budowa Portu Czystej Energii w Gdańsku szansą dla mieszkańców i środowiska
Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii

Czas na pytania

Zakończenie pierwszego dnia obrad

Uroczysta kolacja w stylu Hollywood

DZIEŃ II

23 LISTOPADA 2022 r. (ŚRODA)

Radisson Hotel & Suites Gdańsk (Chmielna 10/25, 80-748 Gdańsk)

SESJA III

ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE I EKSPLOATACYJNE DLA ITPOK

Prowadzący: Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia

Waste-to-Energy w dobie dekarbonizacji
dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Doświadczenie eksploatacyjne na instalacjach TPO
Ewa Zembalowska, TIRU Paprec

Sprawność energetyczna ITPO – analiza techniczno-ekonomiczna w aspekcie aktualnych cen energii
dr inż. Sebastian Majkowski, PROMONT

Wychwytywanie CO2 i produkcja zielonego metanu (CH4) jako domknięcie obiegu zamkniętego w instalacji odzysku energii
Józef Neterowicz, Eco Smart Partner

VITULUS – nowy koncept technologiczny Leroux & Lotz dla ciepłownictwa w segmencie 10 MWth
– synergia wieloletniego doświadczenia pioniera i doskonałości inżynieryjnej
Xavier Forcet, LLT

Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, SOLVAY

Doświadczenie eksploatacyjne ITPOK Poznań
Szymon Cegielski, PreZero Zielona Energia

Wystąpienie partnera
Przedstawiciel, UNISOFT

Przygotowanie paliw RDF dla sektora energetyki cieplnej na przykładzie rozwiązań firmy VECOPLAN
Ireneusz Suszyna, Vecoplan

Pierwsza międzynarodowa norma dot. systemu zbierania i przetwarzania danych (komputer emisyjny) oraz jej implementacja w systemie monitoringu emisji ABB
Tomasz Augustyn, ABB

Czas na pytania

Przerwa na kawę

SESJA IV

ODZYSK ENERGII Z ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH, NIEBEZPIECZNYCH I MEDYCZNYCH

Prowadzący: prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka

Konsekwencje tzw. konkluzji BAT nie tylko dla ITPOK
prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, Politechnika Łódzka

ONE HAND FRENCH SOLUTION – technologia spalania odpadów medycznych i niebezpiecznych
Armen GARIBIAN, ATI Industries, Emmanuel BRUNIAU, Maguin (firmy są reprezentowane przez EXP-PECO Conseil i Andrzeja Bednarza)

Przetwarzanie niebezpiecznych odpadów po procesowych ze spalania odpadów komunalnych
Henryk Siodmok, MO-BRUK

Influencer marketing jako narzędzie edukacji o odpadach medycznych i ich termicznym unieszkodliwianiu
Małgorzata Rdest, EMKA

Zagospodarowanie energetyczne zużytych wyrobów medycznych – studium przypadku ZPZTPO
Karina Szafranek-Braś, Związek Pracodawców Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów Przemysłowych i Medycznych na Rzecz Ochrony Zdrowia i Środowiska

Odpady medyczne oraz sposoby ich dalszego zagospodarowania
Damian Arabas, REMONDIS MEDISON

Czas na pytania

Zakończenie konferencji

Czas na lunch

DZIEŃ III

24 LISTOPADA 2022 r. (CZWARTEK)

WYJAZD TECHNICZNY

Ul. Jabłoniowa 55, 80-175 Gdańsk

ZAKŁAD TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW W GDAŃSKU

 

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku
to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Ciepło i energia elektryczna z odpadów są energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja Projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Uwzględniając koszty związane z obowiązkiem dostosowania instalacji do nowych wymogów BAT koszt instalacji wyniesie blisko 600 mln zł, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm WEBUILD, Termomeccanica Ecologia i TIRU. W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku.